GAZİ ÖMER BEY ANADOLU LİSESİ HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

128 okunma

Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi’nde “Dünya Hayvanları Koruma Günü” kapsamında hayvanları koruma günü etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlik çerçevesinde öğrencilere konuyla ilgili konferans verildi. Verilen konferansa öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansın konuşmacısı ise Malkara’da hayvan haklarının savunucusu olarak ve hayvanlara duyduğu sevgiyle tanınan Malkaralı hayvan sever Ümran Yoran oldu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILAMALI VE ONLARIN DA BİZLERLE BERABER YAŞAYAN CANLILAR OLDUĞUNU AKTARMALIYIZ”

Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi Müdürü Ergün Aydoğan günün anlam ve önemine dair şunları söyledi:

“Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi olarak ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’ kapsamında farkındalık oluşturmak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Özellikle hayvanlara yönelik uygulanan şiddetin kınanması ve önlenmesi için çocuklarımıza aile içinde ve eğitim-öğretim kurumlarında havyan sevgisinin aşılanması gerektiğinin altını çizmeliyiz. Öğrencilerimize hayvan sevgisini aşılamalı ve çocuklarımıza onların da bizlerle beraber yaşayan canlılar olduğunu aktarmalıyız. Aynı zamanda hayvanları koruma günü sadece 4 Ekim ile sınırlı kalmamalı ve hayatımızın her anında bu bilinç ile hareket etmeliyiz.”

“BU ETKİNLİĞİ DÜZENLEMİŞ OLDUĞUNUZ İÇİN VE BENİ DAVET ETMİŞ OLDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Düzenlenen etkinliğe davet edilen Malkaralı hayvan sever Ümran Yoran katılmış olduğu konferansta sözlerine şöyle başladı:

“Öncelikle Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi benim için çok ayrıcalıklı ve çok önemli bir yere sahip. Öğrencilerimizin önemli gün ve haftalarda bilgilendirilmesi ve sosyal duyarlılık projeleri kapsamında öğrencilere konferanslar vermesi konusunda örnek bir lise. Sayın okul müdürümüz Ergün Aydoğan’a, saygıdeğer öğretmenlerimize ve siz sevgili öğrencilerimize bu etkinliği düzenlemiş olduğunuz için ve beni davet etmiş olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.”

“ONLARIN DA BİZLER GİBİ BİRER CANLI OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ”

Düzenlenen etkilikten ve davet edildiğinden dolayı memnuniyetini dile getiren hayvan sever Ümran Yoran öğrencilere şunları aktardı:

“Hayvanları her zaman korumalıyız. Onlara barınacakları bir yer, su ve yemek konusunda yardımcı olmalıyız. Onların da bizler gibi birer canlı olduğunu unutmamalıyız ve hayvanlarımıza sahip çıkmalıyız. Sevgili öğrenciler; siz barınacak yeriniz olmadan, susuz, yemeksiz yaşayabilir miydiniz? Ben sizin yerinize cevap vereyim elbette hayır. Hayvanları koruma günü çok değerli ve çok kıymetli bir gündür. Fakat bunu sadece 4 Ekim ile sınırlandırmamalı ve hayvanları koruma düşüncemizi 365 güne yaymalıyız. Hayvanlara kötü davranmamalıyız, onları eve kapatmamalıyız, onlara eziyet etmemeliyiz ve onların canını yakmamalıyız. Kısacası onlara iyi davranmalıyız.”

“KENDİMİZE ‘HAYVANLARI KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?’ DİYE SORMALIYIZ”

Hayvanların da bizler gibi birer canlı olduğuna dikkat çeke hayvan sever Yoran sözlerine şöyle devam etti:

“Her zaman kendimize ‘Hayvanları korumak için neler yapmalıyım?’ diye sormalıyız. Sahiplendiğimiz hayvanlara ve sokak hayvanlarına basit gibi görünen fakat onlar için çok büyük önem arz eden ufak dokunuşlar ile yardımda bulunabiliriz. Örneğin; zorda kalmış bir hayvan gördüğümüz zaman onun bakımına yardımcı olabilir, yiyecek ve içecekler verebilir, aşılarının yapılmasında yardımcı olabiliriz. Onları korkutmamaya-ürkütmemeye dikkat edebiliriz. Yediğimiz yemeklerin ve ekmeklerin artıklarını sokak hayvanları için bir kap içinde yol kenarına koyabiliriz. Ayrıca şu unutulmamalıdır ki yasalar karşısında da suç sayılan hayvanlara karşı yapılan bir şiddet durumunda gerekli yerlere durumu bildirmeliyiz. Bunların yanında kuşların ve karıncaların yuvalarını bozmamaya dikkat etmeli ve yumurtalarını almamalıyız. Çocuklarımıza sapanla kuş avlamanın yanlış olduğunu aktarmalıyız. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle avlanılmaması gerektiğinin bilincinde olmalıyız. En önemlisi de bakamayacağımız hayvanları evimize almamalıyız. Bakabilecek birine ya da yetkililere teslim etmeliyiz. Kısacası bunlar gibi aklımıza gelebilecek bir sürü konuda hayvanlara yardımcı davranışlarda bulunabiliriz.”

“SÜSLÜ” VE “ZUZU” ÖĞRENCİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Hayvan sever Ümran Yoran’ın konferansa getirmiş olduğu “Süslü” ve “Zuzu” öğrencilerin ilgi odağı oldu. Öğrenciler tarafından büyük ilgiyle karşılanan minik dostlar tüm katılımcıları gülümsetti. Konferansta öğrenciler hayvanlara yapılan şiddete dikkat çekmek adına örnek videolar ve hayvanlarla alakalı komik videolar izledi. Konferans sonunda öğrenciler minik dostları “Süslü” ve “Zuzu” ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından düzenlenen etkinlik sonra erdi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top