BAŞKAN BELMA ÖZSOY: “BİR ERKEK EŞİNİ DÖVÜYORSA BİLSİN Kİ KENDİ ÇOCUĞU DA ŞİDDETE MARUZ KALACAKTIR”

124 okunma

Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında basın açıklaması düzenledi.

Türk Kadınlar Birliği Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy birlik adına yapmış olduğu basın açıklamasında şunları dile getirdi:

“MAALESEF HER GÜN MEDYADA KADINA YÖNELİK ŞİDDET HABERLERİNE RASTLAMAK MÜMKÜN”

“Kadına yönelik her türlü şiddet bütün dünyada mevcut fakat Türkiye’de artık sırdan bir olay haline dönüştü. Maalesef her gün medyada kadına yönelik şiddet haberlerine rastlamak mümkün. Olur olmaz kişiler medyada çıkıp, çağdışı ve sapkın, kendi düşüncelerini kadın üzerinden topluma dayatmaya çalışıyorlar. Hâlbuki biz Türk Kadınları, bütün dünya kadınlarından daha şanslıyız. Pek çok dünya kadınından önce; sosyal, siyasal ve ekonomik haklarımıza kavuştuk. Ancak bu güne geldiğimizde, kadına karşı işlenen suçlara verilen cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır. İyi haller ve çok pişmanım indirimleri insan haklarından çok uzak. Şimdi sizlerden kendinizi çok kısa süreliğine haksızlığa uğrayan çocuk ve kadınlarımızın babası, kocası veya herhangi bir yakını yerine koymanızı istiyorum. Bu şiddete maruz kalan; ,seni doğuran kadın, eşin, hayat arkadaşın, kardeşin ya da evladın. Sizlerden yaşanan acılara, bu çaresizliklere, kararan umutlara bizlerle birlikte çare olmanızı bekliyoruz.”

“BİR KADINI DÖVMEK BİR ERKEĞİN ACİZLİĞİDİR”

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” çerçevesinde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TKB Malkara Şubesi Başkanı Belma Özsoy birlik adına yapmış olduğu konuşmasına şöyle devam etti:

“Maalesef ki kadına şiddetin son 5 yıl içerisinde %1600 arttığı bir dönemde yaşıyoruz. İstatistikler bunu gösteriyor. Erkeğin eli kalktığı zaman karşısındakinin kendi kızı, anası, eşi, kardeşi olduğunu unutmamalı. Bir erkek eşini dövüyorsa bilsin ki kendi çocuğu da şiddete maruz kalacaktır. Bir kadını dövmek bir erkeğin acizliğidir, erkeğin kendini ispat etme çabasıdır. Vasıfsız bir erkek karısını döver. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki kadına yönelik şiddet sadece fiziki olarak değerlendirilmemelidir.”

“ATATÜRK’ÜN İZİNDE, ATATÜRK’ÜN BİZLERE VERDİĞİ HAKLAR ÇERÇEVESİNDE DİMDİK AYAKTA DURMALI VE TÜM HAKLARIMIZIN SONUNA KADAR SAVUNUCUSU OLMALIYIZ”

Kadına yönelik şiddet konusunda konuşan Başkan Belma Özsoy sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz Tür Kadınları inançlı olmalı, gücümüzün farkında olmalı ver her zorluğun üstesinden gelmeyi bilmeliyiz. Bütün olumsuz şartlara rağmen Atatürk’ün izinde, Atatürk’ün bizlere verdiği haklar çerçevesinde dimdik ayakta durmalı ve tüm haklarımızın sonuna kadar savunucusu olmalıyız.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top