MALKARA İLÇE PAZARINDA ESNAF VE VATANDAŞLAR FİYATLARDAN ŞİKÂYETÇİ

306 okunma

Medya Batı Gazetesi olarak bu haftada ilçede kurulan Pazartesi pazarındaki sebze ve meyve fiyatlarını ele aldık.

Esnaf Umut Usta: “BİZİM KÖYLÜMÜZ, ÇİFTÇİMİZ NEDEN ARTIK ÜRETMİYOR?”

Esnaf Hilmi Baş: “HEM ÜRETİCİ HEM SATICI HEM DE ALICI ZOR GÜNLER YAŞIYOR”

Esnaf Yücel Yılmaz: “DOLARI BAHANE EDEREK FIRSATÇILIK YAPIYORLAR”

Pazarcı esnafı ve vatandaşlar ilçede kurulan Pazartesi pazarında bu hafta tezgâhların yüksek olmasından dolayı sıkıntılarını dile getirdi. Pazar fiyatları ve esnafların dile getirdiği sıkıntılar şöyle:

-Pazarcı esnaflarından Umut Usta tezgâhların durumu hakkında şunları söyledi:

“BİZİM KÖYLÜMÜZ, ÇİFTÇİMİZ NEDEN ARTIK ÜRETMİYOR?”

“Maalesef tezgâhların yüksek olması doğal olarak bizleri ve vatandaşı olumsuz etkiliyor. Örneğin bu hafta ve geçen hafta tezgâhlarda iyi, kaliteli yerli domatesin fiyatı 7 Lira. Yaz aylarından çıktığımız bu günlerde domates hiç 7 Lira olur mu? Biz domatesi İstanbul Bayrampaşa’dan sebze ve meyve halinden alıyoruz. Köylümüz artık yavaş yavaş ekmeğini, domatesini, yumurtasını dışarıdan alıyor. Bizim köylümüz, çiftçimiz neden artık üretmiyor? Bunu sorgulamamız, düşünmemiz gerekiyor. Çiftçi nüfusumuzu korumalıyız. Tezgâhların fiyatı yüksek oldukça herkesim sıkıntı yaşamaya devam edecektir. Domates de olduğu gibi aynı zamanda muz fiyatlarımız da oldukça yüksek. Yerli muzun fiyatı şuan 7 lira, ,ithal muzun fiyatı ise 12 lira.”

Domates fiyatının yüksek olmasından şikâyetçi olan vatandaşlar ve esnaflar aynı zamanda nakliye ücretlerinin de yüksek olduğunu dile getirdi.

-Mazot fiyatlarının yüksek olmasına ve tarlalarda domates kalmamasına yakınan pazarcı esnafı Hilmi Baş sözlerine şöyle devam etti:

“DOMATES ARTIK SON DEMLERİNİ YAŞIYOR”

“Tarlalarda domates kalmadı diyebiliriz. Domates artık son demlerini yaşıyor. Domatesi köylerden, çiftçilerden bizzat aldığımız zamanlar yavaş yavaş yok oluyor. Hale gidip aldığımızda bunun içine nakliyesi giriyor, hamalı giriyor ve aldığın ürünün kalitesinden yüzde yüz emin olamıyorsun. Durum böyle olunca da hem üretici hem satıcı hem de alıcı zor günler yaşıyor.”

-Alım gücünün düştüğüne vurgu yapan esnaf Yücel Yılmaz şunları ifade etti:

“DOLARI BAHANE EDEREK FIRSATÇILIK YAPIYORLAR”

“Diğer arkadaşlarım gibi benim de sıkıntı yaşadığım konuların başında mazot fiyatlarına bağlı olarak nakliye sorunu var. Bunun yanında son zamanlarda bazı firmalar, bazı toptancılar doları bahane ederek fırsatçılık yapıyorlar. Alım gücü zaten düşük olan esnaf ve vatandaş bu tür yaklaşımda bulunanlar yüzünden daha da çok sıkıntı çekiyor. Tezgâhlarımızdaki ürünlerimizin fiyatları hakkında bilgi verecek olursak; mandalina kalitesine göre 5-6 lira arasında değişiyor. Geçen hafta 5 lira olan çekirdeksiz üzüm ise bu hafta 6 lira oldu.”

Sebze ve meyve fiyatları tezgâhtan tezgâha ve kalitesine göre değişiklik gösterirken genel olarak fiyatlar kilo bazında şöyle: “soğan 2 lira ve 4 lira arası, patates 3 lira ve 4 lira arası, salatalık 3 lira ve 5 lira arası, limon 2 lira ve 5 lira arası, patlıcan 3 lira ve 5 lira arası, salatalık 3 lira ve 5 lira arası, bamya 9 lira ve 10 lira arası, nektari 5 lira ve 6 lira arası, armut 5 lira ve 6 lira arası, elma 4 lira ve 6 lira arası.” (Ömür Çolak)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top