İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “ORGAN BAĞIŞI BAŞKA HAYATLARA CAN KATMAKTIR”

150 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Organ Bağışı” kapsamında vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu. Sağlık Müdürlüğü çalışanları konuyla ilgili afişler açarak el broşürü, not defteri ve kalem dağıttı.

 

“ORGAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ FİKİRLERİNİZİ AİLENİZ İLE PAYLAŞIN”

Organ bağışına dikkat çeken sağlık çalışanları konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

“ Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başka hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyet etmesidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz. Organ bağışı ile ilgili fikirlerinizi aileniz ile paylaşın. Organ bağışı için; İl Sağlık Müdürlüklerine, İlçe Sağlık Grup Başkanlıklarına, Devlet Hastanelerine, Üniversite Hastanelerine, Özel Hastanelere ve Semt Polikliniklerine başvurabilirsiniz.”

“DİN, DİL, IRK, CİNSİYET, ZENGİN VEYA FAKİR AYRIMI GÖZETİLMEZ”

Organ bağışı hakkında temel bilgileri aktaran sağlık çalışanları: “Yaşın ileri olması, kronik bir hastalığın bulunması, alkol veya sigara içiliyor olması ve benzeri nedenler organ bağışı yapılmasına engel değildir” dedi. Bu sözlerinin ardından sağlık çalışanları cümlelerine şöyle devam etti:

“Organ bağışı nakil işlemleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından yürütülür ve yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenir. Organ dağıtımı; ulusal bekleme listelerinde kaydı olanlar arasında, öncelikle tıbbi aciliyeti olan hastalar olmak üzere, kan ve doku grubu uyumuna göre yapılır. Din, dil, ırk, cinsiyet, zengin veya fakir ayrımı gözetilmez. Alıcı ve vericinin kimlik bilgileri ailelerinin izni olmadan açıklanamaz. Gizli kalması kanunen esastır.”

“06.03.1980 TARİH VE 396 SAYILI KARAR İLE ORGAN NAKLİNİN CAİZ OLDUĞUNU BİLDİRMİŞTİR”

Alıcı ve vericinin kimlik bilgilerinin kanunen gizli kamasının esas olduğunu belirten sağlık çalışanları organ bağışının dini açıdan bir sakıncası olup olmadığını şu sözlerle ifade etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. 06.03.1980 tarih ve 396 sayılı karar ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir.”

BİREY ORGAN BAĞIŞI KARARI VERDİKTEN SONRA BU KARARINDAN VAZGEÇEBİLİR

Organ bağışı kararı alındıktan sonra, organ bağışından vazgeçilir mi sorusunu yanıtlayan sağlık çalışanları: “Birey organ bağışı kararı verdikten sonra bu kararından vazgeçebilir. Organ bağışından vazgeçildiğinde bu yeni kararın aile ile paylaşılması ve organ kartının imha edilmesi yeterlidir” dedi ve şu organların bağışlanabileceğini söyledi:

“Kalp, Karaciğer, Böbrek, Pankreas, Akciğer, Deri, Kornea, İnce Barsak, Kemik, Kas Dokusu, Kıkırdak, Uterus(Rahim), Tendon, Yüz ve Saçlı Deri, Ekstremite(Kol, Bacak), Üst Solunum ve Üst Sindirim Yolları.”

SON OLARAK ORGAN BAĞIŞININ YASAL BOYUTU ANLATILDI

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları konuyla ilgili son olarak organ bağışının yasal boyutuna değindi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Organ bağışının yasal boyutu 29.05.1979 tarih ve 2238 sayılı kanunla belirtilmiştir. Buna göre madde 6 şu ifadeler yer almaktadır; 18 yaşını doldurmuş ve mümeyyiz olan(iyiyi, kötüyü, doğru ve yanlışı ayıran, seçen) her kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az iki tanık huzurunda açık bilinçli ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı ve imtiyazlı veya en az iki tanık huzurunda sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağı bir hekim tarafından onaylaması zorunludur. Madde 14’te de şu ifadelere yer verilmiştir; Bir kimse sağlığından vücudunun tamamını veya dokularını tedavi, teşhise bilimsel amaçlar için bırakıldığını resmi ya da yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya iki tanık huzurunda açıklamamış ise, sıra ile eşi, reşit çocukları, ana veya babası veya kardeşlerinden birisinin, bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvaffakiyeti ile organ ve doku alınabilir.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top