KERMEYAN MAHALLESİ SAKİNLERİNE ATIK EĞİTİMİ VERİLDİ

630 okunma

Malkara Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Malkara TEMA Gönüllüleri iş birliği ile mahallelerde vatandaşlara atıklar konusunda bilgiler veriliyor.

Gerçekleştirilen bilgilendirme eğitimleri kapsamında Kermeyan Mahallesi sakinlerine atık yönetimi ve çevre eğitimi verildi.

Bilgilendirme toplantısında Malkara Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Lebriz Kuşçu ve Malkara TEMA Gönüllüleri Sorumlusu Hasan Akçay mahalle sakinlerine atıkların geri dönüştürülmesi ve çevrenin korunması konularında bilgiler verdi.

Kermeyan Mahallesinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında her geçen gün artan çöp miktarının ve çevreye verilen zararın geri dönüşüm ile azaltılabileceğini belirten Malkara Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Lebriz Kuşçu, “Değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması, sınıflandırılması, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle başka ürünlere dönüştürülmesi geri kazanım olarak adlandırılır. Örneğin, kağıdın tekrar kağıda dönüştürülmesi gibi. Geri dönüşüm ile doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır ve atmosferin ısınması önlenir, atık miktarı azalır, ekonomiye katkı sağlanır, çöp depo yerlerinin ömrü iki katına kadar uzamış olur, üretimden kaynaklanan çevre kirliliği azaltılmış olur böylece çevreye duyarlılık artar, hammaddeden tasarruf sağlanır, geleceğe yatırım yapılır. Kağıt, karton, metal, cam, plastik, kompozit atıklar geri dönüşümle geri kazanılabilir.” dedi.

Kuşçu, “Gazeteler, dergiler, kullanılmış kağıtlar, ambalaj kartonları, mukavva, kitap, broşür, çimento torbaları gibi kağıt ve karton ambalajlar, gıdadan tekstile, kozmetikten elektroniğe birçok sektörde kullanılmaktadır.  Kağıt ve kartonların geri kazanımı ile yeniden kağıt ve karton üretilir. Atık camlar renkli ve renksiz olmak üzere; su ve meşrubat şişeleri, reçel, konserve ve sos kavanozları, bardak, sürahi ve kırık camlar geri kazandırılarak cam kırığı haline getirilir. %100 geri dönüşebilen ve sonsuz kullanımı olan tek maddedir.” ifadelerini kullandı.

Malkara TEMA Gönüllüleri Sorumlusu Hasan Akçay çevrenin korunmasına yönelik yapılabilecekler, alınacak tedbirler konusunda mahalle sakinlerine bilgiler verdi. (Serdar İşcan) 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top