CHP KADIN KOLLARI BAŞKANI NESLİHAN KÖKTEN; “SORUMLULAR DERHAL İSTİFA ETSİN…”

536 okunma

CHP Malkara Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kökten; “Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin” dedi.

CHP Malkara Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kökten ve Yönetim Kurulunun CHP Parti Binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasına Belediye Meclis üyesi Nuran Başkütük, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Belma Özsoy ve Yönetimi ile CHP kadınlar ile TKB üyeleri katılarak destek verdi.

 CHP Malkara Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kökten’in yaptığı basın açıklaması;

“Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin” TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar! Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Özgürlük“ Dedi. (Murat Yayın)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top