2. YEREL TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

204 okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 2. Yerel Tohum Takas Şenliği ile yerel tohumlarına sahip çıkmaya devam ediyor.

Düzenlenen 2. Yerel Tohum Takas Şenliği'nde; farklı ilçelerden gelen üreticiler, yerel ürünlerin yaygınlaştırılması ve çoğalması amacıyla ellerindeki organik tohumların bir kısmını, başka üreticilerin getirdiği tohumlar ile takas etti.

Düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeki Gürcün, Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Dr. İpek Elif Atayman, Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, daire başkanları, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Can, "Gıdanın günümüzde dünyada ülkelerin bağımsızlığı ile özdeş hale geldiğini, yaşanan ekonomik krizlerde ve savaşlarda, özellikle bölgemizde yaşanan ciddi sıkıntılardan net olarak anlamış bulunuyoruz. Ülkemizde gıda güvenilirliği konusunda önemli ölçüde duyarlılık oluştuktan sonra, gıda egemenliği ve bağımsızlığı konuları ön plana çıkmıştır. Özellikle yerel kaynaklarımızın korunmasının önümüzdeki yıllarda, ülkemizin yetiştireceği sağlıklı nesillerin beslenmesi üzerinde ne kadar önemli olduğunu artık kavramış bulunuyoruz. Bu anlamda ülkemizde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kaynaklarımızın korunması, duyarlılığın geliştirilmesi amacıyla insiyatif almış olan belediye başkanlıklarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız hep birlikte ülkemizin değişik yerlerinde farkındalık yaratmak için çalışmaktadırlar. Bu çerçevede Tekirdağ'da da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığımız öncülüğünde düzenlenen ve bizlerin de paydaşları olduğumuz 2. Yerel Tohum Takas Şenliği'nin hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Can'ın ardından konuşma yapan Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Mehmet Ali Işıkgör konuşmasında, "Dilerim ata tohumlarınıza olan ilginizi arttırabiliriz. Düzenlenen bu etkinliğin amacı; yerel tohumlara olan ilgi ve alakayı geliştirmektir. Düzenlenen bu etkinliğin verimli olacağına inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

Işıkgör'ün ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan , "Tohum bizim genetiğimiz. Tohumun gerçek sahipleri olan köylülerin geçimini sağlayacak ekonomik politikalar uygulanarak tohumların saklanması, elden ele aktarılması için var gücümüzle çalışmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Etkinlikte konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "2'ncisini düzenlediğimiz Tohum Takas Şenliği'nin bu güzelliği içerisinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanınız olarak sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Elbette geçmişte doğallığı yaşamış yetişkinler olarak geleceğimiz olan çocuklarımıza bırakmamız gereken çok önemli miraslar var. Gıda konusu her şeyden önemli. Çünkü çocuklarımızın doğal ürünlerle yetişmesi gerekiyor. Her yıl daha büyük organizasyonlarla gerçekleştireceğimiz Tohum Takas Şenliği'nin ülkemiz tarımına katkı sağlayacağı inancındayım. Bugün çoğumuzun görmediği ve unuttuğu o tohumları göreceksiniz. İnanıyorum ki dışa bağımlı kalmadan kendi tohumlarımızı yetiştireceğiz. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla Tekirdağ tarımına oldukça iyi bir yatırım yaptık. Yatırım yapmaya da devam edeceğiz. Meraların iyileştirilmesi, arıcılığın geliştirilmesi, yem bitkilerinin verilmesi, hayvancılık faaliyetlerine büyük katkı sağlamıştır. Bugün Prof. Dr. Canan Karatay da aramızda. Kendisi bu konuyla ilgili fikir ve önerilerini paylaşacak. Tohum Takas Şenliği'nin önümüzdeki yıllarda daha geniş organizasyonlarla gerçekleştirilmesini diliyorum" dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Süleymanpaşa ilçesi Sahil dolgu alanda düzenlenen ve gün boyunca süren 2. Yerel Tohum Takas Şenliği, Üretici pazarları, yerel tohum stantları, yöresel ikramlar, sergiler, canlı performanslar ve Şarköy yöresel halk oyunları gösterisi ile gün boyu vatandaşların ziyaretine açık olacağı belirtildi. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top