EDİRNE'DE SELİN ETKİSİ GEÇTİ, TEMİZLİK BAŞLADI

129 okunma

Edirne'de 6 saatte 130 kilogram yağışın neden olduğu selin etkisi geçerken, evlerini ve işyerlerini su basanların temizlik çalışmaları başladı. Yoğun sel sularının dolduğu özel bir hastanenin acil servisinde ise temizlik çalışmaları 2 gündür devam ediyor.

Edirne'de önceki gece etkili olan ve saat 6 süren sağanakta metrekareye yaklaşık 130 kilogram yağış düştü. Kent merkezinin yanı sıra köylerde de etkili olan yağışlar sonrasında temizlik çalışmaları başladı. Edirne Belediyesi'nin yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(TESKİ) ile Havsa Belediyesi'ne ait vidanjörler ev ve işyerlerinde su boşaltma işlemlerine devam ediyor. Sel sularının dolması sonucu hasta kabulünü durduran özel bir hastanenin acil servisinde sular, vidanjörler aracılığıyla çekildi. Ancak içerideki temizlik çalışmaları hala sürüyor. Acil servisteki hasta yatakları, tıbbi malzemeler ile tıbbi cihazların zarar gördüğü belirtildi.

OTOMOBİLİ SU DOLU GARAJDA KALDI

Kocasinan Mahallesi'nde oturan Filiz Birtane, evlerinin altındaki otoparkın tamamen sular altında kaldığını ve içerde otomobilinin olduğunu söyledi. Birtane, "Yaklaşık 4 ay önce satın aldığım otomobilim, apartmanımızın otoparkında sular altında kaldı. Bu çağda, böyle bir şey olması inanılır gibi değil. İki gündür otoparktan su çekilmesini bekliyoruz. Benim otomobilimle beraber içeride daha 4 araç var" dedi.

Kocasinan Mahallesi'nde oturan Neslihan Basic ise bodrum katları su bastığını ve suyu çekmeye çalıştıklarını belirterek, "Yağmur çok etkili oldu, bizim alt katlarımız sularla doldu. Şu anda bile hala girişte sular var. Bizim kata sular çok yaklaşmıştı. Evlerde elektrik yok ve ısınamıyoruz" diye konuştu. Sel sularının girdiği bir çok apartmana tedbiren elektrik verilemiyor.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre, hava sıcaklığının sıfır olduğu kentte, hafif şekilde kar yağışı bekleniyor.

60 EV KULLANILMAZ HALDE

Edirne'de yağmurla birlikte gelen selden en çok, Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa köyü etkilendi. Köyle aynı adı taşıyan derenin taşması sonucu dere kenarındaki evlerin tamamına su girdi. Sel sularının çekilmesinin ardından köyde temizlik çalışması başlatıldı.

Oğulpaşa köyü muhtarı Ahmet Cebe, sel sonrasında köyün büyük zarar gördüğünü söyledi. Çok sayıda hayvanın telef olduğunu kaydeden Cebe, "Şu anda zarar tespiti başladı, köyde büyük zarar var. Çok sayıda hayvanımız telef oldu. Evler kullanılmaz halde, şu ana kadar 60 kadar hane tespit edildi. Dere ıslah çalışmaları yapılacaktı, ama böyle bir taşkın görülmedi. Islah edilse de buna dayanamazdı. Bu kadar büyük bir seldi, sel sularının boyu 2 metreye kadar yükseldi. Ben bu köyde doğum, ben ve büyüklerimiz böyle bir taşkın sel görmedi" diye konuştu.

MUTFAĞININ HALİNİ GÖRÜNCE GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Olcay Yavuz sel sularından banyonun arka penceresinden çıkarak kurtulduklarını söyledi. Yeni yaptırdığı mutfağının kullanılmaz hale geldiğini görünce gözyaşlarını tutamayan Yavuz, "Mutfağımı yeni yaptırmıştım, her şey ziyan. Allah'a şükürler olsun can kaybı olmadı. Sel sırasında 80 yaşındaki yaşlıları kurtardık. Hayvanlarım telef oldu, 2 sene önce yaptırdım mutfağı tam 20 bin lira mal olmuştu. Beyaz eşyalarımı da yeni almıştım, ama hepsi gitti. Tek tesellim, can kaybı olmadı. Biz sel sırasında banyonun arka penceresinden çıkarak canımızı kurtardık" dedi.

'SELDEN ÇATIYA ÇIKARAK KURTULDUM'

Eşi Ersin Yavuz ise sel sularından evlerinin çatısına çıkarak kurtulduğunu belirterek, "Eşim ve oğlum içerdeydi, ben sulardan giremedim. Kendim de ev girişinden çatıya çıkarak, canımı kurtardım. Şimdi eve bakmaya geldik, ama her şey tamamen kullanılmaz hale gelmiş. Çok kötü oldu" şeklinde konuştu.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de selden etkilenen köyde hasar tespit çalışmalarına başladı. Evlere ve ahırlara tek tek giren ekipler, selden sonraki zararları tespite başladı.

SELDE HAYATINI KAYBEDEN EVREN TOPRAĞA VERİLDİ

Edirne'nin Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa köyünde, sel sularının girdiği, yalnız yaşadığı çiftlik evinin bahçesinde ölü bulunan Veysel Evren (78), toprağa verildi. Boğularak öldüğü tespit edilen Veysel Evren'in cenazesi Edirne Devlet Hastanesi'nden alınarak Oğulpaşa köyüne getirildi. Reşadiye Camii'ndeki cenaze namazına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yakınları ve arkadaşları katıldı. Veysel Evren, cenaze namazının ardından traktörün damperinde mezarlığa götürülerek toprağa verildi.

OLTAYLA EKMEK ALDI

Edirne'de, dün yoğun yağış sonrası meydana gelen selde, İstasyon Mahallesi'ndeki Serhat Konutları'nın bulunduğu bölge sular altında kaldı. Apartmanda mahsur kalanlardan biri, arkadaşının getirdiği ekmeği oltayla alabildi. Binanın 4'üncü katında oturan kişi için ekmek alan arkadaşı, suyla dolan apartmanın önüne geldi. Balkondan olta sarkıtan apartman sakini, arkadaşının ucuna bağladığı ekmekleri yukarı çekti. Ekmeğin oltayla alınması, komşular tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. 

FIRTINA TEKNELERİ BATIRDI

Edirne'nin Enez ilçesinde, etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle limana bağlı bulunan 2 tekne battı. Enez'de, dün akşamdan bu yana devam eden şiddetli fırtına hayatı olumsuz etkiliyor. Enez Limanı'na bağlı 2 tekne şiddetli poyrazda oluşan dalgalar nedeniyle battı. Batan teknelerin fırtınanın dinmesinin ardından karaya çıkarılacağı bildirildi.

BAŞKAN GÜRKAN: DOĞAL AFETLER SİYASİ MALZEME YAPILMAZ

Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, kentte yaşanan sel felaketinin ardından düzenlediği basın toplantısında, doğal afeti siyasi malzemeye dönüştürenlere tepki gösterdi. Edirne'de yaptıkları alt yapı çalışmalarını anlatan Gürkan, "Şehrimizde 27 Kasım 2018 akşam saatlerinde başlayan yağmur 28 Kasım sabahına kadar devam ederek bir doğal afete dönüşmüştür. Meteoroloji 100 kilogramın üzerindeki yağışları aşırı yağış olarak değerlendiriyor. Türkiye'de su konusunda yetkili kurum olan DSİ'de dere yatakları ve nehirlerin ıslah çalışmalarında çalışmalar yapıyor. Bir DSİ uzmanından aldığımız bilgiye göre 10 bin yıllık bir yağış hesaplamasına giren bir yağış miktarı. Meteoroloji Türkiye'de 1930 yılından beri kayıt tutuyor. Edirne'de de 1930 yılından bu yana en çok yağışın tespit edildiği yağış bu oldu. Bundan önce 1953 yılında metrekareye 110 kilogram düşen bir yağış var. Bu yağış onun da üzerinde. Edirne merkezde 128,5 kilogram, Süloğlu ilçemizde ise 195,6 kilogram yağış görüldü. Tabi Süloğlu bizden daha da yukarıda olması nedeniyle bütün bu yağış da Edirne'ye doğru akarak geldiği için bugüne kadar görmediğimiz bir şekilde Oğulpaşa'dan başlayarak; Sazlıdere, İskender Köy, Kırıklareli Kavşağı bölgesi de yağış altındaydı" dedi.

"Gerçekten çok büyük bir doğal afet yaşadık" diyen Gürkan, şöyle devam etti:

"Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, AFAD bütün ekipler, bütün imkanlarıyla çok gayretli bir şekilde çalıştı. Salı akşamı saat 01.00'den itibaren başkan yardımcılarımla 48 saattir hiç durmadan sahadayız. Ve ilgili birimlerimiz de 48 saattir hiç durmadan çalışıyor. Çalışmalara halen daha devam ediyoruz.  Yağmurun başlaması ile birlikte sabaha kadar çağrı merkezimize 180, öğlene kadar 300, dün saat 17.30 itibariyle de toplam 427 şikayet ulaşmıştır. Bu şikayetleri ilk etapta 252'si çözülmüş daha sonra geriye kalan 175 çağrı için devam edilmiş şu anda bu 42'ye düşürülmüş ve bu 42 çağrı ile ilgili de alanda ekipler çalışmaktadır. Çevre belediyelerden belediye başkanı arkadaşlarımız aradı, ihtiyaçlarımızı sordu. Ellerindeki ekipmanlarını bize tahsis ettiler."

'DOĞAL AFETİ SİYASİ MALZEME YAPMAK NE KADAR AHLAKİ VE VİCDANİDİR?'

Gürkan, çağrı merkezine gelen tüm şikayetleri ekiplere iletildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bugün itibariye evleri bodrum katlarda olup su basan 16 aile 2 gündür belediyemiz tarafından otellerde ağırlanmaktadır. İskenderköy'de dere yatağında araç içinde mahsur kalan bir vatandaşımız için yardıma gidilmiş bu yardıma giden kaza kırım aracımız sel nedeniyle yan yatmıştır. Bu aracımız da çıkarıldı. 48 saattir durmadan çalışan personelime teşekkür ediyorum. Selden dolayı bu aracın yan yatması bazı siyasi çevreler tarafından alay konusu olmuştur. Ama bilsinler ki onların başına bir şey gelirse itfaiye ekiplerimiz yardım için hazırdır. Bu bir doğal affettir. Oğulpaşa'da 78 yaşındaki bir ağabeyimiz maalesef vefat etmiştir. Bu dalga geçilecek yada siyasi malzeme yapılacak bir konu değildir. Bunu siyasi malzeme konusu yapmaya başladığınızda İstanbul'da selde 34 kişinin öldüğünü, Ankara'yı konu yapabiliriz ama doğal afetlerde bunu konu etmek ne kadar ahlakidir, vicdanidir? Bu tür doğal afetler siyasi malzeme konusu yapılmaz."

'KISMEN ELEKTRİKLER VERİLDİ'

TREDAŞ'ın basan bodrumlardaki elektrik panolarının su altında kalması ve güvenlik nedeniyle elektrik verememesinin ısınma sorununu ortaya çıkardığını söyleyen Gürkan, "Sayın Valimizle birçok kez görüştük, kendisi de TREDAŞ ile görüştü ama TREDAŞ güvenlik nedeniyle bunu yapamayacağını söyledi. Biz de Sayın Valimizin gayretli çalışmalarıyla sadece şunu teklif ettik: Bu tür sorun olan 45 civarında apartman var. Onların elektrikleri kesilsin, diğerlerine verin ki elektrik sisteminde sorun olamayanlar ısınmasını sağlasın diye, ama bu talebimize dün akşam saatlerine kadar olumlu bir dönüş alamadık. Sayı Valimizin devreye girmesiyle kısmen elektrikler verildi. Bugün suların tamamen çekilmesiyle birlikte tüm sitelere elektrik verilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

CHP'li belediye oldukları için gereken desteği alamadıklarını ileri süren Başkan Gürkan, şunları söyledi:

"Sırf 'Recep Gürkan başarısız' demek için, 'Belediye şunu yapamadı' demek için, Edirneliler'e eziyet çektirmeyin ayıptır, günahtır. Edirneliler zaten vergileriyle bu parayı ödüyor devlete, hakkı olanı istiyor. Bakın 2013'ten beri şehir stadı yapılacak. Protokol 2013'te imzalandı. 31 ili kapsayan bir paketti. 30 il yapıldı sadece Edirne yapılmadı. Bugüne kadar konuşmadıysam bilmediğimden, çekindiğimden değil. Sadece işler aksamasın diye. Yoksa çok konuşurum. Doğal afetlerle siyaset yapmayın. Burada durmadan çalışan belediye, valilik, emekçiler var. Onların işini yapmasına engel olmayın. Edirne Belediyesi altyapı çalışmaları projesini bitirmiştir, İktidar partisinden de kredinin onaylanması için destek beklemektedir."

KIZILAY GIDA VE KIYAFET DAĞITTI

Edirne'de şiddetli yağmurun ardından meydana gelen selin etkili olduğu Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa köyünde, Kızılay Edirne Şubesi tarafından gıda ve kıyafet yardımları dağıtıldı. Sel suları nedeniyle yaklaşık 60 ev kullanılmaz hale gelirken, afetten sonra bölgeye gelen Kızılay Edirne Şubesi ekipleri öncelikli yardım alacak aileleri belirledi. Sıcak yemek, gıda paketlerinin yanı sıra kıyafet yardımı da dağıtan ekipler, kutularda mutfak kitleri verdi.

Sel sularının evini kullanılmaz hale getirdiğini anlatan Süleyman Özengen'e, Kızılay Edirne Şubesi ekiplerince yardım paketleri ulaştırıldı. Evlerinde kalamadıkları için bir süre komşularına sığındıklarını ifade eden Özengen, "Felaket, evlerimiz yıkıldı, arabam su altında kaldı. Yatacak yerimiz yok, artık ne yapacağız bilmiyorum. Şimdi burada bir kaç zaman komşularda kalarak idare edeceğiz. Sonra nerede kalırız bilmiyorum. Yenisini yapacak hiç bir durumum yok, evim de tamamen yıkıldı" dedi.

'KİMSEYİ DIŞARDA BIRAKMAYACAĞIZ, BİZE ULAŞIN'

Kızılay Edirne Şubesi Başkanı Kadir Çakay, selden zarar görenlere iki gündür yardım ettiklerini ve yardımların süreceğini belirterek, "Kızılay Edirne Şubesi olarak tüm vatandaşlara sıcak yemek dağıttı, mont, kazak, ayakkabı gibi yardımlarda bulunduk. Temizlik setleri dağıttık. Yine bir evin kuru gıda ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeleri iki gündür dağıtıyoruz. Kimseyi dışarıda bırakmayacağız, ihtiyaçları tespit ediyoruz eğer göremediğimiz birileri varsa mutlaka bize ulaşsınlar, sınırsız olarak onlara destek olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.(dha)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top