MALKARA, ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ VE GAZİLERİNİ UNUTMADI

191 okunma

“Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü” Malkara’da düzenlenen törenle kutlandı.

Malkara, Çanakkale Zaferi’nin mimarı olan; Ulu Önder Ebedi Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Aziz Şehitleri ve Gazileri unutmadı.

“Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü” çerçevesinde düzenlenen tören; Malkara Şehitlik Abidesi’nde başladı. Şehitlerin anısına çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Şehitlik Abidesi önündeki yerini alan askerler; “Saygı Atışı” yaptı.

TÖREN PROGRAMI SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI İLE BAŞLADI

Şehit Abidesi’nde düzenlenen program, Malkara Kültür Sarayı’nda devam etti. Programa; Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tğg. Erdem Murat Tatlı, Malkara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demir, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Murat Kızıltan, İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, İlçe Kamu Kurum Amirleri, Malkaralı Gaziler, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Belediye Başkan Adayları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü” kapsamında hazırlanan etkinlik; saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Tekirdağ Milletvekillerinin göndermiş olduğu kutlama mesajları okundu. Kutlama mesajları sonrası kürsüye davet edilen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

“KELİMELERİN ÇOK YETERSİZ KALDIĞI BİR DESTANDIR ÇANAKKALE”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç yapmış olduğu konuşmasında şunları dile getirdi:

“Kelimelerin çok yetersiz kaldığı bir destandır Çanakkale. 1 metrekaresine 5 litre ecdat kanı, 6 bin mermi düşen, hakkında yerli ve yabancı 2 binden fazla kitap yazılan yer Çanakkale.  253 000 şehidin yattığı yer Çanakkale, Gelibolu Yarımadası. Dünyanın en büyük şehitliği Çanakkale.  Adeta ölüm makinesi, Çanakkale. Gencecik fidanları, taptaze eşleri ayıran Çanakkale.  Çanakkale’ye gittiğimizde Şehitlerimizi incitmeyiz biz.  Biliriz ki onlar diridir, ölü değildirler. Allah öyle buyuruyor;  ‘Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz, onlar diridir lakin sizler anlayamazsınız.’  Bu nedenle, Şehitler yıkanmadan kefenlenir ve defnedilir. Beden diri olduğu için yıkanmaz. En önemlisi ise yaraya su dökerseniz acır. Allah vatan için can verenlere bu şekilde muamele ediyor. Şehit ölü değildir. İşte bu nedenle basmaya korkarız o toprağa. Her adım atışımızda bomba seslerini, kurşun vızıltılarını, duyarız kulağımızda. Çanakkale vakurdur, Çanakkale gururludur, Çanakkale umudumuzdur, canımızdır, namusumuzdur Çanakkale. Silah sesleri, kan, kol, el, yüz, göz, bacak... Çanakkale mahşer, Çanakkale kıyamet, aç, yorgun.  Ağlar Çanakkale, kan dolmuştur yüreğine, yutkunur ama konuşamaz Çanakkale.”

“İSLAM DİYARLARINDAN GELEN BİRÇOK YİĞİT ÇANAKKALE’DE KOYUN KOYUNA YATMAKTADIR”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç yapmış olduğu konuşmasına şöyle devam etti:

“Çanakkale mozaiktir. Anadolu’dan, Balkanların, İslam diyarlarından gelen birçok yiğit Çanakkale’de koyun koyuna yatmaktadır. Hepsi birer destan abidesidir.  Seyit Onbaşı içine kapanık, konuşmaz, anlatmaz. Israrla sorarlar, anlat derler Çanakkale’yi. Ancak verdiği cevap; ‘ben yaptıklarımı niye satayım ki.’ Muazzam bir ahlak abidesi. Saçıma niye kına yaktın diye soran kınalı Hasan’a; ‘seni vatana kurban adadım’ diyen Anadolu kadını, son ferdine kadar şehit düşen 57. Alay. Her dinleyişinizde ayrı bir tat, ayrı bir hüzün, ayrı bir gurur. Dinlemeye bıkmazsınız. Çünkü bunlar masal değildir; destandır.”

“MAZLUMA YUNUS ZALİME YAVUZ OLSUN KAHRAMAN ASKERİMİZ POLİSİMİZ”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Saraç konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Dün Çanakkale’de 15 yaşında şehit olan evlatlarımız vardı. Bugün de var. Şanlı ecdadımızın şanlı torunları bugün de vatan için şehit olabiliyorlar. Eren Bülbül. 15 yaşında idi. Belki de ona yakışacak en güzel cümle, Ecdadımın heybeti ma’rufu cihandır, fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır. Haini görünce astsubayı canı pahasına uyarır. Son sözü yere yatın komutanım, olmuştu. Bu yiğitleri kıran, kıracak yiğitler;  kıranı kırsınlar ki kalmasın mübarek kanları yerde.  Kıranı kırsınlar ki helal olsun şehitlerimizin kanları bizlere. Kıranı kırsınlar ki bu acılar bir daha yaşanmasın. Mazluma yunus zalime yavuz olsun kahraman askerimiz polisimiz. Bir daha mutluluk dışında gözyaşı dökmesin anneler, babalar, eşler, evlatlar. Tüm Şehit ve Gazilerimiz şükranla anıyoruz.”

Yapılan konuşmanın ardından Tankçı Yüzbaşı Harun Güneş kürsüye çıkarak, Çanakkale Zaferi hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Aktarılan bilgilerin ardından Malkaralı lise öğrencisi Zeynep Bayraktar günün anlam ve öneminin vurgulandığı bir şiir okudu.

Aynı zamanda Kültür Sarayı’nda düzenlenen törende; Malkaralı Şehitlerin fotoğraflarının ve şehit bilgilerinin yer aldığı fotoğraf sergisi düzenlendi.

“ÇANAKKALE’YE AĞIT GÖSTERİSİ” VE “ŞEHİTLERİ YAŞATALIM BELGESELİ” İLGİYLE İZLENDİ

Törende; Malkara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan; “Çanakkale’ye Ağıt Gösterisi” sergilendi. Öğrencilerin sergilemiş olduğu gösterinin ardından “Şehitleri Yaşatalım Belgeseli” katılımcılara izletildi. Malkaralı Şehitlerin hikâyelerinin yer aldığı belgesel katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Belgesel esnasından ve belgesel sonrasında katılımcıların gözyaşları, alkışlarla birleşti.

KOMPOZİSYON, ŞİİR VE RESİM YARIŞMALARINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Çanakkale Zaferi’nin kutlandığı etkinlikte son olarak “Ödül Töreni”ne geçildi. Liseler düzeyinde yapılan kompozisyon yarışmasında, ortaokullar düzeyinde yapılan şiir yarışmasında ve ilkokullar düzeyinde yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere plaket takdim edildi. Öğrencilere ödüllerini; Kaymakam Erkan Karahan, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tğg. Erdem Murat Tatlı, Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Demir ve Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul verdi.

“Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü” çerçevesinde düzenlenen program, ödül törenin ardından çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top