DİKKAT! MALKARA’DA ÇİZGİLİ YAPRAK KURDU İSTİLASI BAŞLADI

1684 okunma

CEM ÖZKAN, “ÇİFTÇİLERİMİZ EKTİKLERİ ÜRÜNLERİ TAKİP EDİP YERİNDE İNCELESİNLER VE KONTROLLERİNİ YAPIP İLAÇLAMALARINI BAŞLATSINLAR”

Malkara İlçesinde Çizgili Yaprak Kurdu İstilasına Uğrayan yaklaşık 15 bin dönüm Mısır ekili alanın zarar gördüğü belirtildi.

 Ziraat mühendisleri tarafından yaklaşık 10 mahallede mısır ekili tarım alanlarında mısır yapraklarını kemiren ve zarar veren Çizgili Yaprak Kurdu olduğu belirtildi.

 “KONTROLLERİNİ YAPIP İLAÇLAMALARINI BAŞLATSINLAR”

Ekili alanlara ciddi zararların verdiğini belirten Malkara 269 sayılı Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Cem Özkan, “ Yaptığımız incelemelerde yaklaşık 10 mahallede ekili mısırlarda yeşil çizgili yaprak kurdu olduğu tespit edildi. Bu kurt ve tırtılların ekili alanlara ciddi zararları vardır. Benim üreticilerden istediğim ektikleri ürünleri takip edip yerinde incelesinler ve kontrollerini yapıp ilaçlamalarını başlatsınlar. Kesinlikle bu zararlı böcekler ile mücadele etmemiz gerekir. Her gün farklı bir mahallede Çizgili Yaprak Kurdu ve Tırtıl istilasının olduğunu öğreniyoruz. Bu zararlı böcekler Malkara bölgesinden hariç Trakya bölgesinde olabilir.” Dedi.

 “ÇİFTÇİLERİMİZ İLGİLİ BİRİMLERE GEREKLİ MÜRACAATLARINI YAPSINLAR”

Yağlı tohumlar Başkanı Cem Özkan sözlerine şöyle devam etti. “Geçmiş yıllarda bu zararlı böceklerden çok zarar gören çiftçimiz olmuştu. Bir daha böyle bir şey olmasını istemiyoruz. İlgili birimlere gerekli müracaatlarını yapsınlar. Dilekçelerini versinler. Çiftçilerimiz bir an önce önlemlerini alsınlar. Dedi.

 “HAYIRLI HARMANLAR VE BEREKETLİ OLMASINI DİLEDİ”

Cem Özkan, “Bizler çiftçilerimizin her zaman yanında olduğu kadar daha da fazlasını yapmak istiyoruz. Bizim mücadelemiz çiftçilerimiz içindir. Tüm üreticilerimize bol kazançlı hayırlı harmanlar ve bereketli olmasını diliyorum.” Dedi.

 “TARLAMI YOĞUN OLARAK ÇİZGİLİ MISIR KURDU SARMIŞ DURUMDA”

Çizgili Yaprak Kurdunun mısırlarına zarar verdiğini ve tarlasında yoğun olarak görüldüğünü belirten çiftçi Nusret Yüksel, “30 yıllık çiftçilikle uğraşıyorum. Tarlamı yoğun olarak çizgili mısır kurdu sarmış durumda. Bu mısır kurtları ekili alanlarımıza aşırı zarar veriyor. Bunun çözümü ilaçlama yapmak. Yoksa kurtuluş yok. Günden güne daha da sarıyor. Herkes önlemini alsın.” Dedi.

 “BU YIL MISIRDA KURT VE TIRTIL İSTİLASI VAR”

Mısır ekili alanlarda her kökte tırtıl olduğunu belirten çiftçi Hüseyin Tetik, “10 yıllık çiftçiyim. Bu yıl mısırda kurt ve tırtıl istilası var. Mücadelemizi başlattık. İlk sefer böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Herkes tarlasını kontrol etsin. Bölgemizde aşırı yoğun şekilde gözüküyor. Bu tırtıllar bizim çok canımızı yaktı. İlaçlama çalışması başlattık. Mısırlarımızın her kökünde tırtıl mevcut.” Dedi.

 “BU TIRTILLAR GİTTİĞİ YERİ KURUTUR”

Herkesin önlemini alması gerektiğini belirten Mahalle sakinlerinden Fikret Şayan, “Bu tırtıllar gittiği yeri kurutur. Mısır ve bitkilerde hiç yaprak bırakmaz. Zararları büyüktür. Dedi. (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top