ÇOCUKLAR, OYUN YAZILIMLARI KODLAYACAK

99 okunma

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, üniversite ve Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen 'Kodlayalım Üretelim' başlıklı sosyal sorumluluk projesi bilgilendirme toplantısında ortaokul öğrencileriyle bir araya geldi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür'ün yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Cahit Akın, Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Bilal Balkan öğretim elemanları, veliler ve projede görev alan öğrenciler ile proje kapsamında kod yazma eğitimi alan Karahıdır Ortaokulu öğrencileri katıldı. Toplantı öncesinde MYO Bilgisayar Laboratuvarı’nda kodlama eğitimi alan ortaokul öğrencilerini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, projenin uygulanma sürecini yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

MYO Toplantı Salonunda öğrenci velilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya da katılan Prof. Dr. Şengörür, burada yaptığı açıklamada Kırklareli Üniversitesi’nin toplumla bütünleşmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Hayata geçirilen sosyal sorumluluk projelerinin güzel sonuçlar verdiğini belirten Prof. Dr. Şengörür, "Bugün hayata geçirdiğimiz bir projemizin daha meyve verdiğini görerek mutlu olduk. Öğrencilerin yüzlerindeki tebessüm, arzu ve istek sosyal sorumluluk noktasında beni daha da cesaretlendirdi. Üniversite’nin ve imkânlarının halka açılması ve topluma açılması benim çok arzuladığım bir şey. Rektör olduğum günden beri bu imkanların sosyal sorumluluk projeleri ile taşınmasının gayreti içerisindeyim. Bu hususta en çok destek veren birim yöneticimiz olan Doç. Dr. Bilal Balkan hocamıza teşekkür ediyorum. Bu onunla yaptığımız ilk proje değil. 'Nesilden Nesile Renkli Dokunuşlar', 'Gökkuşağı Düşler Atölyesi' projeleri başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi de 'Kodlayalım Üretelim' projesini uygulamaktayız. Bu projemizin güzel tarafı bir yıl boyunca öğrencilere sadece kodlama eğitimi verilmeyecek aynı zamanda bir vizyon verilecek. Bu yaşlar çocukların yönlendirilebileceği yaşlar. Bizler çocuklarımızı doğru yönlendirelim. Ben inanıyorum ki bu öğrencilerimiz arasından gelecekte program yazabilen mühendisler çıkacak" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Cahit Akın ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kodlama eğitimini çok önemsediğini ve önümüzdeki yıllarda müfredata kodlama derslerinin ekleneceğini bildirerek şunları aktardı:

"Teknoloji ve dijitalleşmenin gücünün daha fazla hissedildiği günümüzde Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun desteğiyle anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyoruz. Bilgisayarı yazı yazma, çocuğun oyun oynadığı veya video izlediği bir araç olarak kullanıyoruz. Bilgisayarı ve interneti olmayan ev sayısı çok düşük.Bu kadar imkan varken neden çocuklarımız üretken olmasın? Bu konuda Bilgisayar Programcılığı öğrencilerimizin öncülük yapması ile haftada bir gün çocuklarımız burada eğitim alıyor. Karahıdır Ortaokulu olarak şanslısınız. Burada herkes bu iş için seferber oldu. Bu imkan, merkezdeki bir okula değil Karahıdır Ortaokulu’na verildi. Kodlama eğitimi ile çocuğunuzun değişimini sizler fark edeceksiniz. Çocuklarınız artık oyun oynamayacak, oynayacağı oyunun yazılımını kendisi yapmaya çalışacak, düşünecek, modelleyecek ve uygulamaya alacak. Sonra kendi hazırladığı oyunu oynayacak. Bu sebeple biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu vesile ile projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum"

Karahıdır Ortaokulu Müdürü Seçkin Kumaş da, okullarına bu imkanın verilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek proje ile üniversite - halk arasındaki ilişkinin daha da artacağına inandığını belirtti. Karahıdır Ortaokulu Müdür yardımcısı Ezgi Göl de projenin kendileri için büyük önem taşıdığını vurgulayarak öğrencilerinin üniversite algısını şekillendirdiklerini ve onlara farklı bir bakış açısı kazandırdıklarını dile getirdi.(dha)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top