MALKARA İLÇE MÜFTÜSÜ SAFİ ÇINAR: “PERSONELİMİZİN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI’NI KUTLUYORUM”

224 okunma

Gazetemiz Medya Batı olarak, Camiler Ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Malkara İlçe Müftüsü Safi Çınar ile birlikte özel bir röportaj yaptık.

BU YIL Kİ TEMA: “GÜNDE BEŞ VAKİT KURTULUŞ ÇAĞRISIYLA YANIMIZDA OLAN BİRİLERİ VAR”

İlçe Müftümüz Safi Çınar: “Öncelikle tüm personelimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutluyorum” dedi. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlayan ilçe Müftümüz Safi Çınar sözlerine şöyle devam etti:

“Her yıl istisnasız 1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanıyor. Bu yıl ki Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın teması ‘Günde Beş Vakit Kurtuluş Çağrısıyla Yanımızda Olan Birileri Var’. Müftülük kapsamında bu hafta içerisinde camilerde genel olarak; temizlik, tadilat ve bakım-onarım çalışmaları yapılır. Başarılı personele plaketler ve başarı belgeleri verilir. Çalışkan personellerimiz onurlandırılır. Aynı zamanda paneller, konferanslar düzenlenir. Bu haftanın anlam ve önemine hitaben Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda ‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ adlı bir panel düzenlenecektir. Yapılacak olan bu panel Tekirdağ il merkezindeki tüm personelleri ve ilçelerdeki tüm personelleri kapsayacak ortak bir çalışmadır.”

 “CAMİLER VE DİN HİZMETİNE ADANMIŞ ÖMÜRLER” ADLI PANEL DÜZENLENECEK

NKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan panelin program başlıkları şöyle: “Kur’an-ı Kerim, Açılış Konuşması, Panelde İşlenecek Konular ve Ödül töreni”

Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler adlı panelin moderatörlüğünü Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek yapacak. Panele katılacak olan ve söz alacak olan panelistler ve işlenecek konular şunlar:

*Panelistler: “Hüseyin ÖRESİN (Süleymanpaşa Vaizi), Dr. Hızır Yağcı (İl Müftü Yrd.), Abdullah Arslan (Tekirdağ Eğitim Merkezi Md. V.), Ruhan Mermi (Çorlu Kur’an Kursu Öğreticisi).”

*Panelde işlenecek konular: “Topluma Rehberliği Yönüyle Camiler, Din Görevlisinin Toplumu İnşa Etmedeki Rolü, Din Hizmetine Adanmış Ömürler, Etkin Din Hizmeti.”

“GEÇEN YIL 6 OLAN KUR’AN KURSU SAYIMIZI BU YIL 13’E ÇIKARDIK”

İlçemizdeki “Kur’an Kursu” konusuna da değinen ilçe Müftüsü Safi Çınar: “Geçen yıl 6 olan Kur’an Kursu sayımızı bu yıl 13’e çıkardık. İnşallah gelecek sene bu sayıyı daha da arttıracağız. Bu konudaki gerekli fiziki altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

“BÖYLE BİR NÜFUSA SAHİP OLAN İLÇEMİZE EN AZ 30 CAMİ GEREKİYOR”

Konuşmasında ilçemizdeki cami sayısının azlığına dikkat çeken Müftü Safi Çınar sözlerine şöyle devam etti:

“İlçemizde merkez mahalleleri ele aldığımız zaman nüfusa göre cami sayılarını kıyaslayacak olursak cami sayımız şuanda yeterli değil diyebiliriz. Camilerimiz şuan itibariyle dolu ve namaz kılma oranı yüksek gibi gözüküyor. Lakin camilerimizin sayısı az olduğu için ilçemizde camilerimiz doluymuş ve namaz kılma oranı yüksekmiş gibi gözüküyor. Böyle bir nüfusa sahip olan ilçemize en az 30 cami gerekiyor.”

Malkara İlçe Müftüsü Safi Çınar son olarak: “Bir kez daha ilçemizdeki tüm personelimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutluyorum” dedi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top