İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ, MALKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

144 okunma

İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 98'inci yıl dönümünü, Malkara’da coşkuyla kutlandı.

“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” Malkara Kültür Sarayı’nda yapıldı.

PROGRAMA YOĞUN BİR KATILIM VARDI

Malkara Kültür Sarayı’nda düzenlenen programa; Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tğg. Erdem Murat Tatlı, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Murat Kızıltan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, İlçe Tarım ve Orman Müdür Pasin Akbulut, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Remzi Barış, Malkara Müftüsü Safi Çınar, Malkara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sevdican Doğan, Malkara Sosyal Yard. ve Day. Vakfı Müdürü Selda Köroğlu, İlçe Resmi Kurum Amirleri ve temsilcileri, Malkaralı Gaziler, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Belediye Başkan Adayları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

“İSTİKLAL MARŞIMIZ BU UĞURDA CANLARINI SEVE SEVE FEDA EDEN ŞEHİTLERİMİZİN KANLARIYLA YAZILMIŞTIR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, gün anlam ve öneminin belirten bir konuşma yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Malkara Anadolu İmam Hatip Lisesi Alaattin Hacıcaferoğlu şunları ifade etti:

“Mehmet Akif Ersoy’un zorlu Milli Mücadele yıllarında halka ümit aşılayan davası vatan ile millet olan bir düşünce ve eylem adamıdır. İstiklal Marşımız, 3 kıtada egemen olmuş bir medeniyetin kurucusu olan Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından karakteri özgürlük ve bağımsızlık olan Türk milletinin esarete boyun eğmeyeceğinin bütün dünyaya ilanıdır. İstiklal Marşımız bu uğurda canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin kanlarıyla yazılmıştır. Bundan dolayı Mehmet Akif Ersoy onu kahraman ordumuza ithaf etmiştir. İstiklal Marşı, edebi bir metin olmanın ötesinde aziz milletimizin etrafında birleştiği bir mutabakat metnidir. Milletimizin karakterini oluşturan unsurların tamamı İstiklal Marşımızda yer almaktadır.”

 Açılış konuşmasının ardından şiirler okundu ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı hazırlanan sunum üzerinden katılımcılarla paylaşıldı.

OKUNAN ŞİİRLERİ VE TİYATRO OYUNU BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Hazırlanan sunumun ardından “İstiklal Marşı Yazılıyor” tiyatrosu, öğrenciler tarafından sahnede sergilendi. Katılımcılar hem okunan şiirleri hem de tiyatro oyununu büyük bir ilgi ve keyifle takip etti.

Kutlama ve anma programında düzenlenen etkinlikler sonrasında “Ödül Töreni”ne geçildi. İlçede düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri temsil edildi. Öğrencilere ödüllerini; Kaymakam Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tğg. Erdem Murat Tatlı, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç takdim etti.

Ödül törenin ardından, ilçede düzenlen “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”nda ilkokul öğrencileri kategorisinde 1’inci olan 75. Yıl İlkokulu öğrencisi Yaren Alpat kürsüye davet edildi. Küsüye davet edilen Yaren Alpat, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını birden okudu.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından düzenlene program günün anısına çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top