DUPNİSA MAĞARASI, PEYZAJ PROJESİYLE MODERNİZE EDİLECEK

147 okunma

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü yakınlarında bulunan Trakya’nın turizme açılan tek mağarası olan Dupnisa mağarası peyzaj projesi ile modernize edilecek.

Trakya Kalkınma Ajansı 2018 yılı mali destek programı kapsamında İl Özel İdaresi tarafından hazırlanıp sunulan 2 adet projeden bir tanesinin sözleşmesi yapıldı diğer proje de ön elemeden geçti. 'Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dupnisa Mağarası' adıyla sunulan birinci projenin sözleşmesi Trakya Kalkınma Ajansı bürosunda Genel Sekreter Vekili Bilal Kuşoğlu ile Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin arasında imzalandı. İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, proje sayesinde, Dupnisa Mağarası peyzaj projesi ile modernize edilen/iyileştirilen turizm rekreasyon alanı oluşturulacak. İki adet 6 bölmeden oluşan ahşap satış büfeleri konacak. Proje alanına bilgilendirme amaçlı 5 adet ahşap yönlendirme levhası, 1 adet ahşap bilgilendirme levhası, 1 adet ahşap görünümlü trafo binası, 1 adet ahşap görünümlü tuvalet binası, 10 adet ahşap çöp kutusu, 8 adet ahşap saksı, 6 adet ahşap bank ve 165 metrekarelik ahşap deck döşeme alınarak eksiklikler giderilecek.

Ayrıca mağaranın içindeki zincirler boyanarak eskimeye yüz tutmuş güvenlik elemanları yenilenecek. Projenin toplam süresi 15 ay olup toplam bütçesi ise  583.255,27  lira olarak belirlendi. Bütçenin 204.139,34 liralık kısmı İl Özel İdaresi  tarafından, 379.115,93 liralık ise Trakya Kalkınma Ajansı tarafından finanse edildi.(dha)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top