MALKARA BELEDİYESİ’NİN O PROJESİ KONGREDE ÖZEL ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

247 okunma

“MALKARA BELEDİYESİ TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ MECLİS ÜYELERİ VE PROJE KOORDİNATÖRÜ ERZURUM VE ÜRGÜP’TE YAPILAN TOPLANTI VE KONGREYE KATILDI”

Dünyadaki 6 Dünya Sağlık Örgütü Bölge Ofisinde yürütülen ve Avrupa’da 31 ülkede 100’ün üzerinde kentte devam eden ve gelişen küresel ‘Sağlıklı Kentler’ hareketinin Türkiye’de gelişebilmesi, benimsenmesi, uygulanabilmesi için düzenlemeye ihtiyaç duyulmuş ve bu gereklilikten dolayı merkezi Bursa olmak üzere ‘Sağlıklı Kentler Birliği’ kurulmuştur. Belediye Mart 2015’te Başkan Ulaş Yurdakul başta olmak üzere; 2 asil, 2 yedek meclis üyesinden ve 1 Teknik Memur statüsündeki proje koordinatöründen oluşan bir ekiple; Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye oldu.

Her yıl Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin sağlık konusunda teknik konularla ilgili düzenlediği toplantılar, konferanslar, çalıştaylar, kongreler bulunmaktadır. 13-14-15 Nisan 2018 tarihleri arasında da ‘Sağlıklı Kentler Birliği 29. Olağan Meclis Toplantısı ve Erzurum Konferansı’ Erzurum’da düzenlenmiştir. Toplantıya birlik meclis üyeleri Ali İhsan Uslu ile Hikmet Altuğ ve teknik proje koordinatörü Hilal Mete; Erzurum Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ‘Fiziksel Aktivite ve Kentsel Yaşam Kalitesi’ konularında yapılan araştırmalar ve öneriler, uzmanlar tarafından gerçekleştirilen oturumlarla ilgili konferansa katıldılar. Konferansta belediye proje koordinatörünün 16 aylık çalışması sonucu hazırlamış olduğu ‘Malkara Şehir Sağlık Profili 2017’ adlı kitabı 71 üye belediyeye dağıtımı yapılmış olup;  kitap hakkında bilgi verildi.

II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi 16-17-18-19-20 Nisan 2018 tarihlerinde Kapadokya’da gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Kongreye; Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, İLBANK ve KKTC’deki üniversiteler başta olmak üzere çok sayıda ulasal ve uluslararası kuruluş katılmış olup; kongrede ‘Yarının Kentleri’ ana teması çerçevesinde birçok konu yer aldı.

Kongrede her alanda yeni uygulamaların yanı sıra; akademisyenlere ve yerel yönetimlerin personeline yönelik sertifikalı kurslar, yerel yönetimler arası proje yarışması ve sergi organizasyonları gerçekleşt.

 Sunumların, konuşmaların, proje ödüllerinin olduğu kongrede; 16 Nisan 2018 Pazartesi akşamı II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresinde yerel yönetimler arası proje yarışmasında; Malkara Belediyesi proje koordinatörünün yazdığı proje; Kongre Özel Ödülüne layık görüldü.

Kongrede; proje koordinatörlüğünce hazırlamış olan Malkara Şehir Sağlık Profili 2017 Kitabının hazırlanışı ile ilgili geçirilen süreç, profilin daha sonraki aşamalarda ilçemize kazandıracağı profiller, ilçenin konumu, toprakların verimi v.b. konularla ilgili sunum yapııldı. Sunum sonunda sorulan sorulara cevap verildi. (Nurdan Yavuzcan)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top