İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ “AİLE HEKİMLİĞİ” KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ

121 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Aile Hekimliği” konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla stant açtı.

Malkara Devlet Hastanesi’nde açılan stantta vatandaşlara “Aile Hekimliği”nin önemi hakkında bilgiler verildi ve el broşürleri dağıtıldı.

“AİLE HEKİMLİĞİ HİZMETİ ÜCRETSİZ OLARAK SUNULMAKTADIR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları şunları ifade etti:

“AİLE HEKİMİNİZ HASTALIKTA VE SAĞLIKTA HER ZAMAN SİZLERİN HİZMETİNDEDİR”

“Aile hekimliği birinci basamak bir sağlık hizmetidir. Hastanelerde yapılan tedavilerin aksine aile hekimliği koruyucu ve tarayıcı bir hizmet içermektedir. Bu bağlamda sağlık durumunuz ile ilgili her soru için aile hekiminizle iletişime geçebilir, hekiminizden sağlık ile ilgili danışmanlık-rehberlik hizmeti de alabilirsiniz. Aile hekimliği hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ücretsiz olarak hastalara gereken laboratuar tetkikleri için numune(kan, idrar vb.) alınmakta ve tetkikler yapılmaktadır. Sağlık kontrollerinizde aile hekiminiz tarafından istenen tahlilleri aile sağlığı merkezinde kan vererek yaptırabilirsiniz. Kanda bakılacak tahlillerden herhangi bir katkı payı veya ücret alınmamaktadır. Tahlil sonuçlarınızı isteyen doktorunuzdan alabilirsiniz. Aile hekiminiz hastalıkta ve sağlıkta her zaman sizlerin hizmetindedir.”

“YILDA EN AZ BİR DEFA AİLE HEKİMİNE GİTMELİYİZ VE MEVCUT SAĞLIK BİLGİLERİMİZİ GÜNCELLEMELİYİZ”

Aile hekimliği hizmetinin ücretsiz olarak verildiğini belirten sağlık çalışanları sözlerine şöyle devam etti:

 “Aile hekiminizi e-devlet ve e-nabız üzerinden elektronik ortamdan, İl Sağlık Müdürlüklerinden, İlçe Sağlık Müdürlüklerinden, Toplum Sağlığı Merkezlerinden ve Aile Sağlığı Merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Sağlımızın korunması, erken teşhis ve tedavi için yılda en az bir defa aile hekimine gitmeliyiz ve mevcut sağlık bilgilerimizi güncellemeliyiz.

“RUTİN OLARAK AİLE HEKİMİNE UĞRAMALI VE SAĞLIK KONTROLLERİMİZİ YAPTIRMALIYIZ”

Erken tanının önemine dikkat çeken İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları“Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” dedi ve şu bilgileri aktardı:

“Aile hekimliğinize giderek erken teşhis edilebilen kanser türleri için ücretsiz tarama yaptırabilirsiniz. Özellikle rahim ağzı kanseri taraması için 30-65 yaş aralığındaki kadınlar, meme kanseri taraması için 40-69 yaş aralığındaki kadınlar ve kalın bağırsak kanseri taraması için 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler aile hekimliği birimlerine giderek başvuruda bulunabilirler. Bu yaş aralıklarının dışında; 0-1 yaş bebekler doğumdan sonra 3. ve 5. günlerde ve sonrasında da aile hekiminin veya aile sağlığı personelinin belirlediği tarihlerde aile hekimliğine gitmelidir. Aynı şekilde 1-3 yaş çocuklar yine aile hekiminin veya aile sağlığı personelinin belirlediği tarihlerde ve 6 ayda en az 1 defa aile hekimliğine gitmelidir. 4-6 yaş çocuklar ise belirlenen tarihlerin dışında yılda en az 1 defa aile hekimliğine gitmelidir. Gebe olanlar gebeliğin ilk 14 haftası, 18. ve 24. haftası, 28. ve 32. haftası ve 36. ve 38. haftası aile hekimliğine giderek sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. Lohusa olanlar doğumu takip eden 2. ve 5. günün arasında, 13. ve 17. günün arasında ve 30. ve 42. günün arasında olmak üzere en az 3 defa aile hekimine uğramalıdır. 15 ve 49 yaş aralığındaki kadınlarımız da 6 ayda 1 rutin olarak aile hekimine uğramalı ve sağlık kontrollerini yaptırmalıdır.”

“KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİ VE TEŞHİS VE TEDAVİ HİZMETLERİMİZ VERİLMEKTEDİR”

Aile Sağlığı Merkezlerindeki hizmetlerden de bahseden sağlık çalışanları konuyla ilgili şunları paylaştı:

“Aile Sağlığı Merkezlerinde; koruyucu sağlık hizmeti ve teşhis ve tedavi hizmetlerimiz verilmektedir. Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında verilen hizmetlere örnek verecek olursak şunları söyleyebiliriz; gebe ve lohusa rutin muayene ve takibi, bebek ve çocuk rutin muayene ve takibi, aşılama ve bağışıklama hizmetleri, meme-rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipler, obezite takibi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama, takip ve tedavisi, üreme sağlığı hizmetleri ve her türlü sağlık sorunu için danışmanlık ve rehberlik hizmetleri. Aynı şekilde Aile Sağlığı Merkezlerinde teşhis ve tedavi kapsamında; yaşama özel muayene, teşhis ve tedavi hizmetleri ve laboratuar hizmetleri de verilmektedir.”

“İLDE VEYA İLÇEDEKİ SAĞLIK KURUMLARINA GİDEREK VEYA ELEKTRONİK ORTAMDAN AİLE HEKİMİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİRSİNİZ”

Aile hekimliği değişikliği konusunda da açıklamalarda bulunan sağlık çalışanları aile hekimliği değişikliğini şöyle anlattı:

“İKAMET ADRESİNİZ DEĞİŞTİĞİ ZAMAN AİLE HEKİMİNİZ OTOMATİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMEZ”

“Hizmet almak istediğiniz aile hekimine, aile hekiminin bulunduğu ilçedeki İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Toplum Sağlığı Merkezine veya bulunduğunuz ildeki İl Sağlık Müdürlüğüne bizzat başvuruda bulunarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Bunun dışında ‘www.turkiye.gov.tr’ internet adresinden veya mevcut aile hekiminizin yardımı ile oluşturacağınız şifrenizle ‘e-nabız’ uygulamasını kullanarak elektronik ortamdan aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. İkamet değiştiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından sistem üzerinden otomatik olarak aile hekiminiz değiştirilmez. Eğer eski adresinize yakın başka bir adrese taşınmış iseniz mevcut aile hekiminizden hizmet almaya devam edebilirsiniz. Adresinize en yakın Aile Sağlığı Merkezinden bir aile hekimine kayıt olmanız sağlık hizmetine erişiminizi kolaylaştıracaktır. Yaz tatili, seyahat vb. nedenler ile başka bir şehre kısa süreliğine gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olursa ‘Misafir Hasta’ uygulaması kapsamında herhangi bir aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz.”

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDEN İSTEDİĞİMİZ ZAMAN RANDEVUSUZ OLARAK HİZMET ALABİLİRSİNİZ”

“Aile Hekimliği” konusunda vatandaşlara bilgiler veren ve el broşürleri dağıtan Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları son olarak şunları söyledi:

“Bir kez daha dile getirmek gerekir ki sağlığınızı ilgilendiren her konuda aile hekiminize başvurabilirsiniz. Sağlığınızın korunması, erken teşhis ve tedavi için yılda en az bir defa aile hekimine giderek sağlık bilgilerimizi güncellemeliyiz. T. C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu sloganımızda da belirttiğimiz gibi ‘Aile Hekimimizi Erken Tanıyalım’. Aile Sağlığı Merkezine istediğiniz zaman randevusuz olarak başvuruda bulanabileceğiniz gibi ‘Alo 182’ ve ‘www.mhrs.gov.tr’ aracılığıyla randevu alarak da hizmet alabilirsiniz.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top