MALKARA İLÇE SAĞLIK: “BÖBREK HASTALIĞI ERKEN SAPTANIRSA SIKLIKLA ÖNLENEBİLİR”

295 okunma

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü önemli gün ve haftalarda vatandaşları bilgilendirmeye ve farkındalık yaratmaya devam ediyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından, “Dünya Böbrek Günü” kapsamında vatandaşlara çeşitli bilgiler aktarıldı ve el broşürleri dağıtıldı.

“KRONİK BÖBREK HASTALIĞI DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE SALGIN HALİNİ ALMIŞ ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

“Dünya Böbrek Günü” çerçevesinde sağlık personelleri tarafından aktarılan bilgiler şöyle:

“Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir.”

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar şöyle devam etti:

“DÜNYA BÖBREK GÜNÜ TEMASI ‘HERKES İÇİN BÖBREK SAĞLIĞI’ OLARAK BELİRLENMİŞTİR. BU VESİLEYLE BÖBREK SAĞLIĞININ ÖNEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNME FIRSATI VERMEKTEDİR”

“Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır. Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması ‘Herkes İçin Böbrek Sağlığı’ olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER MADDELER HALİNDE VATANDAŞLARA ANLATILDI

Yapılan açıklamalara ek olarak; kronik böbrek hastalığından korunmak için yapılması gerekenler maddeler halinde vatandaşlara anlatıldı. İşte kronik böbrek hastalığından korunmak için yapılması gerekenler şöyle: “Düzenli egzersiz yapın. Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun. Tuzu azaltın, Yeterli sıvı alın. Sigara içmeyin. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.”

İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri aynı zamanda; “Obezite” konusuna da dikkat çekti. Obezite konusu hakkında şu bilgiler aktarıldı:

“OBEZİTE KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ GELİŞİMİ İÇİN GÜÇLÜ BİR RİSK FAKTÖRÜDÜR”

“Obezite sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezite diyabet hipertansiyon ve kap-damar hastalıklarına yol açarak, hem de doğrudan etkileriyle böbrek hastalığı oluşumuna katkıda bulunur. Obezite kronik böbrek hastalığının gelişimi için güçlü bir risk faktörüdür. Obeziteden etkilenen bireylerde böbrekler artan vücut ağırlığına bağlı metabolik talepleri karşılamak için normalden daha fazla çalışır. Fazla kilolu insanlarda son dönem böbrek yetmezliği gelişme riski 2 ila 7 kat daha fazladır. Türk toplumunda obezite sıklığı yüksektir ve giderek artmaktadır.”

“SAĞLIKLI BÖBREKLERE SAHİP OLMANIN 8 ALTIN KURALI”

“Sağlıklı Böbreklere Sahip Olmanın 8 Altın Kuralı” başlığı altında önemli bilgilendirmeler yapıldı. “8 Altın Kural” şöyle:

“Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin. Yeterli su için. Tuz tüketimini azaltın. Sigaradan uzak durun. Alkolden kaçının. Ağrı kesici ilaçlardan olabildiğince kaçının. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçün. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top