MALKARA İLÇE PAZARINDA BU HAFTA BAKLİYAT FİYATLARI 2 LİRA ARTTI

216 okunma

Gazetemiz Medya Batı olarak ilçemizde kurulan Pazartesi Pazarında bu hafta bakliyat fiyatlarını ele aldık. Son bir aylık süreç içerisinde bakliyata ne kadar zam geldiğini ve sektördeki son durumu araştırdık.

Yaklaşık 30 yıldır bu mesleğin içinde olan Yılmaz Gıda sahibi esnaf Tolga Yılmaz piyasadaki son durumu ve mevcut bakliyat fiyatlarını gazetemiz Medya Batı’ya anlattı.

“BİR HAFTALIK SÜREÇ İÇERİSİNDE TÜM ÜRÜNLER 2 LİRA BİRDEN ARTTI”

Esnaf Tolga Yılmaz son bir ay içerisinde genel olarak bütün ürünlerin fiyatının %20, %30 arttığını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bakliyatlar fiyatları geçen haftaya oranla daha yüksek. Bir haftalık süreç içerisinde tüm ürünler 2 Lira birden arttı. Fiyatların artmasıyla birlikte bizim de işlerimiz durgunlaştı. Alım gücü düşen vatandaşlarımız önceleri pazar arabalarını bir, bir buçuk hatta iki kiloluk poşetlerle dolduruyordu. Fakat günümüz için söylemek gerekirse artık ürünler yarım kiloluk poşetler halinde pazar arabalarında yerini alıyor.”

“YETERİ KADAR YERLİ ÜRÜN OLMADIĞI İÇİN FİYATLAR YÜKSEK DÜZEYDE DEVAM EDİYOR”

Esnaf Yılmaz tezgâhlardaki yerli ürünlerin azlığını dile getirdi ve şunları belirtti:

“Genel olarak tezgâhlarda yeteri kadar yerli ürün olmadığı için fiyatlar yüksek düzeyde devam ediyor. Yerli ürünlerimiz tezgâhlarımızda çoğalmaya başladıktan sonra umut ediyoruz ki mevcut fiyatlar daha da aşağılara düşecek. Tabi ki fiyatların yüksek olmasına sebep olarak gösterilecek bir diğer konu da akaryakıt ücretlerine bağlı olarak yükselen nakliye maliyeti. Nakliye maliyeti yükseldikçe tezgâhlarda yer alan ürünlerin fiyatı da buna bağlı olarak yükseliyor.”

“90 GÜNLÜK YAZILAN ÇEKLER ARTIK 45 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ”

Esnaf olarak yaşadığı sorunları da dile getiren Tolga Yılmaz şunları anlattı:

“Ürün aldığımız firmaların hepsi olmasa da bazı firmalar ellerindeki ürünü fırsatçılık yaparak yüksek fiyattan bizlere vermeye çalışıyor. Bunun yanında vadeler artık düştü. Şöyle ki alınan bir ürün için 90 günlük yazılan çekler artık 45 güne düşürüldü. Artık her şey nakit hesaba döndü. Firmalar vade yapmamaya başladı. Firma, eğer nakit paran varsa o ürünü sana satıyor, nakit paran yoksa ürünü sana satmıyor.

TEZGÂHLARDAKİ MEVCUT BAKLİYAT FİYATLARI: MALKARA KÖY MERCİMEĞİ 8 LİRA

Esnaf Yılmaz bu hafta tezgâhlardaki bakliyat fiyatlarını bizlere aktardı. İşte tezgâhlardaki mevcut bakliyat fiyatları: “Yerli yeni ürün horoz fasulye 14 Lira. Biga anız fasulyesi 12 Lira. Gelibolu şeker fasulye 8 Lira. Gönen baldo 8 Lira. İpsala baldo 7 Lira. İpsala Osmancık 6 Lira. Malkara köy mercimeği 8 Lira. Yerli mercimek 7 Lira. Gelibolu yerli nohut 14 Lira. Diğer yerli nohutlar 10-12 Lira. Mardin şehriyeli bulgur 5 Lira. Mardin köy bulguru 4 Lira.”

“HAYIRLI, HELAL, BEREKETLİ VE BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Esnaf Tolga Yılmaz son olarak: “Tüm pazarcı esnafına ve diğer tüm esnaflara hayırlı, helal, bereketli ve bol kazançlar diliyorum” dedi. (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top