GAZETEMİZ MEDYA BATI BU KEZ DE MALKARA’LI TAKSİCİ ESNAFININ SORUNLARINA ORTAK OLDU

480 okunma

Medya Batı Gazetesi olarak bugünde benzin ve mazota gelen zamlardan sonra ve otomobil yedek parça fiyatlarının artması sonucu taksicilerin nasıl etkilendiğini, yaşadıkları sıkıntıları ve ilçe içerisi ve ilçe dışı taksi ücretlerini ele aldık.

Konu ile ilgili röportaj yaptığımız Birlik Taksi Durağı’nda yıllardır bu sektörün içinde olan Servet Öz bizlere şunları anlattı:

“MALKARA İÇİNDE GENEL OLARAK ALDIĞIMIZ ÜCRET 10 LİRA”

Servet Öz, “İlçemizde durağımız olarak yaklaşık 3 senedir Malkara’da şehir içi fiyatımız hiç değişmedi. Fiyatlarımız o zaman da 10 liraydı, şimdi de 10 lira. İlçemizde sadece mesafe biraz uzarsa o zaman müşterilerimizden 15 lira alıyoruz. Örneğin Erenler Semti’nden devlet hastanesine gitmek isteyen bir müşteri geldiği zaman fiyat 15 lira oluyor. Ama Malkara içinde genel olarak aldığımız ücret 10 lira.

“100 LİRALIK MAZOTTA 20 LİRALIK BİR KAYBIMIZ OLUYOR”

Servet Öz, “Yapılan zamlara değinmek gerekirse şuanda 100 liralık mazotta 20 liralık bir kaybımız oluyor. Neden diye soracak olursanız; 100 liraya daha önce 20 litre mazot alıyorduk. Şuanda 100 liraya 15-16 litreye yakın mazot alıyoruz. Mazot fiyatlarında artış olurken taksi ücretlerinde artış olmaması doğal olarak bizi önceki yıllara oranla her geçen gün zarara sokuyor. Aynı zamanda arabanın bakım ücretleri çok pahalı. Yedek parçalar çok yüksek fiyattan satılıyor. Ücretlerin bu kadar yüksek olması ve yapılan zamlar biz taksicilerin belini büküyor. Yine aynı hesap üzerinden örnek verecek olursam; mazotu 3 yıl önce yaklaşık 3,60 kuruşa alıyorduk şimdi ise yaklaşık 6,50 kuruşa alıyoruz fakat taksi ücretlerimiz 3 yıl önce olduğu gibi şuanda 10 lira. Hal böyle olunca da zararına çalışmış oluyor ve doğru düzgün kar elde edemiyoruz. Bizler ücreti 1 lira arttırsak hemen tepkiler gelmeye başlıyor. Böyle olunca da fiyatlar üzerinde oynama yapmakta zorlanıyoruz.”

“ŞUAN PİYASA DURGUNLAŞTI”

Servet Öz, “Bu yaz sezonu bizler için iyi geçti diyebiliriz. İşlerimiz çok şükür oldu fakat şuan piyasa durgunlaştı. Ancak yağmurlu ve karlı havalarda işlerimiz hareketlenebilir. Bunun yanı sıra ilçemize komando taburunun gelmesi çok iyi oldu. Askeriyeye günde en az askeriye 25-30 taksi gidiyor. Bu durumdan ilçemizden bulunan her taksi durağımız faydalanıyor. Komando eğitimlerinin ilçemizde verilmesi piyasaya hareketlilik getirdi diyebiliriz.

 “SONRA VERECEĞİM, ÜZERİNDE PARA YOK, BEN SENİ ARARIM GİBİ CÜMLELER KURUYORLAR”

En çok karşılaştıkları sıkıntıyı dile getiren Servet Öz, “Durağımızı arayıp taksi istediklerini söylüyorlar ve adrese gittiğimiz zaman kimseyi bulamıyoruz. Boş yere mazot harcamış ve zaman kaybetmiş oluyoruz. Bunun yanı sıra yolcumuzu gideceği yere bıraktıktan sonra her zaman olmasa bile bazı yolcular bizleri aldatmaya çalışıyor. Sonra vereceğim, üzerinde para yok, ben seni ararım gibi cümleler kuruyorlar. Bir de bunlara ek olarak alkollü yolcularla uğraşmak gerçekten çok sıkıntılı oluyor.

“TEKİRDAĞ: 120 LİRA / KEŞAN: 50 LİRA”

Servet Öz, “Merak eden müşterilerimiz için bilgi verecek olursak; Tekirdağ’a gitmek isteyen yolcularımızdan aldığımız ücret 120 lira, Keşan’a gitmek isteyen yolcularımızdan aldığımız ücret 50 lira. Yolcularımız için durağımızda 10 aracımız ve 10 şoförümüz vardır. Durağımız 24 saat açıktır. Bu yönden daha şanslı olan taksicilerden biriyiz.”

“TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA HAYIRLI, BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Öz son olarak: “İlçemiz ufak yer ve herkes birbirini tanıyor. Hepimiz ortak bir payda da buluşarak bu sektörden ekmeğimizi yiyebilmeliyiz. Buradan tüm meslektaşlarımıza hayırlı, bol kazançlar diliyorum” dedi. (Murat Yayın – Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top