23 NİSAN BAYRAMI MALKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

375 okunma

Malkara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ebedi Başkomutan ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilan ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi ve çocuklara armağan edilen 23 Nisan Bayramı kutlamalarına 7’den 70’e yoğun bir katılım vardı.

Tören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle başladı. Aynı zamanda tören boyunca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine sık sık yer verildi.

“EY YÜKSELEN YENİ NESİL! GELECEK SİZSİNİZ. CUMHURİYETİ BİZ KURDUK; ONU YÜKSELTECEK VE YAŞATACAK SİZSİNİZ”

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler her biriniz geleceğin bir gülü, bir yıldızı, bir mutluluk nurusunuz. Memleketi asıl nura boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, ne kadar değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Cesaretimizi kuvvetlendiren ve yaşatan sizsiniz. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine; Malkara İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Malkara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demir, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Murat Kızıltan, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Remzi Barış, İlçe Kamu Kurumlarının Amirleri ve Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Asker-i Erkân, Muhtarlar, Okul Müdürleri, Dernek Başkanları, Gaziler, Basın Mensupları, Öğretmenler, Öğrenciler ve 7’den 70’e birçok vatandaş katıldı.

“TÜRK ÇOCUĞU ATASININ GÜVENİNE LAYIK OLMAK AMACIYLA İLE BU KUTSAL EMANETİ NESİLDEN NESİLE DEVREDEREK YÜCELTECEKTİR”

“23 Nisan, Türkiye milli tarihinin dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türk halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder. Türk çocuğu atasının güvenine layık olmak amacıyla ile bu kutsal emaneti nesilden nesile devrederek yüceltecektir.”

HÜKÜMET KONAĞI ÖNÜNDE ÇELENK TÖRENİ DÜZENLENDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören ile başladı. Törende Atatürk Anıtı önüne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi konuldu. Ardından tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Hükümet Konağı önünde yapılan törenin ardından 23 Nisan kutlamaları bayram alanında devam etti.

TÖREN ÖNCESİNDE KUTLAMA MESAJLARI OKUNDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile kaldığı yerden devam etti. Okunan İstiklal Marşı’nın ardından Tekirdağ Milletvekillerinin kutlama mesajları program sunucusu tarafından okunarak törene devam edildi.

Kutlama mesajlarının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

ŞİİRLER OKUNDU VE “TÜRKİYE’M” VE “BU VATAN BİZİM” BAŞLIKLI GÖSTERİLER SERGİLENDİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç’ın konuşmasının ardından bayramı kutlamaları öğrencilerin okuduğu şiirler ile devam etti. Okunan şiirlerin sonrasında anaokulu öğrencilerinin halkoyunu gösterisi sahnelendi. Gösteri sonrasında minikler katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı. Ardından Hacıilbey İlkokulu öğrencileri “Türkiye’m” ve “Bu Vatan Bizim” başlıklı gösterilerini sergiledi. Gösteride “Amasya Genelgesi” (Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.), “Erzurum Kongresi”( Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz.) ve “Sivas Kongresi” (Manda ve himaye kabul edilemez.) ana başlıkları halinde öğrenciler tarafından katılımcılara aktarıldı.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR TARAFINA AİT YÖRESEL OYUNLAR TEK TEK TÖREN ALANINDA SAHNELENDİ

“Türkiye’m” ve “Bu Vatan Bizim” başlıklı gösterilerinin sonrasında bayram coşkusu yaşayan öğrenciler hazırladıkları bir başka gösteri ile tören alanında yerini aldı. Türkiye’nin dört bir tarafına ait yöresel oyunlar tek tek tören alanında sahnelendi. Birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusunun yapıldığı gösteri büyük alkış topladı.

“YAZIYOR… YAZIYOR…  MECLİSİN AÇILDIĞI YAZIYOR”

Minik bir öğrenci elinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığını belirten gazete ile tören alanına geldi ve “Yazıyor… Yazıyor…  Meclisin açıldığı yazıyor” sesleriyle o günkü dönemi canlandırdı ve TBMM’nin ilanını duyurdu. Daha sonra Hacıilbey İlkokulu öğrencilerinden oluşan “Darbuka Ekibi” gösterilerini sergiledi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

*MECLİSİN AÇILIŞI: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Heyet-i Temsile’yi temsilen meclisi Ankara’da toplamaya çağırdı ve 21 Nisan 1920’de yayınladığı bir bildiri ile meclisin 23 Nisan 1920’de toplanacağını duyurdu. 23 Nisan Cuma günü Hacı Bayram Camii’nde kılınan Cuma Namazı’nın ardından dualar ile meclis açıldı. ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin var oluşunun temel dayanağı oldu.”

“TAEKWONDO GÖSTERİSİ” YAPILDI

Tören İlçe Spor Merkezi öğrencilerinin “Taekwondo Gösterisi” ile devam etti. Öğrenciler birbirinden antrenörleri ve arkadaşlarıyla birlikte tören alanına gelerek katılımcılar tarafından alkış toplayan bir gösteri sundu.

YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER İÇİN ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde ilçede düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı, Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demir, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, , İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Murat Kızıltan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Remzi Barış verdi.

“MİLLİ EGEMENLİK ÖYLE BİR NURDUR Kİ, ONUN KARŞISINDA ZİNCİRLER ERİR, TAHT VE TAÇLAR YANAR, YOK OLUR”

“Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taht ve taçlar yanar, yok olur. Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA TÖRENİ HALKOYUNLARI GÖSTERİSİNİN ARDINDAN SONA ERDİ

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından bayram kutlamaları İrfan Macar İlkokulu ve Hüseyin Köse İlkokulu öğrencilerinin Halkoyunları gösteri ile devam etti. Halkoyunları gösterisi katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama töreni halkoyunları gösterisinin ardından sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top