BAŞKAN YURDAKUL: “ AMAÇ; TOPLUMDA FARKINDALIK YARATMAK”

65 okunma

Uluslararası Kooperatifler Günü’nün bu yılki teması: “İnsan Onuruna Yaraşır İş için Kooperatifler” oldu.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yapmış olduğu açıklamasında şunları ifade etti:

 “Uluslararası Kooperatifler Günü, 1923 yılından beri her yılın Temmuz ayının ilk Cumartesi kutlanılmaktadır. 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun aldığı karar gereğince de 1995 yılından itibaren tüm dünyada yalnız kooperatifler tarafından değil, hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından  da  kutlanmaktadır.

“TOPLUMDA FARKINDALIK YARATMAK”

Uluslararası Kooperatifler Günü kutlamasının amacı; kooperatifler konusunda toplumda farkındalık yaratmaktır.

Bu yılın Uluslararası Kooperatifler Günü’nün teması “İnsan Onuruna Yaraşır İş için Kooperatifler” olarak belirlenmiştir

Türkiye KOOP Genel Başkanı Muammer Niksarlı da Uluslararası Kooperatifler Günü nedeni ile bir mesaj yayımlayarak tüm kooperatifçilerin UKG’nü kutlamıştır.”

Türkiye KOOP Genel Başkanı Muammer Niksarlı mesajında şunları ifade etmiştir:

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE YEREL YÖNETİMLER VE İLGİLİ KAMU KURULUŞLARI İLE DE İŞBİRLİĞİ YAPMALARI ZORUNLU HALE GELMİŞTİR”

“Ülkemizde bugün ekonominin içinde bulunduğu durum dikkate alındığında, kooperatiflere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tarihsel dönemeçte, kooperatiflerin yalnız kendi aralarında değil, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere yerel yönetimler ve ilgili kamu kuruluşları ile de işbirliği yapmaları zorunlu hale gelmiştir.

“ORTADAN KAYBOLACAK İŞLER VE MESLEKLER İÇİN DE NELER YAPACAKLARINA KARAR VERMEK ZORUNDADIRLAR”

İşsizliğin rekor seviyelere ulaşmış olması, kooperatifler için de bir “uyarı” olmalıdır. Bir yandan ortakları ve çalışanlarının hak ve çıkarlarını koruyarak ayakta kalma mücadelesi veren kooperatifler, diğer yandan orta ve uzun vadede teknolojik gelişmeler nedeni ile ortadan kaybolacak işler ve meslekler için de neler yapacaklarına karar vermek zorundadırlar.

Bu ve benzeri teknik konuları tartışmak üzere Türkiye KOOP’un bazı belediyeler, kamu kurumları ve bilim kuruluşları temsilcileri ile Sonbaharda ortak bir toplantı yapmayı planladığını bu vesile ile duyurmak isterim.” (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top