ESNAFLAR MALKARA SANAYİ SİTESİ’NİN GELECEĞİ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

176 okunma

“ÇIRAKLAR ARTIK USTALARIN YANINDA YETİŞMİYOR HATTA YENİ YETİŞEN USTA YOK”

Malkaralı esnaflar Malkara Sanayi Sitesi’nin geleceği için düzenlenen konferansta bir araya geldi.

Tekirdağ Valiliği koordinasyonunda, Trakya Kalkınma Ajansı destekleriyle “Küçük Sanayi Sitesi”ne yönelik, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Ali Arslan uzmanlığında bir araya gelen ekip tarafından konferans düzenlendi.

ÖNEMLİ BİLGİLERİN PAYLAŞILDIĞI KONFERANSA YOĞUN BİR İLGİ VARDI

İlçedeki sanayi sitesinin ve ilçenin geleceği açısından önemli bilgilerin paylaşıldığı konferansa yoğun bir ilgi vardı. Konferansa; İlçe Kaymakamı Erkan Karahan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Yiğit Polis Merkezi Amiri Komiser Yardımcısı Ali Ayhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, Esnaf Kefalet Odası Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Üyeleri, Küçük Sanayi Sitesi Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Üyeleri, Madeni Eşya Odası Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Üyeleri, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü, Ticaret ve Sanayi Odası Müdürü, Çevremiz Yapı Sistemi Başkanı ve Başkan Yardımcısı, Belediye yetkilileri, H.H. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idari personeli, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ve Yardımcısı, Esnaflar, Üyeler ve İşyeri Sahipleri katıldı.

Malkara Hüsniye Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen konferansta Küçük Sanayi Sitesi’ne yönelik güncel sorunların tespit edilmesi ve sorunlara yönelik çözüm odaklı önerilerin ortaya çıkartılması ve bunların hızlı ve etkili bir şekilde hayata geçirilmesinin planlandığı ifade edildi.

 “KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ DE BİRER CANLI VARLIKTIR”

Sanayi Sitesi’nin geleceği için Malkaralı esnaflarla buluşan Doç. Dr. Ali Arslan şu bilgileri aktardı:

 “Hepimiz etten, kemikten, ruhtan yaratılan insanlarız, mekanizmalarımız aynı çalışıyor fakat kendi bedenimize özel çalışıyor. ,Bir grubu, topluluğu düşündüğümüz zaman durum neyse ‘Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi’ için de durum böyledir.  Biz elbette şuan kooperatifi burada masaya yatırmıyoruz, kooperatif toplantısı yapmıyoruz. Burada genel anlamda küçük sanayi sitelerini anlamaya çalışıyoruz. Küçük Sanayi Siteleri de birer canlı varlıktır. İhtiyaçları var, problemleri var, çözümleri var, dertleri var, heyecanları var. Ben mesela ilk defa görüyorum daha önce bilmiyordum, genelde Küçük Sanayi Sitesi dediğimizde aklımıza ne gelir; sanayi, üretim, makine, kesmek, doğramak, tamir etmek vb gibi şeyler. Ama sanayi siteleri içinde ‘Düğün Salonunu’ ben yeni gördüm. Demek ki sanayi sitesi de canlı bir varlıktır. O bölgeyi sadece makine olarak düşünemeyiz. Yani şunu söyleyebilirim ki sanayi bölgesinin gelişimi atılan bireysel adımlar sayesinde olacaktır. Duyarlı toplumu, duyarlı bireyler yaratır.”

ESNAFLARDAN KENDİLERİNİN HANGİ OLGUNLUK SEVİYESİNE AİT OLDUĞUNU BELİRTMELERİ İSTENDİ

Doç. Dr. Ali Arslan giriş sözlerinin ardından kuruluşların “Olgunluk Seviyeleri”ni anlattı ve katılımcılardan hangi olgunluk seviyelerinde olduklarını söylemelerini istedi. Kuruluşların olgunluk seviyeleri hakkında anlatılanlar şöyle:

Olgunluk Seviyesi 1(Büyük Engeller): Eğer bir kuruluş birinci olgunluk seviyesinde ise böyle bir kuruluşta ‘Büyük Engeller’ vardır. Kim başkan olursa olsun, kim seçilirse seçilsin bu kuruluşu yönetmek zordur. Çünkü kaliteli verimlilik anlayışı, maliyetten kar elde etme, planlı hareket etme yoktur. Teknolojinin gerisinde kalmış makine ve cihaz kullanımı yaygındır.
Olgunluk Seviyesi 2 (Karmaşa Durumu): Şayet kuruluş ikinci olgunluk seviyesine gelmişse böyle bir kuruluşta ‘Karmaşa Durumu’ hâkimdir. Yalnızca yukarıdan dikey haberleşme vardır. Yukarıdan patronlar, müdürler talimat verir, emir verir alttakiler yapmak durumundadır. Emir komuta zinciri vardır. Dolayısıyla çalışanlar arasında kokular, hatalar oluşur. Yüksek başarısızlık maliyetleri söz konusudur. Pazar payı gittikçe azalmaktadır.
Olgunluk Seviyesi 3 (Silkinme Durumu): Şayet kuruluş üçüncü olgunluk seviyesine çıkmış ise burada ‘Silkinme Durumu’ söz konusudur. Kuruluş kendine gelmeye başlar, sorgulamaya başlar. Böyle bir ortamda artık kalite kavramı daha çok ön plana çıkmaya başlar. Patronuyla, ustasıyla, işçisiyle, elemanıyla hep birlikte kaliteye katılım başlamıştır ama hala verimlilik düşüktür. Pazar payı da korunmasına rağmen hala düşüktür.
Olgunluk Seviyesi 4 (Önleyici Yönetim Stratejisi): Eğer kuruluş dördüncü olgunluk seviyesinde ise bu kuruluşta ‘Önleyici Yönetim Stratejisi’ söz konusudur. Kaliteye verilen değer daha da artmıştır. Kaliteli ekiplerin başarılı çalışmaları vardır. Araç ve metotları kullanmada ustalık söz konusudur.
Olgunluk Seviyesi 5 (Ekip Çalışması): Kuruluş beşinci olgunluk seviyesine gelmişse artık tam bir ‘Ekip Çalışması’ vardır. Hem yatay hem dikey haberleşme vardır. Kaliteye yüksek katılım vardır, ekip çalışması vardır. Burada yönetim zorlamaları yoktur çünkü uzun dönem stratejileri belirlenmiştir. Moral yüksektir, işgücü dengeli, pazar kalıcı ve dengelidir.”

ESNAFLARA ÇEŞİTLİ SORULAR YÖNELTİLDİ VE GRUPLAR HALİNDE EĞİTİCİ OYUNLAR OYNANDI

Kuruluşların olgunluk seviyelerinin bahsedildiği konferansta; ‘Küçük Sanayi Sitesi’nde nasıl bir değişime ihtiyaç olduğu, esnafların hayal ettiği çalışma ortamının nasıl olduğu, geçmiş dönemde kullanılan yöntemler ile günümüzde kullanılan yöntemler arasında ne gibi farklar olduğu, dünya üzerinde nasıl bir düzenin olması gerektiği ve en büyük sorunun genel anlamda ne olduğu sorular esnaflara yöneltildi. Malkaralı esnaflar her bir soruya tek tek kendi görüşlerini belirtti. Sorulara verilen cevaplar konferans ekibi tarafından kayıt altına alındı. Konferansın soru cevap bölümünün ardından Doç. Dr. Ali Arslan esnaflar ile eğitici ve eğlenceli oyunlar oynadı. Beşer, altışar kişilik gruplar oluşturan esnaflar çeşitli eğitici oyunlar oynayarak birbiriyle yarıştı.

ÇIRAKLARIN ARTIK USTALARIN YANINDA YETİŞMEDİĞİ HATTA YENİ YETİŞEN USTALARIN OLDUKÇA AZ OLDUĞU VURGULANDI

Esnaflar konferansta özellikle çırakların artık ustaların yanında yetişmediğini hatta yeni yetişen ustaların oldukça az olduğu vurguladı. Aynı zamanda esnaflar mesleki anlamda eğitim alan öğrencilerin; teorik bilgiden daha çok uygulamaya yönelik eğitim alması gerektiğini ve eğitim süreçlerinin çoğunu ustaların yanında geçirmesi gerektiği ifade etti.

“TEKİRDAĞ VALİLİĞİ’NİN BU ÇALIŞMASI KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİNİN GELİŞİMİ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR ADIM”

Doç. Dr. Ali Arslan konferans sonrasında şunları ifade etti: “Tekirdağ Valiliği’nin talebi üzerine özellikle burada bir konferans düzenledik. Ülkemizde diğer illerin hepsinde bu konferans düzenlenmiyor. O yüzden Tekirdağ Valiliği’nin bu çalışması Küçük Sanayi Sitelerinin gelişimi için oldukça önemli bir adım. Sizlerin konferansa olan katılımınız, sorulara verdiğiniz cevaplar, belirtmiş olduğunuz fikirler ve çözüm önerilere bu yüzden önemli. Hepsi tek tek not alınarak bir rapor hazırlanacak ve Tekirdağ Valiliği’ne iletilecek. Konferansa katılan, fikrini beyan eden ve bu konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top