EDİRNE'DE HAYVANSEVERLERE GÖNÜLLÜ HAYVAN KORUYUCULUĞU EĞİTİMİ

125 okunma

Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından gönüllü vatandaşlara yerel hayvan koruyuculuğu eğitimi verildi. Bu eğitim sonunda sertifika almaya hak kazananlar Yerel Hayvan Koruma Kimliği’ne sahip olacak.

 

‘Yerel Hayvan Koruyuculuğu Eğitimi’ 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince Edirne Belediyesi tarafından verildi. Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, hayvan severlere Edirne Belediyesi’nin sokak hayvanları ile ilgili yaptığı çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrukulu, Gönüllü Yerel Hayvan Koruyuculuğu Eğitimi’ni dönem dönem gerçekleştirdiklerini belirterek, "Trakya Veterinerler Odası, Orman Milli Parklar Müdürlüğü ile birlikte bu eğitimi veriyoruz. Burada asıl arzuladığımız yaşamı paylaştığımız canlılar ile ortak bir yaşam alanı oluşturmak ve onların yaşam hakkına saygılı ve hoşgörülü olabilmek. Hayvansever dostlarımızla barınaklarla ilgili birçok istişarelerde bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz. Genelde barınaklarla ilgili çok farklı bir imaj vardır. Edirne Beledisi yasalarla belirlenen görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor. Mesela bizim için önemli olan elimizden geleni yapmak. İnsan daha da fazlasını yapmak istiyor ama her zamanda başaramayabiliyor. Hep birlikte daha iyisini yapabilmek için çaba sarf ediyoruz. Ve hayvansever duyarlı dostlarımızdan istediğimiz şey sinerji oluşturmalarıdır. Edirne’de sokak hayvanları ile ilgili bir çalıştay planlıyorum. Bu çalıştayda bilim insanları, halk sağlığı uzmanları, hayvanseverler ve diğer aktörler olacak. Gerçekten sadece Edirne için tüm Türkiye’ye örnek olacak önemli paylaşımlar gerçekleştirilecek" dedi.

Yerel Hayvan Koruma Görevlilerinin görevlerini hakkında bilgiler veren Edirne’de yeni kurulacak olan Hayvan Koruma Derneği Yöneticisi Murat Erkürekçi, "Bireysel hiçbir şey yapamayız. Bu kursa katılan herkes belgeyi alacak. Bu belge tutanak tutma hakkı veriyor ama toplumsal hareket etmediğimiz sürece çabalarımız eksik kalacaktır" diye konuştu.

Veteriner Hekim İsmail Tatlıgil hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi, sahiplenilmesi ile ilgili genel bilgiler verdi. Orman Mühendisi Nazan Erkürekçi de ‘5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Trakya Veterinerler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü ‘Hasta Hayvanların Tanınması’ Veteriner Hekim Müslüm Karadağ ‘Hayvan bakımı, beslenmesi, hayvan davranışları’ hakkında eğitim verdi.(dha)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top