MALKARA'DA ARI ÜRETİCİLERİNE 1191 ADET ARIKOVANI DAĞITILDI

409 okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi’nin koordinasyonunda arı üreticiliğini desteklemek, geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla uygulamaya koyulan “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi” kapsamındaki arı kovanı dağıtımı, Malkara Belediyesine ait kademe (atölye) binası önünde gerçekleştirildi.

1191 adet arı kovanının dağıtıldığı törene; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Malkara Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Akkaya, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 “PROJEMİZİN BÖLGEMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”

Arıkovanı dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan; “İl genelinde yürütüyoruz bu projemizi. Ülke genelinde de bu projeyi en büyük çapta yürüten yerel yönetim biziz. İl genelinde bu proje kapsamında bin 35 kişiye 17 bin civarında kovan dağıttık. Bu hizmetimizle ilimizdeki üretimi artırmayı hedefledik. Önümüzdeki dönemlerde bu alanda üretimimiz artacaktır. Üretimin artmasından sonraki hedefimiz bu alanda markalaşabilmektir. Kentimizin bu anlamda potansiyeli oldukça iyi durumda. İstanbul yanı başındayız. Konum olarak avantajlı bir durumdayız. Tarihi kaynaklara göre, Fatih Sultan Mehmet'in yediği balın o dönemlerde Malkara'dan gidiyordu. Bu bölgenin toprak yapısı, iklimi arıcılığa oldukça elverişli. Bunun daha da iyi duruma gelmesi için çaba sarf edeceğiz. Arı otu tohumu dağıtımı, ana üretim merkezi kurulması ve apiterapinin bu bölgeye getirilmesi gibi uygulamalar içerisinde olacağız. Bir tek arıcılık alanında değil, birçok farklı alanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda tarım ve hayvancılığa en fazla destek sağlayan belediyelerin başında geliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Fen İşleri Dairesi Başkanlığımızla koordineli bir şekilde tarlalarımızdan taş toplama makinesi ile taş toplayacağız. Bu topladığımız taşları da tarla yollarının yapımı için kullanacağız. Tüm bu yaptığımız bizi yönlendiren, projelerin uygulanması anlamında bize destek olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projemizin bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diyerek düşüncelerini belirtti.

 

“YİNE ÜRETİCİNİN YANINDA OLAN BİR PROJEYLE BİRLİKTEYİZ”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan’ın ardından konuşma yapan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “24 Haziran Pazar günü bir seçim yaşadık. Seçim sonuçlarının da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle seçimin güvenliği konusunda Malkara’da emek harcayan Malkara Polis Teşkilatın, Jandarma Teşkilatına ben basın aracılığıyla teşekkür ediyorum. Hem seçim çalışmalarında hem seçim günü ciddi anlamda bizlerin yanında oldular. Köyünüzde kahvenizde meydanlarda bizleri ağırladınız, bizlere vakit ayırdınız Malkaralı hemşerilerime de yerel basın aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum.  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi üreticiye destek olmaya devam ediyor. Üretimin yanında olmaya devam ediyor. Üreticiye yönelik birçok proje gerçekleştirdik. Gerek Malkara Belediyesi gerek Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yine üreticinin yanında olan bir projeyle birlikteyiz.” Dedi.  

 “KOMBİNA ET TESİSİMİZDE HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK”

Ulaş Yurdakul, Yine Perşembe günü Kombina Et Tesisinin devamıyla ilgili nasıl işletileceği ile ilgili bir çalıştayımız olacak. Umuyorum 5 – 6 ay içerisinde Kombina Et Tesisimizde Trakya’nın en büyüğü Türkiye’deki sayılı büyük tesislerden biri olan Kombina Et Tesisimizde hizmet vermeye başlayacak. Buda şimdiden üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımız Hacı Aslan bir konunun altını çizdi. Bunu biz seçim beyannamesinde de belirttik. Malkara balının geçmiş yıllarda marka oluğunu ve bunun tekrar markalaştırılacağını. Bugün 79 üreticimiz lisanslı üretici konumuna geçecek. Bu gerçekten bizler için umut verici. Bugün burada 200’ün üzerinde üreticimize kovan dağıtımı yapılacak. Sizler arının Dünya üzerinde ki yerini mutlaka benden çok daha iyi biliyorsunuz. Hem ayçiçeği, kanola gibi bitkilerinde verim artışı, hem de diğer bitkilerin döllenme sağlayışı ve bir taraftan da insan sağlığına verdiği önem bizler için gerçekten çok önemli.” Dedi.

 

“ARI KOVANLARININ HEM MALKARAMIZA HEM DE ÜRETİCİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”

Başkan Yurdakul son olarak, “Ben üreticimizin yanında olan, her projeye destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Seçimlerde birlikte yola çıktık. Umuyorum ki yine 2019 seçimlerinde de birlikte yola çıkacağız. Sizlere verdiğimiz söz olan Malkara’yı tarım ve hayvancılığın başkenti yapma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hepinize bugün bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bu arı kovanlarının hem Malkaramıza hem de üreticimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Başarılı üretimler diliyorum.” dedi.

 “MALKARA TARIM VE HAYVANCILIĞIN BAŞKENTİ OLARAK ANILACAKTIR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise yapmış olduğu konuşmasında; “Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini geride bıraktık. Yerel seçimlere de yaklaşık 271 gün var daha. Bu kalan günlerimizi dolu dolu geçirmek adına vatandaşlarımıza yönelik hizmet ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Yeni dönemde görevde olalım veya olmayalım, son güne kadar sosyal demokrat anlayışla vatandaşlarımız için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu proje önümüze geldiğinde gerçekten heyecanlanmıştık. Tekirdağ'da arıcılık anlamında çok güzel bir potansiyel var. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, üreticimize destek sunarak bu potansiyeli daha yukarı taşımayı hedefledik. Bölgemizde yaklaşık 400 bin, 500 bin kovanlık potansiyel var. Bunların hepsini aktif hale getirebilirsek eğer hem ayçiçeği üretimimiz, hem kanola üretimimiz, hem de bal üretimimiz artacak.  Bizim asıl hedefimiz var olan 50 bin kovan sayısını görev süremiz içerisinde 100 bine çıkarmaktı. Ama maalesef 50 bin kovan üretebilecek üretici bulamadık. Bu sene dağıtacağımız kovanlarla birlikte yaklaşık 17 bin kovan dağıtmış olacağız. Bu yalnızca tarım ve hayvancılık alanında bir tane hizmetimizdir. Bunun yanı sıra birçok hizmetimiz daha var. Yarın Malkara ilçesinde yaptığımız et kombinasının nasıl çalışacağı ile ilgili bir toplantı gerçekleştireceğiz. Malkara Belediye Başkanımız ve ekibi, bizim daire başkanlıklarımızın katılacağı kapsamlı bir toplantı düzenleyeceğiz. Yaklaşık 5-6 ay içerisinde tamamlanacak olan et kombina tesisimiz, Trakya Bölgesi'nin en büyüğü, ülkemizin de en kapsamlı, en büyük tesisleri arasında yer alacak. Malkara tarım ve hayvancılığın başkenti olarak anılacaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı ara vermeden devam edeceğiz. Ben bu hizmetlerin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

 “1191 ADET ARIKOVANI DAĞITILDI”

Yapılan konuşmaların ardından Malkara'da faaliyet gösteren arı üreticilerine arı kovanları Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve programa katılan protokol üyeleri tarafından teslim etmesi ile birlikte 1191 adet kovan dağıtımı gerçekleştirildi. (Nurdan Yavuzcan)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top