İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “SAĞLIĞINIZIN KIYMETLİ KIYMETİNİ BİLİN”

161 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü önemli gün ve haftalarda farkındalık oluşturmak ve vatandaşları bilgilendirmek adına toplantılar ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü “Dünya İnme Günü” kapsamında vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan bilgilendirme toplantısında katılımcılara çeşitli bilgiler aktarıldı.

Malkara Kaymakamlığı Sosyal Dayanışma Merkezinde yapılan bilgilendirme toplantısında İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanı Doktor Tuğçe Akbaş konuyla ilgili katılımcılara şu bilgileri akardı:

TÜTÜN KULLANIMINA-SAĞLIKSIZ BESLENMEYE VE YETERSİZ FİZİKSEL AKTİVİTEYE DİKKAT

“Kan kalpten boynumuzun iki yanında yer alan iki büyük damar aracılığıyla beyine taşınır. İnme kalp krizi gibi oluşur. Kan akımı kesildiği zaman oksijen ve besleyici maddeler beyine ulaşamaz. Bu durum beyin dokusunda hasara yol açar ve inme olarak adlandırılır. Damarların iç duvarlarında depolanan yağ damarlarda daralmaya ve sertleşmeye yol açar. Bazen oluşan kan pıhtısı damarı tıkar, kan akımı kesilir ve hasar oluşur. Damarlarda yağ birikiminin kontrol edilebilen üç ana sebebi vardır. Bunlardan birincisi; tütün kullanımı, ikincisi; sağlıksız beslenme, üçüncüsü de; yetersiz fiziksel aktivitedir. Damarlarda yağ birikimi çocukluk çağında dahi başlayabilir. Yaşlanma ile daha da kötüleşir. Bunu için de kendi zevklerimiz için değil, kendi sağlığımızı düşünerek hareket etmeliyiz.”

“KRONİK STRES, DÜZENSİZ KALP RİTMİ, DOĞUM KONTROL HAPLARININ VE BAZI HORMON İLAÇLARININ KULLANIMI DİĞER RİSK FAKTÖRLERİ ARASINDA YER ALMAKTADIR”

Doktor Tuğçe Akbaş: “İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivitedir. Bu risk faktörleri yüksek kan şekeri(diyabet), yüksek kan basıncı(hipertansiyon) ve yüksek kan yağları(hiperlipidemi) gibi ciddi problemlere yol açar” dedi ve diğer risk faktörlerini şöyle anlattı:

“Diğer risk faktörleri; metabolik sedrom(bel çevresinde yağlanma, yüksek kan yağları, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekerinin aynı anda bulunması) diyabet kalp krizini ve inme riskini tetikler. Kronik stres, düzensiz kalp ritmi, doğum kontrol haplarının ve bazı hormon ilaçlarının kullanımı da diğer risk faktörleri arasında yer almaktadır.”

“İNME BULGULARI OLDUĞU ZAMAN BELİRTİLER ÇOK ŞİDDETLİ OLMASA DAHİ EN KISA SÜREDE HASTANEYE GİDİLMELİDİR”

Diğer risk faktörlerinden bahseden Doktor Tuğçe Akbaş inme belirtileri hakkında da bilgilendirmelerde bulundu ve sözlerine şöyle devam etti:

“İnmenin belirtileri genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybıyla olur. Bunların dışında inme belirtileri aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük olarak da karşımıza çıkar. Sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı ve bilincin tamamen kaybı da inme belirtileri arasında yer alır. İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman belirtiler çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Çünkü inme ilerleyebilir.”

İNME RİSKİNİN AZALTILMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

İnme bulgularında bahseden Doktor Tuğçe Akbaş konuşmasında son olarak inme riskinin azaltılması için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıraladı. İşte inme riskinin azaltılması için yapılması gerekenler:

“İnme riskini azaltmak için tütün ve alkol kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır ve sigara dumanına maruz kalınmamalıdır. Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite(ev, bahçe işi, yürüyüş vb.) yapılmalıdır. Diyet yaparken yağ, şeker ve tuz azaltılmadır. Günde 5(beş) öğün sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca doktorumuza danışarak kan basıncımızı, kan yağlarımızı, kan şekerimizi ve kilomuzu öğrenmeli ve doktorumuzun önerilerine uymalıyız. Aile bireyleri de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik edilmelidir.”

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları “Dünya İnme Günü” kapsamında yapmış olduğu etkinlik sonrasında katılımcılara el ve yaka broşürleri dağıttı. Etkinlik çekilen hatıra fotoğraflarının ardından son buldu.(Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top