'KIRMIZI DÜDÜK' KAMPANYASI EDİRNE'DE START ALDI

172 okunma

İçişleri Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı'na sayılı günler kala yollarda meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek amacıyla, 'Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük' sloganıyla başlatılan kampanyaya Edirne'den de start verildi.

Polis Bahçesi'nde gerçekleştirilen kampanya tanıtım toplantısına çok sayıda çocuğun yanısıra Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt ve şube müdürleri de katıldı. Toplantıda çocuklara kampanyanın sloganının yazılı olduğu tişört ve şapkaların yanısıra en önemli unsur olan kırmızı düdük dağıtıldı. Çocuklardan bu kapsamda arabada seyahat esnasında velilerin yapacağı trafik kuralı ihlalinde düdüklerini çalarak onları uyarmaları istendi. 

'İLK 7 AYDA BİN 279 İNSANI TRAFİK KAZASINDA KAYBETTİK'

Kampanyayla ilgili konuşan Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında trafik kazaları olduğunu hatırlatarak, "2017 ile 2018 yılını karşılaştırdığımız zaman belli bir düşüş sağlamış olmakla birlikte 2018 yılının ilk 7 aylık dönemi itibariyle toplam ülkemizde bin civarında ölümlü ve yaralamalı trafik kazası var. Bu kazalarda maalesef  bin 279 insanımızı kaybettik. Bu çok yüksek bir rakam. Buradaki kazaları incelediğimiz zaman belirgin hatalar var. Örneğin aşırı hız, yorgunluk, trafik kurallarına uymama, emniyet kemerini takmama gibi belirgin hatalar var" dedi. 

Kazalarda yaşanan sorunların büyük ölçüde sürücüyle alakalı olduğunu dile getiren Kurt, "Bunları önleme anlamında da biz ekiplerimizi normal trafik denetimlerimizin dışında özellikle bayram zamanlarında daha fazla yoğunluk olduğu için sayılarını  ekiplerimizin sayısını 3'e katlayacağız. Bütün Türkiye genelinde bu tedbirler alınacak. Sivil denetimlerimiz olacak, havadan denetimlerimiz olacak. Ama biz bunları yaparken özellikle vatandaşımızın hata yapmasını tespit edip buna ceza yazalım gibi bir anlayışımız yok. İsteriz ki keşke hiçbir vatandaşımızın canı yanmasın ve biz de hiçbir vatandaşımıza cezai işlem uygulamayalım" diye konuştu. 

'ÇOCUKLARIMIZ FAHRİ GÖREVLİ OLACAK'

Söz konusu denetimler kapsamında hem vatandaşı hem de çocukları bilinçlendirmek adına bakanlığın başlattığı kampanyaya değinen Kurt, "Dolayısıyla çok fazla sürücü kaynaklı hatalar var. Bunları da her aracın başına polis koyamayacağımıza göre, sürücülerimizi de daha temelden bilinçlendirmek için çocuklarımızın da bize destek olması için bu yıl 'bu bayramda ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük' kampanyası başlattı bakanlığımız. Bu kapsamda da çocuklarımıza bu konuyla ilgili trafik denetlemeleri konusunda bize destek olmalarını rica edeceğiz. Onlardan da böyle fahri bir görev bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Çocukların velilerinin hata yaptığı anda onlara dağıtılan kırmızı düdüklerini kullanmaları gerektiğini belirten Kurt, "Burada çocuklarımızla seyahat ederken, özellikle araç kullanan kişilerin aşırı hız yapması durumunda çocuklarımızdan onlara düdük çalmalarını bekliyoruz. Düt yaptığı zaman baba veya anne 'ne oluyor' deyip hata yaptığını anlayacak. Bu algıyı vatandaşlarımızda yaratmak istiyoruz. Sürücümüz cep telefonu kullanmaya kalkarsa, aşırı hız yapmaya kalkarsa, emniyet kemeri takmıyor ise veya yorgun olduğunu hissettikleri anda bir kırmızı düdük sesiyle çocuklarımızın onları uyarmalarını bekliyoruz. Bu tedbirlerle bayramı bayram tadında kutlamayı diliyoruz. Kazaların hiç olmamasını ya da en az düzeyde olması için de elimizden gelen tedbirleri alıyoruz" dedi.(dha)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top