BAŞKAN ÖMER MERAL: “KIZILAY TARAFSIZLIĞIN VE BARIŞIN SİMGESİDİR”

122 okunma

Gazetemiz Medya Batı olarak “Kızılay Haftası” kapsamında Kızılay Malkara Şube Başkanı Ömer Meral ile röportaj yaptık.

 

Malkara Şube Başkanı Ömer Meral gazetemize yapmış olduğu röportajında sözlerine şöyle başladı:

“Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur. 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay, sırasıyla; 1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",  1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Bilindiği üzere her yıl, 29 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanmaktadır. Kızılay haftamızı buradan kutluyorum.”

“KIZILAY TARAFSIZLIĞIN VE BARIŞIN SİMGESİDİR”

Kızılay Haftası’nı kutlayan Başkan Ömer Meral Kızılay’ın kuruluş amacı hakkında da konuştu ve sözlerine şöyle devam etti:

“Kızılay’ın da belirttiği gibi amacımız; her nerede görülür ise, hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir. Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.”

“MALKARA’DA YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZI KAN BAĞIŞINDA BULUNMAYA DAVET EDİYORUM”

Kızılay Haftası kapsamında yapmış olduğu konuşmanın ardından Kızılay Malkara Şube Başkanı Ömer Meral: “Malkara’da yaşayan tüm vatandaşlarımızı kan bağışında bulunmaya davet ediyorum” dedi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top