İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “NEFES AL, HAREKET ET, YAŞADIĞINI FARK ET”

136 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü, “Nefes al, Hareket et, Yaşadığını fark et” sloganıyla yola çıkarak “Pulmoner Rehabilitasyon Haftası”na dikkat çekti.

İlçe Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili yapılan bilgilendirmenin önsözünde: “T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl ‘Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’ etkinlikleri yapmaktadır. Konuya ilişkin sağlık personeli ve toplum bilgilendirilmekte, farkındalığın arttırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır” dedi.

“Pulmoner Rehabilitasyon Haftası” çerçevesinde vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunuldu ve el broşürleri dağıtıldı. Aynı zamanda Aile Sağlığı Merkezileri’nde ve ilçenin çeşitli mahallelerinde vatandaşlara ulaşılarak konu hakkında detaylı bilgiler verildi.

Pulmoner Rehabilitasyon’un ne olduğu hakkında açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri, şu bilgileri aktardı:

“PULMONER REHABİLİTASYON; KRONİK SOLUNUM YOLU HASTALIKLARININ FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK DURUMLARINI DÜZELTMEYİ VE SAĞLIĞI İYİLEŞTİRMEYİ HEDEFLER”

“Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen tedaviye ek bir yöntemdir. Kronik solunum yolu hastalıklarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımlar içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.”

Vatandaşlara yönelik bilgilendirmelerde bulunan sağlık personelleri, Pulmoner Rehabilitasyon’un kimlere uygulanacağını şöyle anlattı:

“HER YAŞTAKİ SOLUNUM HASTALARINA REHABİLİTASYON ÜNİTELERİNİN ÖZELLİKLERİNE BAĞLI OLARAK HASTANEDE, AYAKTAN YA DA EVDE UYGULANABİLMEKTEDİR”

“Uzun süreden beri devam eden nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlığı olan tüm solunum hastalarına ‘Pulmoner Rehabilitasyon’ uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında ‘Pulmoner Rehabilitasyon Programı’ başarıyla uygulanabilmektedir.”

Pulmoner Rehabilitasyon’un kimlere uygulanacağı hakkında verilen bilgilerden sonra, Pulmoner Rehabilitasyon’un içeriği ve rehabilitasyon programının süresi hakkında da bilgiler verildi. Pulmoner Rehabilitasyon’un içeriği ve süresi hakkında verilen bilgiler şöyle:

“EN ÖNEMLİ VE TEMEL BİLEŞEN EGZERSİZ EĞİTİMİDİR”

Pulmoner Rehabilitasyon’un İçeriği: Pulmoner Rehabilitasyon’un en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb.) Pulmoner Rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.”

“PULMONER REHABİLİTASYON PROGRAMI EN AZ 8 HAFTA (TOPLAM 24 SEANS) SÜRE İLE UYGULANMALIDIR”

Pulmoner Rehabilitasyon’un Süresi: Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra Pulmoner Rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.”

İlçe Sağlık Müdürlüğü aynı zamanda, “Rehabilitasyon Merkezine Ulaşım İmkânı Olmayan Hastalar Ne Yapabilir?” başlığı altında bilgiler verdi. Aktarılan bilgiler doğrultusunda şunlar ifade edildi:

“SİGARAYI BIRMAK, İLAÇLARI DOĞRU KULLANMAK, DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK; YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRIR”

“Hastalar, Göğüs Hastalıkları Uzmanına danışarak hastalığıyla ilgili, yapabilecekleriyle ilgili bilgiler edinebilirler. Sigarayı bırakarak, ilaçları doğru kullanarak, düzenli egzersiz yaparak yaşam kalitelerini arttırabilirler. Her gün en az 20 dakika düzenli yürüyüş, en basit ve en önemli egzersiz programı olarak uygulanmaya başlanabilir.
Yürüyüşlerde Yapılması Gerekenler: Düz bir zemin üzerinde yürünmelidir. Hastanın kısa etkili nefes açıcı ilacı her zaman yanında olmalıdır. Mümkünse sürekli olarak, çok uzun süreli duraklamadan yürünmelidir. Yürüme zamanı yavaş yavaş arttırılmalıdır. Yürüme süresi, hiç ara vermeden (dinlenme ihtiyacı olmadan) yürünebildiği zaman arttırılmalıdır. Eğer hasta oksijen kullanıyorsa; oksijenle birlikte yürümelidir, oksijen kullanımı kullanılacak oksijen kaynağının seçimi için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurulmalıdır.
Yürüyüşlerde Yapılmaması Gerekenler: Fazla miktarda yemek yedikten sonra yürünmemelidir. Tempo yavaş yavaş arttırılmalı, bir anda aşırı egzersize kalkışılmamalıdır.”

“Pulmoner Rehabilitasyon Haftası” kapsamında vatandaşlara çeşitli bilgiler aktaran Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri son olarak şunları ifade etti:

“Pulmoner Rehabilitasyon kısacası; uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanmakta olup nefes darlığı nedeni ile yaşam kalitesi bozulan hastalara yönelik bir programdır. Pulmoner Rehabilitasyon konusunda eğitimli ve deneyimli hekimler, fizyoterapistler, diyetisyenler, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar bir ekip olarak birlikte hastalığınızla başa çıkmanızı sağlayacaktır. Sloganımızda da belirttiğimiz gibi; ‘Nefes al, Hareket et, Yaşadığını fark et’ diyoruz.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top