GALA GÖLÜ’NÜN SU KALİTESİNİ İNCELENİP, TAKİP ALTINA ALINMAYA BAŞLANDI

175 okunma

Edirne'nin Enez ilçesinde bulunan Gala Gölü'nün su kalitesi incelenip, takip altına alınmaya başlandı.

Enez Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada,  Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından finanse edilen Interreg-IPA Bulgaristan Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı gerçekleştirilen MoreCare-Burgas ve Enez'in doğal zenginliklerin korunması ve yenilenmesi için önlemlerin alınması projesiyle Enez’de bulunan Gala Gölü’nün su kalitesi 18 ay boyunca analiz edileceği belirtildi. Açıklamada projenin amacının

sınır bölgelerinde bulunan ve doğal çeşitliliğin korunması açısında büyük öneme sahip olan Gala ve Burgas'daki Vaya Gölleri’nin su kalitesinin ve içerisindeki maddelerin birlikte izlenmesi ve analizlerin yapılması, bu alanda çalışan uzmanların işbirliği sağlanması ve yerel paydaşların sulak alanların önemi konusunda kapasitenin arttırılması hedefleniyor. Gala Gölü’nün su kalitesi analizi için Enez Kaymakamlığı tarafından ölçüm ve analiz ekipmanları alınırken, ekipmanların toplam tutarı yaklaşık 93 bin Euro olduğu kaydedildi. Ekipmanlarla 18 ay boyunca yerel uzmanlar tarafından yine proje çerçevesinde belirli sürelerle analizlerin yapılması ve elde edilen verilerin özel tasarlanmış program sayesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılması hedefleniyor.

Projenin toplam maliyetinin  393 bin 830 Euro, olduğu finansmanın  yüzde 85 oranındaki tutarı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) çerçevesinde, yüzde 15’i ise her iki ülkenin ulusal katkısı olarak sağlanıyor.  Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz, "Her fırsatta Enez’in tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle büyük bir potansiyele sahip olan bir yer olduğunu belirtmekteyim. Bunun uhdesinde de tüm gücümüzle bu varlıkları gelecek nesillere bırakmak için çalışmaktayız. Kaymakamlık olarak özellikle doğal varlıkların değerini çok iyi kavramış, doğanın, zengin sulak alanların korunması ve iyileştirilmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Bulgaristan'la geliştirdiğimiz MoreCare adlı ortak projemizle bu alandaki çalışmalarımıza güç katmış ve göl suların su kalitesi hakkında verimli sonuçları elde edeceğimize inanıyorum" dedi.(Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top