BOSNA HERSEKTEKİ KERAMET NE? AYÇİÇEĞİ OLMAYAN YERDEN İTHALAT YAPILIR MI?

9486 okunma

S.S 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkan, “5 Haziran 2018 tarihli resmî gazetenin mükerrer nüshasında yayımlanan bakanlar kurulu kararına göre Ayçiçeği ithalatında uygulanan gümrük vergisi %27’den %13’e, Ayçiçek hamyağı ithalatında uygulanan gümrük vergisi de %35’ten %23’e düşürüldüğünü yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

“BU KARAR TAMAMEN TRAKYA ÇİFTÇİSİNİ EZMEYE VE BİTİRMEYE YÖNELİK BİR ADIMDIR”

Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkan yaptığı yazılı basın açıklamasında,“ Bulgaristan, Ukrayna, Rusya’nın stoklarında bulunan ayçiçek ve hamyağları yeni sezonda ithalat yoluyla Türkiye’deki sanayicinin stoklarına konacak ithalatçılar, aracı firmalar ve sanayiciler kazanç sağlayacak, tarlada ter döken üretici yine zarar edecektir. Ayçiçeği harmanı öncesinde uygulamaya konulan bu karar tamamen Trakya çiftçisini daha da ezmeye ve bitirmeye yönelik bir adımdır. Bu duruma daha fazla sessiz kalmamız mümkün değildir. Dedi.

 “AYÇİÇEĞİ OLMAYAN YERDEN İTHALAT YAPILIRMI”

Başkan Cem Özkan sözlerine şöyle devam etti. “Üstelik Bosna Hersek’ten yapılacak olan ithalatlarda ise gümrük vergisi sıfırlanmıştır. İşin tuhaf ve komik yanı ise Bosna Hersek’te ayçiçeği üretimi yoktur. Peki yetkililer bu durumun farkında değilken, bizim temsilcimiz olan Trakya Birlik yönetimi bu duruma neden müdahale etmemektedir?

Bosna Hersek üzerinde kurulu şirketler aracılığı ile, ayçiçeği üreticisi komşu ülkelerden yapılacak ithalat sonucunda,  tam da ayçiçeği harmanı öncesinde fiyatların dip seviyelere gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

 “TRAKYA BİRLİK YÖNETİMİ NEREDE”

Bu ithalat sürecinden Trakya Birlik yönetiminin haberi var mıdır? Son zamanlarda Bosna Hersek, Ukrayna, Bulgaristan, Belarus gezilerinde boy gösterirken üreticimizin düşürüldüğü bu tuzaktan haberdar olmanız gerekirdi. Yurt dışından ithal edilecek Ayçiçek Türk çiftçisinin ürettiği ayçiçeği fiyatını düşürecektir. Ne acıdır ki tüm bu gelişmeler olurken Trakya Birlik yönetiminin ve “vizyon sahibi” Genel Müdürün aklı nerede idi? . Trakya birlik yönetiminin bu duruma tepkisiz kalma sebebi nedir?

 “AYÇİÇEK ÜRETİCİSİNE VURULACAK SON VE EN BÜYÜK DARBE BU OLACAKTIR”

1 Ağustosa kadar süreceği öngörülen uygulama neticesinde sanayici Bosna Hersek üzerinden istediği miktarda ayçiçeği ve hamyağ ithalatı yapabilecektir. Ayçiçek üreticisi ağustos ayı itibariyle çiçek hasadına başlayacaktır. Mazot, tohum, gübre, ilaç masrafı ile bıçak sırtı üretim yapmaya zorlanan ayçiçek üreticisine vurulacak son ve en büyük darbe bu olacaktır. Dolayısıyla harman öncesi çiftçinin alın teri yine beş para etmez duruma gelecektir.”

 “TRAKYA BİRLİK YÖNETİMİ ÜRETİCİSİN HAKKINI ULUSAL DÜZEYDE SAVUNAMAMAKTADIR”

Trakya birlik yönetimi bu olayda da görüldüğü gibi piyasayı yönlendirme ve oluşturabilme kabiliyetinden uzaklaşmış ve aciz kalmıştır. Trakya birlik yönetimi ve genel müdür tüm bu gelişmeleri yakından takip etmesi ve bu tür uygulamaların önüne geçilmesi için Ankara’da bakanlıklarda görüşme ve lobi faaliyetlerinde bulunması gerekirken ana iştigal konusunda ne yazık ki zurnanın son deliği durumuna düşmüştür. Trakya birlik yönetimi üreticisin hakkını ulusal düzeyde savunamamaktadır.

 “TRAKYA BİRLİK YÖNETİMİ AYÇİÇEK ÜRETİCİSİNİ ZOR DURUMDA VE YALNIZ BIRAKMIŞTIR”

Trakya Birlik yönetiminin tek derdi Trakya Birlikte çalışan çocuklarının ve yakınlarının refahı, kendilerinin aldıkları harcırahlar olmuştur. Ayçiçek üreticisinin menfaatlerini koruyamadığınız gibi bürokrasi ve siyaset sahnesinde de yok olduğunuz ortaya çıkmıştır. Çiftçinin derdiyle dertlenmeyen bir Trakya Birlik yönetimi ayçiçek üreticisinin temsil hakkını kaybetmiş olup, üreticiyi zor durumda ve yalnız bırakmıştır.

 “İTHALATTAN VAZGEÇİN”

Ben Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı geçimini tarladan, üreterek kazanan bir çiftçi olarak; başta Trakya Birlik yönetimi olmak üzere tüm üreticimizi bu duruma tepki göstermeye davet ediyorum. Eğer ki gümrük vergilerindeki düşüş geri çekilip ithalattan vazgeçilmezse yine kazanan dış ülkelerin ihracatçıları, yine kazanan sanayici ve yine kaybeden Türk ayçiçeği üreticisi olacaktır.” Dedi. (Murat Yayın)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top