ESNAF FERDİ SÜZEN: “KALP VE SİNİR HASTALIKLARINA İYİ GELDİĞİ BİLİNEN ALABAŞIN HİPERTANSİYONA DA İYİ GELDİĞİ BİLİNMEKTEDİR”

136 okunma

Medya Batı Gazetesi olarak ilçemizde kurulan semt pazarında “alabaş” bitkisini ele aldık.

Yaklaşık 18 yıldır bu mesleği yaptığını belirten esnaf Ferdiz Süzen pek fazla adı duyulmayan“alabaş” bitkisinin faydalarını bizlere anlattı. İşte esnaf Ferdi Süzen’in ağzından alabaş bitkisinin faydaları:

“UZMANLARINDA ZAMAN ZAMAN BELİRTTİĞİ GİBİ; ALABAŞ GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR”

“Alabaş; turpgillerden, şalgama benzeyen bir bitkidir. Alabaşın yaprakları lahanaya benzer ve kökü şalgamdan biraz büyüktür. Alabaş aynı zamanda yemeği yapılan bir bitkidir. Uzmanlarında zaman zaman belirttiği gibi; alabaş güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Akciğer ve kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp ve sinir hastalıklarına iyi geldiği bilinen alabaşın hipertansiyona da iyi geldiği bilinmektedir. Alabaş aynı zamanda astım ve bronşite de iyi gelmektedir. Nefes açıcı özelliği ile nefes darlığına ve astıma iyi gelen alabaşın suyu da öksürük için oldukça faydalıdır. Yüksek demir kaynağı ile kansızlığa da iyi gelen alabaş, romatizma kaynaklı ağrıları hafifletmeye de yardımcı olur.”

“ALABAŞ BİTKİSİ FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE, VÜCUDUN İYOT DENGESİNİ BOZABİLİR”

Alabaşın faydalarından bahseden esnaf Ferdi Süzen alabaşın nasıl tüketildiği hakkında şu bilgileri verdi:

“Alabaş çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir.  Yemeklerin ve salataların içine de katılabilir. Alabaşı haşlayarak veya fırınlayarak da yiyebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki alabaş bitkisi fazla tüketildiğinde vücudun iyot dengesini bozabilir. Alabaş haftada bir veya en fazla iki kere tüketilmelidir. Daha fazla tüketilmesi zararlı olabilir.”

“HAYIRLI, HELAL VE BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Alabaş bitkisi hakkında bilgiler veren esnaf Ferdi Süzen son olarak: “Buradan tüm meslektaşlarıma ve tüm esnaflara hayırlı, helal ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top