Kapaklı'nın Rüzgar Enerji Santrali açıldı

831 okunma

Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde belediye tarafından 8 milyon 250 bin liraya yaptırılan Rüzgar Enerji Santrali törenle açıldı.

Kapaklı'nın Karlı Mahallesi'nde kurulan Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışına CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan üretici firma müdürü Can Güven, santralin kendisini 6 yılda amorti edeceğini belirterek, "Son zamanlarda ülkemizde elektrik enerjisinin üretiminde rüzgar enerjisinin payı fazla olmadığını ifade etmek istiyoruz. Bu proje ile Kapaklı Belediyesi gelecek ile çok ciddi yatırım yapmış, önemli bir vizyon elde etmiştir. Hatta Trakya bölgesinde rüzgar enerjisinden elektrik üreten tek belediyedir. Bu konuda bir ilke imza atmıştır. Kurmuş olduğumuz santral ile ilk önce ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Belediyemizin yatırımı ile ülkemizde üretilen yenilebilir enerji miktarı bir şekilde artışa geçiyor. Bu amaçla kurduğumuz ve kendi temiz enerjimizi ürettiğimiz santral aylık yaklaşık iki bin hanenin kullandığı enerjiyi üretecektir. Belediyenin elektrik giderlerinin büyük bir kısmını rüzgar enerjisi santralinden karşılayacağız. Artan enerjiyi de devlete satarak belediyeye ilçemize ek gelir sağlamayı planlıyoruz" dedi.

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, bugün dünyanın büyük bir çoğunluğu yenilebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini belirterek, "Bizim de ulu önder Atatürk'ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için  günümüz şartlarına ayak uydurmamız gerekiyor. Çağa ayak uydurmak, her şeyden önce vizyon sahibi olmayı gerektirir. Bizler, Kapaklı Belediyesi olarak, gelişen teknolojiye ayak uydurmak için 15 yıldır gece gündüz demeden çalışıyoruz. Küçücük bir belediye iken devraldığımız Kapaklı Belediyesi, bugün teknolojiye ayak uyduran kendi enerjisini üreten, marka kent olma yolunda emin adımlarla yürüyen bir belediye oldu. Belediyecilikte vizyon gerçekten çok önemlidir" dedi.

Birilerinin termik santral yapılmasını istediğini söyleyen Mandalı, "Bizler bir yandan termik santralin zararlarını halkımıza anlattık. Diğer yandan da rüzgar enerji santralimizi inşa ettik. Çünkü biz hem üreten, hem çevreyi ve vatandaşın sağlığını düşünen, hem Kapaklı'nın geleceğini düşünün bir belediyeyiz. Biz termik santral yapılmasın, halkımız kanser olacak derken, maalesef birileri sırf siyasi istikballeri için susmayı ve halkımızın kanser olmasını tercih ettiler. Ayrıca biz santrale karşı çıkıyoruz diye bizleri halka galeyana getirmekle suçladılar. Ama bizler yılmadık, hem santrali durdurduk hem de bu güzel eseri Kapaklı'ya kazandırdık. Aslında bu güzel eserin mimarı da mühendisi de 15 yıldır bizlere güvenen, destek veren ve bağrına basan Kapaklı halkıdır. İnşa ettiğimiz bu santral sayesinde, hem belediyemizin elektrik ihtiyacını karşılayacak, hem de belediyemize geliri kazandıracağız. Tabi ki bununla da yetmeyeceğiz, yeni dönemde Kapaklı Belediyesi olarak şuan açılışını yaptığımız santralin hem sayısını artıracağız hem de diğer enerji kaynaklarına yöneleceğiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda güneş enerji santralimizi de hizmete alarak Trakya'nın parlayan yıldızı olmaya devam edeceğiz" dedi.

Başkan İrfan Mandalı, santralin 10 Nisan'dan itibaren elektrik vermeye başlacağını kaydetti.(dha)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top