KALP KRİZİ GEÇİRİRKEN NE YAPILIR?

721 okunma

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Timor Bigmurad Omar, kalp krizi anında öncelikle oturur pozisyona geçerek etraftakilerden yardım istenmesi gerektiğini ifade etti. 112 Acil Çağrı Merkezi’nin aranmasının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Omar, kalp krizinin başlandığı anda araç kullananların aracını durdurarak 112’yi araması gerektiğini belirtti. Kalp krizinin ani damar tıkanmasına bağlı olduğu durumlarda, ağrı başlangıcından itibaren mümkünse ilk yarım saatte, en geç iki saat içinde kalp anjiyografisi yapılıp tıkanan damarın açılması gerekliliğini işaret eden Dr. Omar, kalp krizinin damar daralmasına bağlı olduğu durumlarda ise genellikle 72 saat içinde kalp anjiyografisi yapılmasının yeterli olduğunu söyledi.

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Timor Bigmurad Omar, kalp krizinin belirtileri, korunma yolları, tedavisi ve kalp krizi anında yapılacaklar hakkında bilgilendirdi.

   Kalp krizi iki şekilde olabilir. Birincisi ve daha tehlikeli olanı kalp damarlarında ani oluşan tıkanma şeklindedir. Bu da genellikle damar duvarında önceden var olan plakların aniden yırtılması ve pıhtı oluşması sonucu oluşur.
   İkincisi ise kalp damarlarında tamamen tıkanma olmayıp ancak ileri derecede daralma şeklindedir. Bu genellikle damar duvarındaki plakların büyüyerek damar içinde ileri derecede daralma yapması sonucu oluşur bu da kalp kasının yeteri kadar beslenememesine dolayısıyla kalp hücrelerinde ölüme veya fonksiyon bozukluğuna neden olur. Bunların dışında nadir de olsa kalp damarları spazmı veya yapısal bozukluklar gibi başka sebeplere bağlı olarak da kalp krizi meydana gelebilir.

 Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

   Kalp krizi ağrısı kan akımının kesilmesi veya azalması sebebiyle kalp hücrelerinin oksijensiz kalması sonucunda oluşur. Kalp atar damarında ani tıkanma veya ileri derecede daralma olursa genellikle baskılayıcı, sıkıştırıcı veya ağırlık binmesi şeklinde şiddetli göğüs ağrısı olur. Buna terleme de eşlik edebilir. Bazen ağrı karna, sol kola, boyna ve çeneye doğru yayılım gösterebilir.

   Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta kalp krizinin belirtisi her zaman ağrı olmayabilir. Özellikle yaşlılarda, şeker hastalığı olanlarda, kadınlarda ve kronik hastalığı olanlarda ağrı dışında bulantı, nefes darlığı hazımsızlık gibi değişik şekillerde belirtiler olabilir. Nadiren hiç belirti vermeyebilir.

Kalp Krizi Anında Ne yapılmalı?

   Kalp krizi anında öncelikle hemen oturur pozisyonu alınmalı ve etraftakilerden yardım istenmelidir. 112 acil aranmalı. Araç kullanıyor iseniz aracı sağ çekip durmalı ve 112 acil yardımı aramalısınız.

Eğer kalp krizi ani damar tıkanmasına bağlı olduğu düşünülürse ağrı başlangıcından itibaren mümkünse ilk yarım saatte en geç iki saat içinde kalp anjiyografisi yapılıp tıkanan damarın açılması gereklidir. Eğer kalp krizi damar daralmasına bağlı olduğu düşünülürse genellikle 72 saat içinde kalp anjiyografisi yapılması yeterli olacaktır.

Kalp Krizi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

   Kalp krizi hastalarının aşağı yukarı %30’u maalesef ilk 24 saatte hayatını kaybeder. Bu ölümlerin ortalama %20 si daha hastaneye gelmeden gerçekleşir, %10 kısmı da hastanede meydana gelir.

Hastalar,  zamanında koroner anjiyografi ve müdahale ile tıkanan damar açılırsa ve gerekli ilaçları düzenli kullanılırsa, çok büyük hasar bırakmadan iyileşirler ve hayatına eskiden olduğu gibi devam edebilir, ama bir şekilde zamanında müdahale edilemez ise ileride kalp yetersizliği, kalp kapak yetersizliği gibi bir çok ciddi ve hayatı problemler ile yaşamak zorunda kalırlar.

Kalp Krizinden Nasıl Korunmalı?

   Kalp krizinden korunmanın yolu koroner arter hastalığı oluşumuna katkı sağlayan risk faktörlerini yok etmek veya azaltmaktan geçiyor. Bu risk faktörleri yaş, aile öyküsü, sigara içmek, şeker hastalığı, hipertansiyon, hiperkolesterolemi (kolesterol yüksekliği veya iyi kolesterolun düşük olması), erkek cinsiyet ve kronik hastalıklar olarak sıralanabilir.

   Bunlardan yaş, cinsiyet, aile öyküsü risk faktörlerini değiştirilemez ama geri kalan risk faktörlerini değiştirilebilir dolayısı ile kalp krizi riski de azaltılabilir.
   Sigara bırakılması, hipertansiyon, kolesterolün ve kronik hastalıkların kontrol altına alınması kalp krizi veya koroner arter hastalığı riskini azaltacaktır. Tüm bunlara rağmen kalp krizi riskini tamamen yok etmek mümkün değildir.            

   Sağlıklı Günler Dilerim.

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top