DEPREM HAFTASI KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERE EĞİTİM

454 okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi.

Deprem simülasyon tırı ile deprem anında yapılması gerekenler yetkililer tarafından uygulamalı olarak anlatılırken, Süleymanpaşa Sosyal Bilimler Lisesi, Süleymanpaşa Fatih Anadolu Lisesi, Şarköy Anadolu Lisesi, Şarköy Meslek Yüksek Okulu, Marmaraereğlisi Çok Programlı Anadolu Lisesi, Marmaraereğlisi Meslek Yüksek Okulu, Marmaraereğlisi OPET Anadolu Lisesi ve Şarköy Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nde program kapsamında eğitimler verildi.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından "abcd Temel Afet Bilinci Eğitimi", İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından ise; İtfaiye Teşkilatı, Yangın Güvenliği konularında bilgilendirme çalışması ve Yanma Bilgisi eğitimleri verildi.

Afet bilincini yükseltmek, afet riskinin azaltılabileceği bilgisini yaygınlaştırmak ve afetten sonra yardım edebilmek için hazırlıklı olmanın amaçlandığı abcd Temel Afet Bilinci Eğitiminde katılımcılara; afet bilinci, depreme tehlikeleri, depremin verdiği zararı etkileyen risk faktörleri, hızlı müdahale ve erken uyarı sistemleri, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler, deprem alanını tahliye, psikolojik destek konularında bilgiler verildi.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından ise itfaiyenin görevleri, gönüllü itfaiyecilik, yangın sınıfları ve yanma çeşitleri, yangın yerindeki tehlikeler ve alınacak tedbirler anlatıldı. (Nurdan Yavuzcan)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top