ESNAF HÜSEYİN GÖNLÜBOL: “SİYAH HAVUÇ VİTAMİN DEPOSUDUR”

110 okunma

Medya Batı Gazetesi olarak ilçemizde kurulan semt pazarında tezgâhlardaki siyah havucun faydalarını ve siyah havucun mevcut fiyatını ele aldık.

Yaklaşık 60 yıldır bu mesleğin içinde olduğunu belirten esnaf Hüseyin Gönlübol, siyah havucun fiyatı ve faydaları hakkında şunları ifade etti:

“Geçen hafta 7 lira olan siyah havucun fiyatı bu hafta 5 lira. Şeker havucun fiyatı ise 1 lira ve 3 lira arasında değişiyor. Şuanda fiyatlarımız havucun kalitesine göre değişiyor diyebiliriz. Pazardaki diğer ürünlere göre havucun fiyatı uygun.”

“SİYAH HAVUÇ BİRÇOK RAHATSIZLIĞA İYİ GELİR”

Siyah havucun fiyatının kalitesine göre değiştiğini ve şuanda uygun olduğunu aktaran esnaf Hüseyin Gönlübol siyah havucun birçok faydası olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Siyah havuç vitamin deposudur. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan siyah havucun ateş düşürücü ve iltihap kurutucu özelliği de vardır. Havucun göze iyi geldiği günümüzde bilinmektedir. Siyah havuç göze ve göz rahatsızlıklarına iyi gelir. Gözün dışında siyah havuç mideye de iyi gelmektedir. Bunların dışında doktorlarında zaman zaman dile getirdiği gibi kansızlığa iyi gelen siyah havuç hastalara önerilmektedir. Aynı zamanda hücre onarılması, romatizma, astım, diş yapısı, cildin korunması vb. gibi daha birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen siyah havuç ilk başta da belirttiğim gibi bir vitamin deposudur.”

“SİYAH HAVUCU ÇİĞ OLARAK YİYEBİLİRİZ, RENDE YAPABİLİRİZ, SALATALARDA KULLANABİLİRİZ VE SİYAH HAVUCUN SUYUNU DA TÜKETEBİLİRİZ”

Siyah havucun faydalarından bahseden esnaf Hüseyin Gönlübol konuşmasına şöyle devam etti:

“Soğuk havalarda tüketilen siyah havucun insan vücuduna birçok faydası vardır. Fakat unutulmamalıdır ki her besinde olduğu gibi havucun da gereğinden fazla tüketilmesi insan vücudu için zararlı olabilir. Günlük iki tane siyah havuç tüketilmesi yeterli olacaktır. Meyveleri ve sebzeleri mevsiminde ve kararında yemek her zaman daha sağlıklıdır. Siyah havucu çiğ olarak yiyebiliriz, rende yapabiliriz, salatalarda kullanabiliriz ve siyah havucun suyunu da tüketebiliriz.”

“HAYIRLI, HELAL VE BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Siyah havucun tezgâhlardaki mevcut fiyatını belirten ve siyah havucun faydalarından bahseden esnaf Hüseyin Gönlübol son olarak: “Buradan tüm meslektaşlarıma ve tüm esnaflara hayırlı, helal ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top