1. TRAKYA TANITIM GÜNLERİ FUARI ANKARA'DA AÇILDI

209 okunma

Edirne, Kırlareli ve Tekirdağ valilikleri ile Trakyalılar Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği 1. Trakya Tanıtım Günleri fuarı Ankara'da açıldı.

Fuarda, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın yanı sıra CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halka İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Rıfat Poyraz ile Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan da yer aldı.

"TRAKYA, TÜRKİYE'NİN AVRUPA'YA AÇILAN KAPISI"

1. Trakya Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  milli mücadelenin ana karargâhı, Cumhuriyeti'n başkenti Ankara'da böylesine önemli ve anlamlı bir günde sevinç ve coşku içerisinde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek "Medeniyetler diyarı olan Türkiye'nin her yeri, renkli kültürel motiflere sahip. Bütün yörelerimizin kendine has güzellikleri var. Ancak bunların arasında Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan öyle bir yer var ki, tarihiyle, coğrafi özellikleriyle, doğasıyla ve kültürüyle çok farklı ve özel bir yer. Yüzünü güneşe dönen insanların diyarı Trakya'dan bahsediyorum. Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olan Trakya, tarım, hayvancılık, sanayi, ulaşım, lojistik ve turizm alanlarında ülke ekonomisine katkı sağlıyor, ülkemizin her yerinden göç alıyor. Ancak Türkiye'nin başka yerlerinde yeterince tanınmıyor. Trakyalılar Yardımlaşma Dayanışma Araştırma ve Tanıtma Vakfı'nın öncülünde düzenlenen Trakya Tanıtım Günleri, bölgemizin, kültürümüzün, geleneklerimizin ve yöresel ürünlerimizin tanıtılması açısından son derece önemlidir. Cumhuriyet'in ihya ettiği başkentimiz Ankara'da Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerimize ait halk oyunları gösterilerinin yapılması, Türkülerimizin seslendirilmesi ve yöresel ürünlerimizin sergilenmesi, Trakya'yı sevenlerin ve özleyenlerin hasret gidermesine, Trakya'ya gitme imkânı bulamamış insanlarımızın ise tanımasına vesile olacaktır. Bugün burada bulunan herkesi yöresel yiyeceklerimizin ve el işi ürünlerimizin sergilendiği stantları ziyaret etmeye davet ediyorum. Başkentimizde düzenlenen Trakya Tanıtım Günleri'nin en iyi ve en verimli bir şekilde geçmesini diliyor, bu önemli organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi. Etkinlikte, yapılan konuşmaların ardından halk oyunları ve müzik dinleti gerçekleşti.

19 Nisan'da başlayan ve 21 Nisan'a kadar sürecek olan fuarda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin kurmuş olduğu stant da vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.  Ergene ilçesinin meşhur bozasından, Şarköy'ün zeytinyağına birçok ürünün yer aldığı stantta Ankaralı vatandaşlar hem alışveriş yapma hem de Tekirdağ hakkında bilgi edinme şansına sahip oldu. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top