BÖLGEDE İLK KEZ YAŞAM HASTANESİ’NDE UYGULANDI

1071 okunma

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nde, koroner By-Pass’ta dünyada yaklaşık son 5 yıldır kullanılan ‘endoskopi ile damar çıkarma’ yöntemi, bölgede ilk kez Op. Dr. Hüseyin Anasız tarafından gerçekleştirilen by-pass ameliyatında kullanıldı.

 Türkiye’de kısa süre önce uygulanmaya başlanan, dünya genelinde ise son 3-5 yıldır kullanılan ‘endoskopik damar çıkarma’ tekniği Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nde; kalp krizi geçiren 49 yaşındaki bir hastada ilk kez uygulandı.
   Operasyonu gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Anasız, hastanın sağ bacağından kapalı yöntemle alınan damarı, tıkalı 2 kalp damarı ile değiştirdiklerini söyledi. Endoskopik damar çıkarma yönteminin, son derece pratik olduğunu aktaran Dr. Anasız, “Bu yöntem sayesinde ameliyattan sonra hasta çok kısa sürede iyileşiyor. Hastaların vücudunda çok küçük bir iz kalıyor. Açık yöntemde diz altından daha büyük bir kesi yapıldığı için iyileşme süreci uzuyor. Dikişlerin kapanması zaman alıyor. Bu da bazı hastaları estetik açıdan rahatsız ediyor; ancak endoskopik damar çıkarma yönteminde böyle bir sorun yaşanmıyor.” şeklinde konuştu.
   Koroner By-Pass ameliyatının ‘ağır ameliyat’ kategorisinde olduğuna dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Anasız endoskopi ile damar çıkarma yönteminin, ameliyatların süresini de kısalttığını söyledi.
   Bacakta açılan kesiden girilen kamera sayesinde damarın ekrandan izlenerek alındığını anlatan Dr. Anasız, vakit kaybetmeden tıkalı kalp damarları ile değiştirildiğini ve normal şartlarda 3-5 saat süren ameliyatların 1,5-2 saatte tamamlandığını belirtti. (Serdar İşcan)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top