İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ : “DAHA AZ TUZ TÜKETİMİ İÇİN BİRLİKTE HAREKET ZAMANI”

147 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Tuza Dikkat Haftası” kapsamında vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu.

“Tuzu Azaltmak İçin Hep Birlikte Hareket Edilmeli” vurgusunu yapan İlçe Sağlık Müdürlüğü: “Daha az tuz tüketimi için birlikte hareket zamanı” dedi.

“Tuza Dikkat Haftası” kapsamından yapılan açıklamada vatandaşlara şu bilgiler verildi:

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ GÜNLÜK KİŞİ BAŞI TUZ TÜKETİMİNİ 5 GRAMIN ALTINDA ÖNERMEKTEDİR”

“Dünyada tuz tüketimini azaltmak için birçok ülke uzun zamandan beri çalışmalar yürütmektedir. Tuz tüketim miktarları azalmasına rağmen ‘Dünya Sağlık Örgütü Önerileri’ doğrultusunda birçok ülkenin 2025 yılına kadar tuz alımında %30’luk bir düşüş elde edemeyeceği tespit edilmiştir. Ayrıca diyetimizdeki çok fazla tuzun, kan basıncını arttırarak (hipertansiyona neden olarak) inme ve kalp hastalığı riskini yükselttiğini biliyoruz. İnme ve kalp hastalıkları da dünya çapında en önemli ölüm ve sakatlık nedenlerinden ikisi olarak gösterilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önermektedir ve bu miktar bir tatlı kaşığı veya tepeleme bir çay kaşığına denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar, gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu (sodyumu) da kapsamaktadır.”

Günlük tuz tüketim miktarının 5 gramın altında olması gerektiğine dikkat çeken sağlık personeli, yapılan bilgilendirmeye şöyle devam etti:

“DAHA AZ TUZ, DAHA SAĞLIKLI YAŞAM”

“Bazı ülkelerde ana tuz kaynağı birey tarafından eklenen tuzdur, ancak bu sadece tuzluktan gelmez; soya sosu gibi tuzlu soslar, tuzun dünyadaki diyetlere büyük katkılarıdır. Ancak birçok ülkede, yediğimiz tuzun %80’e varan kısmı, işlenmiş, paketlenmiş gıdalarda ekmek, kahvaltı gevrekleri veya hazır yemekler gibi veya restoran yemeklerinde, kafeterya yemeklerinde ve ev dışında kalan diğer yerlerde bulunan tuzlardan gelmektedir. Tuzun sağlığımız için zararlı olduğunu bilmemize rağmen, aşırı tuz tüketiyorsak, sizlere ‘Daha Az Tuz, Daha Sağlıklı Yaşam’ diyoruz. Ayrıca bireysel olarak da insanların evlerinde yemeklerini hazırlarken daha az tüketmesini, daha az tuz kullanmasını öneriyoruz.”

VATANDAŞLARA EL BROŞÜRLERİ DAĞITILDI

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Tuza Dikkat Haftası” kapsamında yaptığı açıklamalar sonrasında vatandaşlara el broşürleri dağıttı. Dağıtılan el broşürlerinde; yeterli tuz tüketimi için nelere dikkat edilmesi gerektiği ve sağlık için hangi tür tuzun kullanılması gerektiği üzerinde duruldu. Dağıtılan el broşürlerinde yer alan bilgiler maddeler halinde şöyle:

Yeterli Tuz Tüketimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler: “Sofrada tuz kullanmayın. Yemeklere çok az tuz ekleyin, daima taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin. Yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin. Tuz içeriği yüksek olan salamura besinler (zeytin, peynir, turşu gibi) ve konserve besinleri daha az tüketin. Peynir, zeytin gibi tuz içeriği yüksek gıdaları bir gece suda bekleterek (ıslatarak) tuz içeriğinin azaltılmasını sağlayın. Yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine; maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen ve limon gibi besinler ile baharatlar kullanın. Yemekler birlikte yoğurt tüketin.”

Sağlığımız İçin Hangi Tür tuz Tüketilmeli: “Sağlığınız için az ama iyotlu tuz tüketin. İyotlu tuz; zeka geriliğini ve beyin hasarını önler, okul başarısını arttırır. İyot kaybını önlemek için tuzu; yemeklerinizi pişirdikten sonra ekleyin. Tuzu; serin, kuru ve ışıksız ortamda ve koyu renkli cam kaplarda saklayın. Sodyum içeriğini etiketinden kontrol edin.”

Tuz tüketimi konusunda aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler verildi. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın devam eden çalışmaları ile ilgili yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“İMZALANAN PROTOKOLLERLE BİRLİKTE, 2023 YILINA KADAR TUZ TÜKETİMİNİN CİDDİ ORANDA AZALTILMASI PLANLANMAKTADIR”

“Aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nca ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı’ yürütülmekte ve çok sektörlü bir yaklaşımla kademeli olarak tuz tüketiminin azaltılması için çalışılmakta. İlgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ile işbirliği yapılmaktadır. Bu kapsamda, ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat İşbirliği Platformu, Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Protokolü’ imzalanmıştır. Bir de Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile Tüm Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 28 Şubat 2019 tarihinde ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat İşbirliği Platformu, Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltan Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü’ imzalanmıştır. Bu protokollerle paketli gıdalarda ve lokanta ve pastanelerde tuz içeriğinde tedrici olarak 2023 yılına kadar azalma planlanmaktadır.” (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top