FELSEFE GÜNLERİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

713 okunma

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, farklı bir etkinliğe daha imza attı. İki gün süren Felsefe Günleri etkinliğinde Türkiye’nin önde gelen felsefe eğitmenleri ve felsefe dernekleri temsilcileri, Süleymanpaşa’ya gelerek “Haklar Ve Politik Problemler” teması üzerine oturumlar gerçekleştirdi.

Değirmenaltı Mahallesi Ahmet Erensoy Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen Süleymanpaşa Belediyesi Felsefe Günleri kapsamında “Haklar Ve Politik Problemler” teması üzerine çeşitli konuların ele alındığı 5 oturum ve bir film gösterimi yapıldı.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN FELSEFECİLERİ SÜLEYMANPAŞA’YA GELDİ

Türkiye’nin en önemli felsefe uzmanlarının katıldığı etkinlik, Felsefeciler Derneği İzmir Şubesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilirken, Prof. Dr. Solmaz Zelyüt, Prof. Dr. Nazile Kalaycı, Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu, Prof. Dr. Serdar Öztürk, Doç. Dr. Yavuz Adugit, Doç. Dr. Özlem Duva Kaya, Sosyolog Çağrı Uluğer, Felsefeciler Derneği İzmir Şubesi Başkanı Yılmaz Murat Bilican, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Rahmi Öğdül ve Gülsel Şeker iki gün boyunca Süleymanpaşa’da bilgi, hak, özgürlük, etik, adalet gibi kavramlar üzerine etkileyici konuşmalar yaptılar.

HAKLAR VE POLİTİK PROBLEMLER TEMASI ALTINDA İLGİNÇ KONULAR ELE ALINDI

Etkinlik kapsamında, Hukukun Politikaya Sonralığı, İnsan Hakları: İyi Yaşama Olanağı Olarak Politikanın Hakikati, Klasik Tragedyalarda Siyasal Boyut, İnsan Güvenliğine Felsefi Bir Temellendirme, Yargının Eril Karakterinden Yasanın Şiddetine: Oresteia Örneğinde Nomos’un Eril Yapısı, Zombi Hakları, Hak mı Kudret mi? Politik Öznenin Kuruculuğu Üstüne ve Bir Hak Olarak Felsefe Eğitimi başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. Ayrıca yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı İşe Yarar Bir Şey film gösterimi ile İşe Yarar Bir Şey Filminde İşe Yarar Olmayanı Arayış: Sanatın Yarattığı Çatallanmaya Felsefi Bakış başlığı altında filmin incelemesi de yapıldı.

KATILIMCILARA PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Etkinlik boyunca Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral, Berkay Çakır ile Mehmet Hilmi İşsever de oturumlara eşlik etti.

Felsefe öğretmenleri ve felsefe meraklılarının ilgi gösterdiği etkinlik sonunda katılımcılara Başkan Yardımcısı Gülferah Güral plaket sunarak teşekkür etti.

BAŞKAN EŞKİNAT FELSEFE GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ

Süleymanpaşa Belediyesi Felsefe Günleri etkinliğini gerçekleştirmeleri ile ilgili açıklamada bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Felsefe, ya da daha genel anlamda düşünme, sorgulama üzerine daha fazla eğilmemiz, içinde yaşadığımız dünyayı, coğrafyayı, zamanı ve koşulları doğru değerlendirmemiz gereken bir dönemdeyiz. Bilgi dediğimiz şey dünyada gücün hammaddesi haline gelmiş durumda ancak bilgiyi doğru kullanabilmek daha da önemli. En azından birey olarak hak, ödev nedir öğrenmemiz, insan olarak haklarımız, özgürlüklerimizin sınırı gibi kavramların ne anlama geldiğini bilmemiz ve insan olmaktan gelen haklarımızı talep edebilmemiz gerekiyor. Bu anlamda vatandaşlarımıza geniş bakış açıları ve farklı yorumlar gösterebilmek için Felsefe Günleri düzenledik. Felsefeciler Derneği İzmir Şubesi’ne katkıları için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemlerde bu etkinliği tekrarlayacağız. İlginin de giderek artacağına inanıyorum,” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top