İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ÖNEMLİ GÜN VE HAFTALARDA FARKINDALIK YARATMAYA DEVAM EDİYOR

156 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü, Mesleki Eğitim Merkezi’nde, “Kolon Kanseri(farkındalık ayı) ve Akılcı İlaç Kullanımı(antibiyotik)” konularını ele aldı.

Mesleki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen eğitim programına; Dr. Orcan Karaca, Ebe Hamdiye Yüksel, destek personel Süha Özlem, Meslek Eğitim Merkezi idari kadrosu ve öğrenciler katıldı.

Düzenlenen eğitim programı kapsamında ilk olarak “Kolon Kanseri” ele alındı. Kolon Kanseri hakkında yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

“T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN İSTATİSTİKLERİNE GÖRE EN SIK GÖRÜLEN İLK 5 KANSER ARASINDADIR”

“Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm’lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak adlandırılır. Kolondan başlayan kansere kolon kanseri, rektumdan başlayan kansere rektal kanser denir. Kolon ve rektum kanserleri bu organların iç yüzeyini örten tabakayı oluşturan hücrelerden gelişir. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Her yaşta görülebilmelerine rağmen en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir. Ortalama görülme yaşı 63’dür. Kadın-erkek arasında görülme sıklığı açısından pek bir fark yoktur. Kolorektal kanser kolon ve rektumun dışına çıktığında, kanser hücreleri genelde yakındaki lenf bezlerinde bulunabilir. Kanser hücreleri bu lenf bezlerine ulaşabilirse diğer bezlere, karaciğer ve uzak organlara ulaşabilir.”

KOLON KANSERİNİN RİSK FAKTÖRLERİ MADDELER HALİNDE SIRALANDI

Kolon Kanserinin tanımı ve görülme yaşı hakkında açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli, Kolon Kanserinin risk faktörleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemektedir. Kolorektal kanser için bazı risk faktörleri vardır. Risk faktörlerini maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz; Yaş, Polipler, Ailede Kolorektal Kanser Öyküsü, Genetik Bozukluklar, Daha Önceden Kolorektal Kanser Geçirmiş Olmak, Ülseratif Kolit veya Crohn Hastalığı, Diyet, Sigara. Kalınbağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı basamaklar da mevcuttur. Örneğin fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurutulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli, düşük yağ içerikli, gıdaları tüketmek bunlardan birkaçıdır.”

İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli “Kolon Kanseri”nin belirteli hakkında da bilgiler verdi. Kolon Kanserinin belirtileri maddeler halinde şöyle sıralandı:

“GENELDE KANSERİN ERKEN DÖNEMLERİNDE AĞRI OLMAZ. AĞRI OLMASINI BEKLEMEDEN DOKTORA BAŞVURMAK KANSERİN ERKEN TANISINDA ÖNEMLİDİR”

“Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler, İshal kabızlık, bağırsakta tam boşalmama hissi, Dışkıda kan(parlak ya da koyu kırmızı), Normalden olduğundan daha ince dışkılama, Genel abdominal rahatsızlık(gaz, kramplar, şişkinlik), Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı, Sürekli yorgunluk, Bulantı, kusma. Çoğunlukla bu belirtiler kansere bağlı değildir. Diğer başka sağlık problemleri bu belirtilere yol açabilir. Ancak Bunlardan herhangi birine sahip kişilerin, erken tanı ve tedavi için doktora başvurması önemlidir. Genelde kanserin erken dönemlerinde ağrı olmaz. Ağrı olmasını beklemeden doktora başvurmak kanserin erken tanısında önemlidir.”

Kolon Kanserinin belirtileri hakkında yapılan açıklamadan sonra, “Tanı” başlığı adı altında katılımcılara şu bilgiler anlatıldı:

“AMAÇ, DAHA KANSERDE BELİRTİ YOKKEN TÜMÖRÜ ORTAYA KOYMAK OLMALIDIR”

“Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir. Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişilerin izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Erken tanıda kullanılan tara testleri şu başlıklar alında toplanabilir; Dışkıda gizli kan testi, Sigmoidoskopi, Kolonoskopi,  Rektumun parmakla muayenesi, Çift kontrastlı baryumlu kolon grafiği.”

Mesleki Eğitim Merkezi’nde katılımcılara aynı zamanda “Akılcı İlaç Kullanımı” eğitimi de verildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından yapılan bilgilendirmede şunlar ifade edildi:

“AKILCI OLMAYAN İLAÇ KULLANIMI ÜLKEMİZDE CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

“Akılcı olmayan ilaç kullanımı ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde ‘Dünya Sağlık Örgütü’ önerileri doğrultusunda, ‘Akılcı İlaç Kullanımı Programı’ yürütülmektedir. Bu kapsamdan ‘Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı’ hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu eylem planı doğrultusunda sağlık mesleği mensuplarına ve halka yönelik bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yürütülmektedir. Söz konusu eylem planı kapsamında ilçemizde bulunan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim, orta öğretim, lise ve dengi okullardaki öğrencilere ve halka yönelik, ‘Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimi’ düzenlenmektedir.”

KATILIMCILARA EL BROŞÜRLERİ VE BİLGİLENDİRME NOTLARI DAĞITILDI

Akılcı İlaç Kullanımı konusunda atılan adımlar, alınan önemler ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler veren sağlık personelleri ayrıca katılımcılara el broşürleri ve bilgilendirme notları dağıttı. Kolon Kanseri(farkındalık ayı) ve Akılcı İlaç Kullanımı(antibiyotik)” konularını ele alındığı eğitim programı soru-cevap kısmıyla devam etti. Düzenlenen eğitim program çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.  (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top