Fıtık Sandığınız Ağrı Faset Eklem Ağrısı Olabilir

953 okunma

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Eser, fıtık ağrısı sanılan ağrıların ‘Faset eklem ağrısı’ olabileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.

 Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Eser, “Faset eklem ağrısı” hakkında şunları aktardı:

   Faset eklemler omurganın arka tarafında yer alan eklemlerdir. Bu eklemler omurları, omurganın öne-arkaya, yanlara hareketini engel olmayacak şekilde birbirlerine bağlar. Faset eklem kapsülleri ağrıya çok duyarlıdır.
   Omurgamızın hareketliliğinde büyük önemi olan bu eklemlerin yapısı yaşa, travmalara bağlı olarak bozulabilir ve ciddi bel ve kalça ağrılarına neden olabilir. Faset eklemleri omurganın hareketini yardımcı olmanın yanında bir başka fonksiyonları, sinir köklerinin omurga kanalını terk ederek dışarı çıktığı nöral foramen adı verilen deliklerin arka kısmını oluşturmalarıdır.
   Faset eklemlerde travma, omurganın üzerine aşırı yük binmesi veya diğer kemik hastalıkları nedeniyle büyüme oluşabilir. Bu durumda sinirlerin geçtiği delikleri daralacak ve hastada bel fıtığına benzer sinir sıkışmasını andıran klinik belirtiler ortaya çıkacaktır. Bunlar kalçaya ve bacağa yayılan bel fıtığı ağrısı şeklinde özetlenebilir.
   Yaşlanmanın yanı sıra, uzun süre ağır spor dalları ile uğraşma, sürekli ağır yük taşıma ve yanlış vücut postürüne sahip olma gibi uygunsuz yaşam tarzları faset eklem sendromunun en önemli hazırlayıcı faktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

FASET EKLEM SENDROMU Ve KLİNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
   Faset eklemlerindeki dejeneratif değişikliklerle ortaya çıkan bir mekanik instabilite sendromudur. Bel ağrısı vardır. Kalça ve uyluğa yayılır. Ağrı hareketle artar, istirahatla azalır. Faset eklemleri üzerine basmakla hassasiyet ve paravertebral kas gerginliği vardır. Ekstansiyon ve rotasyonlar ağrılı ve kısıtlıdır. Çift bacak kaldırma testi (ÇBK) pozitiftir.
   Nörolojik bulgu yoktur. Bel fıtığında ağrı öne eğilmekle şiddetlenirken, faset eklem sendromunda ise daha çok arkaya eğilmek ve yana dönmekle artış gösterir.

Tanı Yöntemleri:
  
Lomber direk grafi, BT, MR. Lomber BT faset eklem hipertrofisi, eklem oryantasyonu değerlendirilir. Lomber MR faset eklem içi sıvı intensitesi, sinir kökü ile ilişkisi değerlendirilir. Bel fıtığı kliniği ile karışabileceğinden ayırıcı tanıda lomber MR altın standarttır.

Tedavi:
   Faset eklemlere ait sinirler boyun, sırt, bel bölgesindeki kaslarımızın hareketini kontrol etmez, sadece bu bölgelerdeki ağrı sinyallerini omurilik yardımıyla santral sinir sistemine iletimini sağlar. Faset eklem sendromu ağrılarının tedavisi için; İstirahat, egzersiz, analjezik ve kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi, manuel terapi, faset eklem enjeksiyonu ve faset denervasyonu seçenekleri denenebilir. Ağrı faset eklem enjeksiyonu veya faset eklem denervasyonu gibi girişimsel yöntemlerle kontrol altına alınabilir. Bu yöntemler ile bu sinirlerin iletisinin engellenmesi sağlanarak ağrı tedavi edilir. Bunu gerçekleştirmek için kullanılan en modern yöntem, sinire kontrollü ısı uygulanması esasına dayanan radyofrekans (RF) termokoagülasyondur.

Faset Eklem Enjeksiyonu Ameliyat Mıdır?
  
Bu işlem skopi cihazı eşliğinde yapılır. Hastanın hastanede yatmasına gerek kalmadan 30-45 dk arasında yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterebilir, sonrasında hasta evine gönderilerek 1 gün istirahat etmesi istenir. Daha sonrada gündelik işlerine dönebilir.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top