KEŞANLI ÖĞRENCİLER İÇİN İLK DERS ZİLİ ÇANAKKALE’DE ÇALDI

134 okunma

Edirne'nin Keşan ilçesindeki Özel Keşan Final Anadolu Lisesi öğrencileri için yeni eğitim öğretim yılının ilk gün zilini Çanakkale Şehitlikleri’nde çaldı. Yapılan ilk derse öğrencilere Çanakkale destanı anlatıldı.

Çanakkale şehitliklerinde yapılan törene Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Özel Keşan Final Anadolu Lisesi Kurucu ortağı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, Özel Keşan Final Anadolu Lisesi Kurucu ortağı ve Okul Müdürü Timur Eruzun, kurucu ortağı Bircan Bezbaş, Özel Final Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Okul öğretmenlerinden Mustafa Bezbaş, Çanakkale şehitliğini anlatarak, "Bakınız buradaki dedeleriniz sizin için kendini feda etti. 16-17 yaşındaki çocuklar hiç evlenmeden hiçbir hayalini gerçekleştirmeden vatan için öldüler. Şimdi sizler için her şey çok güzel aileleriniz sizin her isteğinizi yapıyor. Bu çağda biz hala onların ürettiklerini tüketmek için kuyruğa mı gireceğiz, yoksa biz bu teknolojiyi kendimiz mi üreteceğiz? Artık bu teknolojileri bizim üretmemiz lazım, bizim dünyaya satmamız lazım bunu siz yapacaksınız. Ama siz sadece şekil ile uğraşırsanız, siz hiçbir zaman üretmek endişesi yaşamaz iseniz, sadece tüketmek için yaşarsanız bu sefer biz bunlarda geri kalırız geri kaldığımız sürece de dünyanın kölesi, sömürgesi oluruz. Ama Türk bunu hak etmiyor. Türk insanı da Türk ulusu da bunu hak etmiyor. Sizde bu ülkeye en iyi şekilde hizmet edeceksiniz ama her şeyden önce Atatürk’ün kurduğu bu güzel Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkacaksınız ve o Türkiye Cumhuriyeti'nin temleri burada atıldı ve burada da o kahraman var Atatürk’ün izleri var" dedi.

Yeni eğitim yılının ilk dersini tarihi Gelibolu yarım adasında yapmaya karar verdiklerini ifade eden okul müdürü Timur Eruzun ise şunları söyledi:

"Milli birlik ve beraberliğinize ihtiyacımızın olduğu bugünlerde tarihimizin ortak paydası Gelibolu’da size milli birliğimizin tohumlarını ekmiş oluruz. Okul anlayışını dört duvarın dışına çıkaracağız. Sizler geleceğin doktorları, mühendisleri, öğretmenleri sizler Keşan’ın, sizler bu ülkenin gelecekleri size oluşturduğumuz bu farkındalık umarım birçok insana sizlerle ulaşır. Biz sizleri bugün bu topraklara ektik ve her geçen gün yeşerteceğiz"(dha)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top