MALKARA ESNAFI MURAT DAŞTAN: “MALKARA’DA İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜKSELDİ”

318 okunma

Yaklaşık 50 yıldır inşaat sektörünün içerisinde olan ve 30 yılı aşkın bir süredir de aktif olarak inşaat malzemeleri satışını devam ettiren Daştanlar Yapı Malzemeleri sahibi Murat Daştan, ilçemizdeki inşaat sektörünün gelişimini ve inşaat malzemelerinin geçen yıla oranla nasıl bir artış gösterdiğini gazetemiz Medya Batı’ya anlattı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ TÜM MALZEME FİYATLARINA MİNİMUM %50 ZAM GELDİ”

Malkara esnafı Murat Daştan inşaat sektörü hakkında şunları söyledi:

“Satışlarımız geçen sezona oranla düştü. Bir önceki sezon daha verimli bir dönem geçirdik diyebilirim. Piyasalardaki döviz kurunda görülen hareketlilikler ve faizlerin artması bunun başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Genel olarak bir değerlendirmede bulunacak olursak inşaat sektöründeki tüm malzeme fiyatlarına minimum %50 zam geldi.”

“MALKARA’DA İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜKSELDİ”

İlçemizde hızla yükselen inşaat sektörünün piyasaya olumlu yansıdığını ifade eden Murat Daştan sözlerine şöyle devam etti:

“Piyasada yaşanan hareketlilik sonrası ürün çeşitliliğimiz arttı, iş yaptığımız alanlar çoğaldı kısacası sektörümüzün yelpazesi genişlemiş oldu. Bundan 10 yıl öncesine bakacak olursak kendi sektörümüz adına ilçemizde pek fazla bir hareketlilik yoktu. Çok az bir gelişme, ilerleme söz konusuydu. Dünden bugüne bir kıyaslama yapıldığında Malkara’da inşaat sektörü çok hızlı bir şekilde yükseldi.”

“GELECEĞİ KESTİRİP ONA GÖRE BİR YATIRIM PLANI YAPMAK ZORLAŞIYOR”

Sektörde yaşanan sorunları elen alan Murat Daştan şunları aktardı:

“Çektiğimiz sıkıntılardan bahsedecek olursak bunların en başında çalıştığımız firmalar ile yaşadığımız ödeme sorunu geliyor. Bunun yanında diğer önemli bir konu da malzeme fiyatlarıyla ilgili yaşadığımız sıkıntılar. Şöyle ki aldığımız ürünün fiyatı ile aynı ürünü tekrardan almaya kalktığımızdaki fiyat arasında gözle görülebilir bir artış oluyor. Ürünü satarken de doğal olarak aynı fiyatı yerine koyamıyoruz. Bu da bizim kârımızı olumsuz etkiliyor. Tüm bunlar çerçevesinde de uzun vadeli işler yapamıyoruz. Geleceği kestirip ona göre bir yatırım planı yapmak zorlaşıyor.”

“DEMİR FİYATI GEÇEN YILLARA ORANLA %100 ARTTI. HATA BU YIL %100’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI”

Temel inşaat malzemeleri fiyatlarından bahsederek sözlerine devam eden Murat Daştan sektördeki ürünlerde yüzdelik olarak nasıl bir artış yaşandığını şöyle anlattı:

“Öncelikli olarak demir fiyatı geçen yıllara oranla %100 arttı. Hata bu yıl %100’ün üzerine çıktı. Bunun aksine çimentoda bu yıl çok yüksek bir artış olmadı fakat yüzdelik olarak %20, %25 gibi bir artış yine söz konusu. Çimentonun fiyatlarının artması, akaryakıt fiyatlarının artması ve genel olarak maliyetlerin artmasına bağlı olarak hazır beton fiyatlarında da %40 gibi bir artış gözlemlendi. Bunların yanında temel diğer malzemeler üzerinden gidecek olursak, tuğlada %10, %15, kiremitte yine aynı şekilde %10, %15 gibi bir artış söz konusu oldu.”

“HAM MADDELERİ YURT DIŞINDAN ALINAN MALZEMELERİN TAMAMININ FİYATI CİDDİ BİR ARTIŞ GÖSTERDİ”

Demirden sonraki en yüksek artış oranına sahip ürünün boya olduğunu belirten Murat Daştan özellikle ham madde konusuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Boya, hammaddesi yurt dışından gelen bir ürün olduğu için fiyatlarda %80, %90 gibi ciddi oranda bir artış yaşadı. Geçen yıl 30 Liraya sattığımız bir boyayı bu yıl 45-50 Liraya satıyoruz. Daha doğrusu fiyatların yüksek olmasından dolayı eskisi gibi satamıyoruz. Plastik aksağımı olan malzemelerde de %60, %70 gibi ciddi artışlar söz konusu oldu. Alınan ürünlerin ham maddeleri ithal olduğu için diğer çoğu ürünlerde de geçen yıla kıyasla belli oranda artışlar var. Örneğin mantolama grubunun straforu ele alındığında bu ürünün ham maddesi yurt dışından geliyor ve buna bağlı olarak mantolama gruplarında yüzde %100 artış oldu. Geçen yıl 12-13 Liraya sattığımız mantolamanın metrekaresi bu yıl 21-22 Liraları gördü. Kısacası ham maddeleri yurt dışından alınan malzemelerin tamamının fiyatı ciddi bir artış gösterdi.”

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ ESNAFLARA VE İLÇEMİZDEKİ DİĞER ESNAFLARA HAYIRLI, BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Gazetemiz Medya Batı aracılığıyla ilçemizdeki inşaat sektörünü ve temel inşaat malzemelerinin fiyatlarını değerlendiren Daştanlar Yapı Malzemeleri sahibi Murat Daştan son olarak: “İnşaat sektöründeki esnaflara ve ilçemizdeki diğer esnaflara hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum” dedi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top