EDİRNE MİLLETVEKİLİ RAFET SEZEN’DEN ŞOK İFADELER

7247 okunma

RAFET SEZEN, “TARIM BAKANI TARIMIN ‘T’SİNDEN ANLAMIYOR”

Edirne Ziraat Odası Başkanlığı’nın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlamasında konuşma yapan AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Ankara’da Edirneli çiftçilere destek verecek Edirneli bürokrat sayısının azlığına dikkat çekerek; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın tarımın ‘T’sinden anlamadığını söyledi. Sezen; “Benim Tarım Bakanım iyi bir genel cerrah, çok düzgün bir adam. Ama tarımın ‘T’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol almamız mümkün değil” dedi.

 “DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK”

Çiftçilerin sorunlarının çözülmediğine dikkat çeken Sezen; “Bunu bugüne kadar hep kendimize söyledik, bundan sonra da söyleyip çalmaya devam edeceğiz. Konuşulacak o kadar çok şey var ki. Bunu dilim döndüğünce dile getirmeye çalıştım ama sonuçta değişen bir şey yok” dedi.

 “TÜRKİYE YILLARDIR YANLIŞ YAPIYOR”

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen konuşmasında dünyadaki rekabetin her geçen gün daha da kızgın hale geldiğine dikkat çekerek; “Dünya küçülüyor. Bu ortamda tarımda desteklemelerin çok doğru yapılması lazım. Ama Türkiye bu işi yıllardır yanlış yapıyor. Genç çiftçilerimize 6’şar tane düve verdik, 30 bin TL de para verdik. Ben inanıyorum ki o işletmeleri takip ediyorsanız bakın yüzde 90’ı boşa gitmiştir. Orada başarı böyle sağlanmaz. Adamın 5-10 dönüm tarlası yok, sapı samanı yok, yemi yok. Biz o adama hayvan veriyoruz. Burada hepimiz suçluyuz. Verilecek kişiler, burada bir komisyon kurulup tespit ediliyor. Komisyonda Ahmet’in eşi, Hüseyin’in akrabası yazılmış. Amaç neydi? Amaç genç çiftçi projesi adı altında gençlerimizin köye dönerek bu işe heveslendirilmesi ve bu işi yapmasıydı. Ama o 6'şar düveye acıyorum. O 6 düve gerçekten bu işi yapan, 20-30 baş hayvan bakan insanlara verilseydi bugün en azından 15'er baş olurdu. Bunları bir türlü aşamadık. Önce çuvaldızı kendimize, iğneyi de başkasına batıracağız” ifadelerine yer verdi.

 “BENİM YAŞIM 62, BİZİM İŞİMİZ BİTTİ, ARTIK ÇEKİLECEĞİZ KENARA SEYREDECEĞİZ”

Sezen, çiftçinin sesini yukarıya hiçbir şekilde duyuramadıklarını söyleyerek; “Biz hep birbirimize konuşuyoruz. Ankara'da yanımızda olacak bürokrat yok. Bu işi düzenleyenler bürokratlardır. Bana söyleyin; Edirne'den Ankara'da kaç tane bürokrat var? Ben vekil olarak 10 tane Edirneli bürokrat göremedim. Bu konularda konuşmak istemiyorum, üzülüyorum. Benim yaşım 62, bizim işimiz bitti. Biz, bu yaştan sonra çiftçilik de yapacak durumda değiliz. Artık çekileceğiz kenara seyredeceğiz. Ama bazı şeyleri burada 15 senedir söylüyorum. Birbirimize sahip çıkalım. Bizim içimizden insanları gönderelim. Beni göndermeyin, bu işi yapan adamları gönderin. Meclis’e gidip neler olduğuna bir bakın. Her taraf avukat doldu. Avukatlarımızı tenzih ediyorum, kusura bakmasınlar. Ama seçilenlerin yüzde 60’ı avukat. Avukat, çiftçi çocuğu ama orada çiftçiyi unutuyor. Benim Tarım Bakanım iyi bir genel cerrah, çok düzgün bir adam. Ama tarımın ‘T’sinden haberi olmadığını öğrendik. Bunları söylemediğimiz sürece hiçbir şekilde tarımda yol almamız mümkün değil. Biz, birbirimize yapıyoruz. Ekmeğin siyaseti olmaz. Ama siyaset yaparak birbirimizi koparmaya çalışıyoruz. Yolumuz açık olsun” dedi.

 Edirne Ziraat Odası Başkanlığı, her yıl 14 Mayıs tarihinde kutlanan Dünya Çiftçiler Günü’nü çelenk töreni ve basın açıklaması ile kutladı. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Edirne İl Müdür Vekili Atilla Bayazıt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Barlas Omurtay, AK Parti Edirne Milletvekili Aday Adayı İlyas Akmeşe, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne Milletvekili Aday Adayı Hakan Özkan ile çiftçiler katıldılar. (Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top