İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “OTİZM İSMİ AYNI OLSA BİLE HER ÇOCUKTA FARKLI BELİRTİLERLE GÖRÜLEBİLİR”

124 okunma

“EN ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ OTİZME YÖNELİK ÖZEL EĞİTİMDİR”

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde vatandaşları bilgilendirdi.

Önemli gün ve haftalarda farkındalık oluşturmak ve vatandaşların bilinçlenmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapan Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü yeni bir etkinliğe imza attı.

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında vatandaşlara çeşitli bilgiler aktarıldı. Aynı zamanda vatandaşlara ve öğrencilere el broşürleri ve bilgi notları dağıtıldı.

Otizm Farkındalık Ayı kapsamında yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“OTİZM; HER COĞRAFYADA VE HER SOSYOEKONOMİK DÜZEYDE GÖRÜLEBİLMEKTEDİR”

“Nisan Ayında başlayan ‘Otizm Farkındalık Ayı’ çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Otizm Spektrum Bozukluğu; belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan nörogelişimsel bir bozukluktur. Her coğrafyada ve her sosyoekonomik düzeyde görülebilmektedir. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Otizmin sebebi halen bilinmemekle birlikte tıbbi araştırmalar genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörlerin de rolü olabileceğini göstermektedir. Bir çocuğunda otizm olan ailenin diğer çocuğunda da otizm görülme oranı %4-10 arasındadır. Otizm ile ilgili yapılan pek çok araştırmada, değişkenlik göstermekle birlikte görülme sıklığının %1 civarında olduğu belirtilmektedir.  Önümüzdeki dönemde ülkemizde de Otizmin sıklığını ölçmeye yönelik epidemiyolojik çalışmaların yapılması planlanmaktadır.”

Otizm Farkındalık Ayı kapsamında yapılan açıklama şu bilgilerle devam etti:

“SESSİZ, İÇİNE KAPANIK, NASILSA KONUŞUR GİBİ BAZI YANLIŞ İNANIŞLAR YA DA TOPLUM TARAFINDAN DAMGALANMA KAYGILARI OTİZMLİ ÇOCUKLARIN TANI VE TEDAVİSİNDE GECİKMELERE YOL AÇABİLMEKTEDİR”

“Sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınan bir bozukluktur. Otizm ismi aynı olsa bile her çocukta farklı belirtilerle görülebilir, her çocuğun klinik görünümü, tedavisi ve ilerleyişi aynı olmaz. En etkili tedavi yöntemi otizme yönelik özel eğitimdir. Otizmin tedavisine özel ilaç ya da aşı yoktur, ilaç tedavisi çoğunlukla otizme eşlik eden hırçınlık, aşırı hareketlilik, depresyon, yoğun takıntılar ve tekrarlayıcı hareketler için kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gerekir ki, güncel bilimsel verilere bakıldığında hiçbir alternatif tedavi yönteminin otizmi tedavi ettiğine dair kanıt bulunmamaktadır. Ancak aileler bu yöntemlere başvurarak ciddi maddi kayıplara uğrayabilmektedir. Bu yöntemlere yönelmeden önce mutlaka bir çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanından danışmanlık alınması gerekmektedir.”

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün Otizm Farkındalık Ayı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgiler şöyle:

“HASTANELERDE BELİRLİ GÜNLER AYRILMIŞ OLUP, RANDEVULARININ ALINMASI KOORDİNASYON EKİPLERİNCE SAĞLANMAKTA VE MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE POLİKLİNİK HİZMETİ SUNULMAKTADIR”

“Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı (2016-2019) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinatörlüğünde 3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede Yüksek Planlama Kurulu kararı olarak yayınlanmıştır. Hem söz konusu eylem planı hem de Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planımızın faaliyetlerinden olan erken tanı, tedavi ve müdahale zincirinin kurulması amacıyla, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı oluşturulmuştur. Program kapsamında İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde, ruh sağlığı birim/şubelerinde belirli personeller ve kamu/üniversite hastanelerinde görev alan çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları işbirliğinde ekipler kurulmuştur. Söz konusu programda, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan eğitim modeli çerçevesinde, çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları tarafından, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına yüz yüze eğitimler düzenlenmekte, aile hekimleri tarafından taramalar yapılmakta, riskli olgular koordinasyon ekipleri aracılığıyla çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına yönlendirilmekte ve takipleri yapılmaktadır. Birinci basamakta tespit edilen riskli olguların muayenesi için hastanelerde belirli günler ayrılmış olup, randevularının alınması koordinasyon ekiplerince sağlanmakta ve mümkün olan en kısa sürede poliklinik hizmeti sunulmaktadır.”

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün çalışmalar hakkında yaptığı açıklama şöyle devam etti:

“ÇOCUK ERGEN RUH SAĞLIĞI UZMANINA YÖNLENDİRİLEN ÇOCUKLARDAN 805’İ OTİZM, 998’İ FARKLI BİR TANI ALARAK ERKEN TANI VE TEDAVİ HİZMETLERİNDEN YARARLANMIŞTIR”

“2017-2018 yılları arasında çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları tarafından, 25.557 aile hekimi ve 18.859 aile sağlığı elemanına program kapsamında eğitim verilmiştir. 2018 yılında, 326.653 kız 338.963 erkek olmak üzere 667.323 çocuk aile hekimleri tarafından Otizm yönünden değerlendirilmiştir. 15.087 çocuk ileri değerlendirme için çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına yönlendirilmiştir. Çocuk ergen ruh sağlığı uzmanına yönlendirilen çocuklardan 805’i otizm, 998’i farklı bir tanı alarak erken tanı ve tedavi hizmetlerinden yararlanmıştır.”

Otizm Farkındalık Ayı kapsamında yapılan açıklamada son olarak şunlar ifade edildi:

“TÜM YIL BOYUNCA YURT GENELİNDE ÇEŞİTLİ FARKINDALIK FAALİYETLERİ DÜZENLENMEKTEDİR”

“Dünya Otizm Farkındalık Ayı münasebetiyle Nisan ayı başta olmak üzere tüm yıl boyunca yurt genelinde çeşitli farkındalık faaliyetleri düzenlenmekte ve sağlık personelinin, çocuk alanında çalışan diğer meslek gruplarının ve anne-babaların farkındalık düzeylerinin arttırılmasına yönelik eğitimler yapılmaktadır. Ayrıca Otizm farkındalık eğitimleri verilmeye devam etmektedir. Farkındalık eğitimleri kapsamda 2016 yılından bu güne 74.103 sağlık personeli olmak üzere toplam 228.964 kişiye ulaşılmıştır.  Böylece Ulusal Eylem Planında yer alan farkındalık çalışmaları, erken tanı ve müdahale zincirinin kurulması ve ailelere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi başlıkları altındaki Bakanlığımız görev alanı dâhilinde olan pek çok hedefe ulaşılmıştır.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top