İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VATANDAŞLARI “VEREM” KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

290 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü “Malkara Kaymakamlığı Sosyal Dayanışma Merkezi”nde vatandaşları Tüberküloz(verem) konusunda bilgilendirdi.

Verem Haftası kapsamında düzenlenen eğitimde Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Dr. Minel Karaca Tüberküloz(verem) hastalığı hakkında vatandaşlara şunları aktardı:

“HEDEFİMİZ VEREMSİZ BİR TÜRKİYE”

 “Tüberküloz(verem), solunum yolu ile bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Verem, düzenli tedavi almayan hastaların öksürme, hapşırma veya konuşmaları esasında ortama yayılan damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır. Veremin sağlam kişilere bulaşmasını önlemek için, erken tanı konularak en kısa sürede ilaç tedavisi başlanmalıdır. İlaç tedavisi başlamayan hastalar yaşadıkları evde, çalıştıkları ortamda, toplu alanlarda vb. yerlerde hastalığı bulaştırmaya devam etmektedirler. T.C. Sağlık Bakanlığı olarak verem konusunda vatandaşlarımıza bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Ülkemizde Tüberküloz(verem) hastalığının tedavisi ücretsizdir. Hedefimiz veremsiz bir Türkiye.”

SODAM’da vatandaşlar ile buluşan Dr. Minel Karaca, verem konusunda yapmış olduğu açıklamalara şöyle devam etti:

“DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMI İLE TÜBERKÜLOZU ÖNLEYEBİLİR, ÇEVREMİZDEKİLERE BULAŞMASINI ENGELLEYEBİLİRSİNİZ”

“Tüberküloz kalıtsal değil, bulaşıcı bir hastalık olup tedavi edilebilir. Tüberküloz tedavisi en az 6 aydır. İlaca dirençli tüberkülozda bu süre 18 ay ve 24 aya kadar uzamaktadır. Hastaların çoğunda tedavi başladıktan 2-3 hafta sonra bulaştırıcılık yok olur. Böylece düzenli ilaç kullanımı ile Tüberkülozu önleyebilir, çevremizdekilere bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Etkili ve başarılı bir tedavi için doğrudan gözetimli tedavi gereklidir. Tüberküloz hastası tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevli ya da gözetmen eşliğinde içmelidir. Tedaviye başladıktan bir süre sonra iyileşme belirtileri görüldüğünde ilaçları içmeyi bırakmamalı, tedaviyi tamamlamalıyız. Düzensiz ilaç kullanımı verem tedavisini zorlaştırır ve bulaştırıcılık devam eder. Düzensiz ilaç kullanımı dirençli tüberküloza yol açmaktadır. Dirençli tüberküloz daha uzun süreli ve daha fazla ilaç kullanımı gerektirir. İlaçları kullanırken beklenmeye bir etki ile karşılaşırsak eğer en kısa sürede hekime başvurmak gerekir.”

“ÇOCUKLARIMIZA DA MUTLAKA BCG AŞISI YAPTIRILMALIDIR”

Dr. Minel Karaca son olarak şunları dile getirdi:

“İki haftadan uzun süren öksürük, gece terlemesi, kilo kaybı ve balgam çıkarma Tüberküloz belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüberküloz hastalarının çevresindekileri korumak için temiz hava için pencere açılmalıdır. Yaşanılan ortamları havalandırmak, temiz hava sağlamak, havadaki mikropları azaltır ve hastalık bulaşma riskini düşürür. Bunun yanında öksürüğümüzü de mutlaka kapatmalıyız. Verem solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için, hastalar bulaştırıcı oldukları dönemde cerrahi maske kullanmalı, öksürük ya da hapşırık sırasında ağzılar kapatılmadır. Yakın çevrenizde verem hastalığı saptanırsa koruyucu ilaç tedavisi ile verem hastalığından korunabilirsiniz. Çocuklarımıza da mutlaka BCG aşısı yaptırılmalıdır. İki haftadan uzun bir süre öksürükle beraber balgam çıkarma, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi şikâyetlerimiz varsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmemeliyiz.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top