6-9 AY BEBEKLERDE EK BESLENMEYE GEÇİŞ

410 okunma

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Müge Çubukçu, bebeklerde ek beslenmeye geçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

   Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Müge Çubukçu, “ 6-9 ay bebeklerde ek beslenmeye geçiş” hakkında şunları aktardı:

   Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara en erken 4. aydan sonra başlanır. 4-6 ay arasında bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslemeye devam ediniz ve ek gıdalara 6. aydan sonra başlayınız. 

   İlk 4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. 4-6 aydan önce ısırma-çiğneme-yutma hareketlerini koordineli olarak yapamaz.

   Tam olarak başını dik tutup, oturamaz. Böbrekleri ek gıda ile alınan proteinlerin artıklarını ve mineralleri yeterinde atamaz.

   Nişastalı besinleri sindirmekte güçlük çeker. Bağırsağın yeterli olgunluğa ulaşmadığı bu dönemde verilen yiyecekler besin hassasiyeti ve alerjilere yol açar.

   Bebeğin ilk 6 ay tüm gereksinimlerini karşılayan anne sütü, bu aydan itibaren artık bebeğin ihtiyaçlarını karşılayamaz.

   Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek besinlerin, anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayınız.

   4-6 ay arasında her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğu zaman farklıdır.

Ek Besinlere Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri, çocuk aç iken, alışık olduğu yiyeceklerden veya emzirmeden önce veriniz.
 • İlk kez denenen besin tek öğün olarak, mutlaka kaşıkla az miktarlarda başlanarak (3-5 kaşık) verilir, bebeğin alımına uygun olarak miktar giderek arttırılır ( her gün 3-5 kaşık ) ve bir süre sonra (yaklaşık 3-5 gün) öğün haline getirilir (1 çay bardağı).
 • Ek besinlerin hepsine aynı anda başlamayınız ve tattırma yapmayınız. Yeni besinleri en az 5-7 gün aralıklarla beslenme programına ekleyin. Bebeğin yeni besinlere alışması için zaman tanınmasının yanı sıra, istenmeyen bir reaksiyon geliştiğinde hangi yiyecekten olduğu, bu yolla kolayca saptanabilir.
 • Hazırlanan yiyecekler uzun süre oda ısısında bekletilmemelidir.
 • Çocuğunuzun hoşlanmadığı önemli yiyecekleri, 1-2 haftalık aralarla zaman zaman tekrar vermeyi deneyebilirsiniz.
 • Öğünlerde alacağı gıda miktarını bebeğinize bırakın, yemek istemediği takdirde ısrar etmeyin.
 • Yeme hızını da bebeğinizin ayarlamasına izin verin.
 • Zamanla bebeğinizin, kendi kendine yemesine izin verin, bu onun öz güvenini arttırır.
 • Ek besinler başlanırken besinler, bebek için özel olarak hazırlanmalı, besinler yarı katı veya yumuşak (püre şeklinde) olmalıdır. Bebeğin yeme alışkanlığına göre besinlerin içeriği hızla geliştirilmelidir. 8. Aydan sonra, bebek aile yemeğinde başlar, yemekler ezilir, rendelenir, dilimlenir veya küçük parçalara bölünerek sunulur.
 • 1 yaşına kadar bebeklerin mamalarına tuz, şeker, baharat ya da herhangi bir tatlandırıcı konulmaz.
 • 3 yaşından önce solunum yoluna kaçarak boğulmaya neden olabilecek pişmemiş havuç, elma, patlamış mısır, üzüm, fındık-fıstık gibi kuru yemişler, zeytin, kiraz, sert ve küçük parçalı besinler iyice ufalanmadan-ezilmeden verilmemelidir.
 • Her yeni gıdadan sonra kakada bazı değişikliklerin olabileceği bilinerek telaşlanılmamalıdır.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top