KOSGEB MALKARA TSO ÜYELERİNE SUNUM DÜZENLEDİ

123 okunma

T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Tekirdağ İl Müdürlüğü, Malkara Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine sunum düzenledi.

Malkara Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen sunumu KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Esin Sayın ve KOBİ Uzmanı Özkan Tatlı gerçekleştirdi.

Düzenlene sunumda KOSGEB desteklerine gelen yenilikler ve 2019 yılı içerisindeki çalışma takvimi Malkara TSO üyelerine aktarıldı.

SUNUMDA “İŞBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI” ÜZERİNE DURULDU. KONUYLA İLGİLİ ŞU BİLGİLER PAYLAŞILDI:

“Programın amacı; küçük ve orta ölçekli işletmelerin birbiriyle veya büyük işletmelerle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesine ve karşılıklı fayda ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki işbirlikleri tesis etmelerine katkı sağlanmasıdır. Destekleme proje konuları şunlardan oluşmaktadır; ortak imalat, ortak pazarlama, ortak laboratuar, ortak tasarım, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeleri ve değer zincirlerine katılmaları amacıyla yapılan iş birlikleri ve bunlara benzer karşılıklı fayda sağlanan, maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki işbirliği projeleri. Proje süresi 12-36 ay ve destek oranı %60 olarak belirlenmiştir.”

“İŞBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI” KONUSUNDA “DESTEKLENECEK PROJE GİDERLERİ” ŞÖYLE İFADE EDİLDİ:

“İşbirliği Destek Programı” konusunda “Desteklenecek Proje Giderleri” personel, makine teçhizat ve kalıp, hammadde ve malzeme, yazılım, işyeri kirası, hizmet alanı ve diğer proje giderleri olarak belirlendi. Bina inşaat, tadilat, gayrimenkul alım, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, enerji, su, haberleşme ve finansman giderleri, vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri, proje ile ilgili olmayan personel giderleri ve proje ile ilişkilendirilmemiş diğer giderler desteklenmeyecektir.”

KARŞILIKLI FİKİR ALIŞVERİŞİNİN OLDUĞU SUNUM SORU CEVAP EŞLİĞİNDE DEVAM ETTİ

KOSGEB destekleri sunumunda Malkara TSO üyeleri kendi iş gruplarını ve daha önceden destek alıp almadıklarını KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Esin Sayın ile paylaştı. Karşılıklı fikir alışverişinin olduğu sunum soru cevap eşliğinde devam etti. Malkara TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Bilgin, KOSGEB Tekirdağ İl Müdürlüğü ile bilirlikte sürekli iletişim olduklarını ve belirli bir plan dâhilinde eğitimlerin ve sunumların düzenleneceğini ifade etti. Malkara Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen program yapılan açıklamaların ardından sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top