MALKAR TİCARET BORSASI: “ TÜRİB; 12 TEMMUZ 2019 CUMA GÜNÜ FAALİYETE GEÇİYOR”

160 okunma

Malkar Ticaret Borsası Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. ile ilgili bir duyuru yaptı.

Yapılan duyuru kapsamında Malkar Ticaret Borsası: “Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) 12 Temmuz 2019 Cuma günü faaliyete geçecek” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Çiftçilerimizin, müstahsillerimizin, tüccarlarımızın ve yatırımcılarımızın Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) alım-satımı yapabilmesi için Türkiye Ürün İhtisas Borsası’na (TURİB) kayıt olmaları gerekmektedir.

“LÜTFEN SİZE EN YAKIN TÜRİB ACENTESİ TİCARET BORSASI’NA BAŞVURARAK TÜRİB’E KAYIT OLUN”

TÜRİB’İN faaliyete geçmesi ile birlikte bütün ELÜS işlemleri sadece TÜRİB’DE yapılabilecektir. İşlemlerinize kesintiye uğramadan devam edebilmek için lütfen size en yakın TÜRİB acentesi Ticaret Borsası’na başvurarak TÜRİB’E kayıt olun.”

Malkara Ticaret Borsası’nın TÜRİB ile ilgi yapmış olduğu yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“TÜM ELÜS İŞLEMLERİ TÜRİB BÜNYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMEYE BAŞLANACAKTIR”

“Elektronik Ürün Senetleri’nin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesini teminen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), 12.07.2019 tarihinde faaliyete geçecektir.

TÜRİB’İN faaliyete geçmesini takiben, Ticaret Borsalarının ELÜS’E ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi sona erecek olup, tüm ELÜS işlemleri TÜRİB bünyesinde gerçekleştirilmeye başlanacaktır.

ELÜS’LERİN ALIM-SATIM İŞLEMLERİ

ELÜS’LERİN alım-satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın www.turib.com.tr internet adresinde yer alan –TÜRİB İşlemleri Platformu- üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirilecektir.

TÜRİB faaliyete geçtiğinde yatırımcıların ELÜS işlemlerine devam edebilmesi için, TÜRİB’E kayıt olması gerekmektedir. Yatırımcıların TÜRİB’E kaydı için Ticaret Borsası ile TÜRİB arasında acentelik ilişkisi tesis edilmiştir. Acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek Ticaret Borsalarının listesi www.turib.com.tr/acenteler internet adresinde yer almaktadır.

ELÜS ALIM SATIMLARINA İLİŞKİN TAKAS İŞLEMLERİ

ELÜS alım satımlarına ilişkin takas işlemleri Takas Merkezi olarak görevlendirilen İstanbul Takas ve Saklama Merkezi A.Ş. üyesi kuruluşlarınca (Takas Merkezi Üyesi) gerçekleştirilecektir. Aynı şekilde, TÜRİB’ DE yatırımcılar tarafından gerçekleştirilecek ELÜS alım satım işlemlerine ilişkin tüm elektronik kayıt işlemleri –Elektronik Kayıt Kuruluşu- olarak yetkilendirilen Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek.

“TÜM YATIRIMCILARIMIZA VE ÜYELERİMİZE SAYGIYLA DUYURULU”

TÜRİB’DE ELÜS alış ve satış işlemlerinde Takas Üyesi olarak hizmet verebilen aracı kurumlar/bankalar http://www.turib.com.tr/takas-uyeleri.aspx internet adresinde yer almaktadır. Tüm yatırımcılarımıza ve üyelerimize saygıyla duyurulur.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top