ATATÜRK’ÜN YÜZÜNE OKUMAK İÇİN EZBERLEDİĞİ ŞİİRİ 82 YIL SONRA ATATÜRK EVİ’NDE OKUDU

110 okunma

Cumhuriyet’in ilköğretmenlerinden Hasan Mengü’nün kızı olan 88 yaşındaki Nermin Önen, Atatürk’ün yüzüne karşı okumak için ezberlediği şiiri 82 yıl sonra Kırklareli’nde bulunan Atatürk Evi'nde okudu.

Nermin Önen, l936 yılında Trakya Manevraları için Tekirdağ’ın Saray ilçesine gelen Atatürk’e okumak amacıyla bir şiir ezberlediğini fakat çocuk utangaçlığı ile okuyamadığını söyledi. Nermin Önen6 yaşında iken onun konuşmasını dinlediğini, kendi deyimiyle onun çakmak çakmak bakan gözlerini unutamadığını belirtti.

Kırklareli’nde bulunan Atatürk Evini ziyaret eden Nermin Önen, Atatürk’ün yüzüne okumak istediği  şiiri, anı defterinden okudu. Nermin Önen anı defterine “Acun, doğru yerinden dinle gür sesimizi, Yaşamak Türk ile başlar,Türk ile olacak sonu” Büyük Atam,doğduğun ein aynısını Kırklareli’ne kazandıran Kesimoğlu oğlumu kutluyorum.Çok duygulandım. Ve mutlu oldum. 88 yıldır senin aydınlık yolundan ayrılmadım.Cumhuriyeti, çocuklarım ve torunlarımla ilelebet yaşatacağıma and içerim.Rahat uyu" yazdı.(dha)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top